Georges PEREC – Powrót 2023

Badacze i dziennikarze poszukujący śladów obecności pisarza Georgesa Pereca, dotarli do Lubartowa. To była już kolejna wizyta zespołu pracującego pod kierunkiem Claire Zalc – badaczki zajmującej się projektem pod nazwą Lubartworld. Tym razem przebieg spotkań rejestrowali dziennikarze z Radio France.

Francuzi przygotowują serię audycji dokumentalnych dla publicznego nadawcy (Radio France-France Culture) poświęconą „Miejscom Georges’a Pereca”. W związku z tym, że jeden z odcinków dotyczy Lubartowa, przyjechali do Polski z ekipą radiową, aby udokumentować rodzinne miasto Georges’a Pereca i ślady pozostawione przez jego sąsiadów, przyjaciół i rodzinę. Odwiedzili Lublin i Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, gdzie spotkali się m.in. z Witoldem Dąbrowskim. W Lubartowie rozmawiali z Burmistrzem Miasta Krzysztofem Paśnikiem i mieli okazję przeprowadzić wywiad ze znawcą twórczości Pereca – Markiem Danielkiewiczem.

Miasto Lubartów przygotowało z okazji tej wizyty specjalną publikację, której pomysłodawcą był Marek Danielkiewicz, a opracowaniem zajęło się Studio DePRO. Jest to wznowienie, po części odświeżone, ulotki, czy jak kto woli – folderka, którego pierwsze wydanie powstało w 2006 roku.

Georges Perec urodził się 7 marca 1936 w Paryżu. Rodzice byli Żydami, pochodzili z Polski, z Lubartowa. Ojciec poległ na wojnie w roku 1940, matka zginęła w Oświęcimiu w 1943. Przygarnęła go ciotka, dzieciństwo spędził w regionie Vercors. Po ukończeniu studiów na Sorbonie i pobycie w Tunezji, do roku 1979 pracował jako dokumentalista w CNRS. W roku 1965 otrzymał Prix Renaudot za Rzeczy, w 1978 Prix Medicis za Życie instrukcja obsługi. W roku 1980 przyjechał na krótko do Polski. Odwiedził rodzinny Lubartów. Zmarł w Paryżu 3 marca 1982.

Zainteresowanych otrzymaniem okolicznościowej publikacji zapraszamy do Urzędu Miasta Lubartów, od poniedziałku 25 września. A już niebawem, bo w listopadzie br., Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza zaprosi na festiwal Pereca, podczas którego lubartowianie będą mogli dowiedzieć się więcej o twórczości tego fascynującego pisarza.

 

 

Data opublikowania: 19:02, 20 września 2023

Tagi: , , ,

Kategorie: Aktualności