Podczas Imienin Miasta Burmistrz Lubartowa wręczył nagrody załużonym mieszkańcom

W niedzielę (26 listopada) w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczyste obchody Imienin Miasta Lubartów. Z tej okazji zasłużeni mieszkańcy i przedsiębiorcy zostali uhonorowani Nagrodami Burmistrza Miasta.

Imieniny Lubartowa były również okazją do kolejnego wpisu do księgi „Pamięć i Zobowiązanie”. Decyzją kapituły osobą uhonorowaną  został Pan Adam Belcarz, działacz sportowy i społeczny. Gratulujemy nagrodzonym.

Lista uhonorowanych w poszczególnych kategoriach:

Promocja Miasta

  • Maria Biernacka – Drabik
  • Ewelina Topyła
  • Zuzanna Sitarz
  • Miejski Klub Sportowy LEWART

Działalność Kulturalna  

  • Orkiestra Dęta OSP Lubartów
  • Marek Danielkiewicz
  • Alfred Kędziora

Działalność Sportowa                                          

  • Mateusz Baranowski
  • Grzegorz Białek
  • Weronika Dajek
  • Katarzyna Lipowska
  • Izabela Tomasiak
  • Agata Lipska
  • Wojciech Majewski
  • Tomasz Mitura
  • Zbigniew Grzesiak

Praca z Dziećmi i Młodzieżą                                      

  • Jakub Adamczyk
  • Izabella Dybała
  • Arkadiusz Smolarz
  • Marcin Świderek
  • Iwona Tarkowska

Działalność Społeczna      

  • Tomasz Drozd
  • Roman Kędzior
  • Cezary Misiurski
  • Marian Sagan
  • Wiesław Stępiński
  • Ryszard Trybalski

Działalność Gospodarcza           

  • BOOKSALE Sp.z o.o.
  • KS SYSTEM
  • PPH OKSAN

 

GRZEGORZ BIAŁEK

Pan Grzegorz od roku 1993 przez kilkanaście lat występował  w pierwszej drużynie piłkarskiej MKS LEWART Lubartów – najpierw w klasie okręgowej, potem w IV oraz w III lidze. Był kapitanem zespołu, a jednocześnie kilka lat prowadził drużyny młodzieżowe. W latach 2006 – 2008 trener drużyny seniorów, potem w roku 2011 powrócił  do szkolenia I zespołu, by w roku 2015 wprowadzić go do III ligi. Po raz trzeci pracę z I drużyną Grzegorz Białek rozpoczął wiosną 2022 roku i pod jego wodzą zespól awansował z jednego z ostatnich miejsc  tabeli IV ligi do grupy mistrzowskiej. Po zakończonej wczoraj jesiennej rundzie Lubelskiej IV ligi piłkarskiej, kiedy to drużyna LEWARTU zwyciężyła na własnym boisku  Opolanina Opole Lubelskie 2:1 – lubartowski zespół zajmuje III miejsce w tabeli z dorobkiem 39 punktów. Warto dodać, że trener Grzegorz Białek bazuje obecnie przede wszystkim na zawodnikach, którzy są wychowankami LEWARTU.

TOMASZ MITURA

Pan Tomasz karierę piłkarską w drużynie MKS LEWART rozpoczął w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia. Występował w klasie okręgowej, w rozgrywkach IV oraz III  ligi piłkarskiej . Ponad 10 lat był kapitanem drużyny, występował na pozycji środkowego obrońcy oraz na pozycji pomocnika. W kilku sezonach został królem strzelców.  Od początku kariery był zawodnikiem bardzo zaangażowanym w działalność sportową i wychowawczą w klubie; prowadził także zajęcia z młodymi adeptami piłki nożnej. Ostatni mecz jako zawodnik LEWARTU rozegrał  jesienią 2017 roku, lecz dalej jest bardzo zaangażowany w życie Klubu. Obecnie jest Prezesem Zarządu LEWARTU, kierownikiem drużyny, asystentem trenera drużyny seniorów i wspólnie z trenerem Grzegorzem Białkiem doprowadził zespół w rundzie jesiennej sezonu 2023/2024 do czołowego miejsca w tabeli Lubelskiej IV ligi.

WOJCIECH MAJEWSKI

Występuje w I drużynie piłkarskiej MKS LEWART Lubartów, jest wychowankiem klubu, i jednym z podstawowych zawodników zespołu. Gra na pozycji obrońcy. Od roku 2016 reprezentuje klub LEWART w rozgrywkach III i IV Ligi. W roku 2020 wraz z drużyną uzyskał awans do III ligi. W ostatnich sezonach Laureat nagrody jest podporą defensywy; piłkarz sumienny, pracowity, na treningach i meczach swoją postawą daje pozytywny przykład kolegom.

ZBIGNIEW GRZESIAK

Niezwykle utytułowany były zawodnik piłki nożnej,  ma za sobą występy  m.in. w : Górniku  Łęczna, Motorze Lublin, Legii Warszawa, austriackiej drużynie VFB MODLING, czy w Lubliniance. Obecnie trener piłki nożnej. Zanim trafił  jako szkoleniowiec do Lubartowa prowadził drużynę seniorów oraz grupy młodzieżowe  Lublinianki, a także  zespół III – ligowy ORLĘTA SPOMLEK  z Radzynia Podlaskiego.  Od roku 2018 Pan Zbigniew szkoli młodzież w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Lubartowie – rocznik 2013 (około 30 chłopców) oraz rocznik 2009/2010 wspólnie z Krzysztofem Skomrą (około 35 młodych piłkarzy). Za największy sukces w trakcie pracy w Lubartowie Laureat uznaje 2-krotny udział w barażach o awans do I Wojewódzkiej Ligi Trampkarzy Starszych, a  w tym roku zwycięstwo w grupie i awans bezpośredni do I Wojewódzkiej Ligi Trampkarzy Starszych. Największe osiągnięcia jako zawodnika to zdobycie tytułu Mistrza Polski i  Pucharu Polski w barwach Legii Warszawa, awans do ekstraklasy z drużyną Motoru Lublin oraz tytuł króla strzelców III ligi w barwach Górnika Łęczna.

KATARZYNA LIPOWSKA 

Utalentowana piłkarka reprezentująca klub MOSiR Lubartów, jedna z osób, która przyczyniła się do reaktywacji sekcji kobiecej piłki nożnej w Lubartowie w roku 2019.Wychowanka MKS Lewart Lubartów. Jest Kapitanem drużyny. Razem z Koleżankami z zespołu wywalczyła awans z ligi IV do III oraz z III do II. Katarzyna może pochwalić się sukcesami takimi jak: Czterokrotna królowa strzelczyń ligi w sezonach 2019/20, 2020/21, 2022/23 oraz aktualna liderka rundy jesiennej w sezonie 2023/24 z 12 trafieniami na koncie w 11 występach. Wyróżniona zawodniczka w finale Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim w sezonie 2020/21. Wielokrotna zdobywczyni nagród indywidualnych w turniejach ogólnopolskich. Rekordzistka zdobytych bramek w jednym meczu – 11 trafień przeciwko Rysy Bukowina Tatrzańska w 3 lidze. W 2021 roku dołączyła do  grona zdobywców 100 bramek na ligowych boiskach

IZABELA TOMASIAK

Wychowanka Miejskiego Klubu Sportowego LEWART  Lubartów. Zawodniczka przeszła szkolenie w GKS Górnik Łęczna, następnie występowała w drużynie Stomilanek Olsztyn. Od 4 lat podstawowa bramkarka w MOSiR Lubartów. Obecnie łączy grę w drużynie piłkarskiej z trenowaniem dzieci w Lubartowie Iza jako zawodniczka MOSiR awansowała z klubem z 4 ligi do 3 by po 2 latach awansować do 2 ligi gdzie obecnie zespół ma 2 punkty straty do lidera rozgrywek

MATEUSZ BARANOWSKI

Zawodnik sekcji tenisa stołowego Miejskiego Klubu Sportowego LUBARTÓW. Obecnie występuje w rozgrywkach II ligi, w których drużyna MKS Lubartów zajmuje II miejsce. Pan Mateusz prowadzi też zajęcia z najmłodszymi adeptami tenisa stołowego. W sezonie 2022/2023 zdobył brązowy medal Mistrzostw Województwa Lubelskiego w grze podwójnej a także srebrny medal Mistrzostw Polski AZS Seniorów. W latach poprzednich zdobywał też medale indywidualnie i drużynowo Mistrzostw Polski Skrzatów, Młodzików, Kadetów. Jest studentem III roku Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Posiada uprawnienia instruktora w tenisie stołowym i pływaniu.

AGATA  LIPSKA

Zawodniczka sekcji tenisa stołowego Miejskiego Klubu Sportowego LEWART AGS, sport uprawia od 11 lat. Czołowa zawodniczka województwa lubelskiego.  W sezonie 2020/2021 z sukcesami występowała w rozgrywkach I ligi kobiet, w czasie których toczyła zaciętą i wyrównaną walkę z czołowymi zawodniczkami z całej Polski. Najważniejsze sukcesy w sezonie rozgrywkowym 2022/2023: I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju „Z SKS-u do AZS-u”, I miejsce w III Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorek, I miejsce w Mistrzostwach Województwa Ludowych Zespołów Sportowych, srebrny medal Mistrzostw Województwa lubelskiego w kat. juniorek, II miejsce w turnieju tenisa stołowego o Puchar Starosty Lubartowskiego, II miejsce w turnieju tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Miasta Lubartów. Agata chętnie uczestniczy i pomaga w organizacji różnych wydarzeń pingpongowych MKS LEWART AGS.

WERONIKA DAJEK

10 – letnia utalentowana szachistka młodego pokolenia reprezentująca barwy Lubartowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego. Od 4 lat zajmuje czołowe lokaty na Mistrzostwach Polski w szachach – zarówno klasycznych, szybkich, jak i błyskawicznych. Jest multimedalistką – zdobyła 8 medali Mistrzostw Polski: klasyczne – 2 złote, szybkie – 4 srebrne, błyskawiczne – 1 złoty, 1 brązowy. Zdobyła 10 klas sportowych. Na dzień 1 listopada b.r. jest 66 zawodniczką na świecie w blitzu w kategorii wiekowej do 10 lat. W arkana sztuki szachowej wprowadzał Weronikę jej Tata – Paweł Dajek, który jest trenerem i opiekunem sportowym Weroniki. Zawodniczka szlifuje swoje umiejętności grając w Lubartowskiej Lidze Szachowej, której przewodzi Piotr Opolski. Jedna z lokalnych gazet nazwała Weronikę „Księżniczką lubartowskich szachów”…. Jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie.

IWONA TARKOWSKA

Współzałożycielka klubu pływackiego SWIM TEAM Lubartów, który powstał w 2020 r. Od 2011 roku czynnie pracuje jako instruktorka i  trenerka pływania, ucząc dzieci, młodzież, a także dorosłych.  Zawodniczki i zawodniczki Klubu startują w zawodach pływackich rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej, promując przy tym miasto Lubartów. Jedna z podopiecznych Pani Iwony Kaja Wróblewska to wielokrotna medalistka zawodów rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Jako jedyna w historii Lubartowa (na chwilę obecną) zdobyła dwa medale na szczeblu wojewódzkim w zawodach pływackich. Laureatka Nagrody pracuje, także  z dziećmi niepełnosprawnymi, podopiecznymi  Fundacji Stella im. Agaty Orłowskiej. Jako prezes klubu Swim Team Lubartów, współpracuje z wieloma organizacjami, a także lokalnymi przedsiębiorcami. Współorganizuje m.in. Nocny Charytatywny Maraton Pływacki  „ Pływamy dla..” podczas którego  zbierane są środki dla potrzebujących i chorych dzieci, okolicznościowe imprezy z okazji Mikołajek i Dnia Dziecka. Imprezy te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród dzieci, a także ich rodziców o czym świadczy frekwencja podczas nich. Pani Iwona to nie tylko instruktorka i trenerka pływania, a także zawodniczka Masters, która sama startuje w zawodach pływackich. Ostatnim sukcesem pani Iwony były dwa srebrne i jeden brązowy medale w ogólnopolskich zawodach Puchar Polski Masters.

JAKUB ADAMCZYK

Prezes Młodzieżoego Klubu Sportowego  „Lubartów”). Trener piłki nożnej MOSiR Lubartów, rocznik 2015. Trener MKS „Lubartów” sekcja MMA JUNIOR. Jest pomysłodawcą oraz organizatorem takich wydarzeń jak: Lubartowski Dzień Sportu – pięć edycji., STREETBALL Lubartów, turniej koszykówki – cztery edycje,  Lubelska Gala Sportów Walki, półkolonie letnie i zimowe w mieście. Jakub Adamczyk to także założyciel sekcji sportowych w Klubie MKS „Lubartów”: POWER KIDS 3-5 LAT, POWER KIDS 6-9 LAT, DANCE KIDS 5-8 LAT, DANCE JUNIOR 9-14 LAT, MMA JUNIOR,KICKBOXING, Sekcja piłki nożnej halowej: MKS FUTSAL LUBARTÓW. Trener dziecięcych i młodzieżowych Mistrzów Polski BJJ oraz MMA. Aktywny działacz społeczny. Uczestnik wielu lokalnych wydarzeń sportowych i kulturalnych, takich jak: Annowanie, Dni Lubartowa, Piknik Motocyklowy, Dzień Dziecka w szkołach Podstawowych w Lubartowie, organizator Mikołajek dla dzieci.

ARKADIUSZ SMOLARZ

Od dzieciństwa związany z piłką nożną, którą zaczął uprawiać jako 11- latek. Od 16 roku życia trenował i występował w drużynie seniorów LEWARTU – również w III lidze.   Potem jako szkoleniowiec awansował z zespołem Lewart Lubartów do III ligi. Pasję do sportu Pan Arkadiusz przeniósł na dzieci i młodzież. Wiele lat pracował z drużynami młodzieżowymi  LEWARTU, był pomysłodawcą i organizatorem wakacyjnego turnieju Dzikich Drużyn. Obecnie trener rocznika 2011 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji Lubartów. Nauczyciel w lubartowskich szkołach – wcześniej w Gimnazjum nr 2, potem w Szkole Podstawowej nr 3, obecnie w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja. Jest cenionym wychowawcą i nauczycielem wychowania fizycznego w klasach sportowych.

TOMASZA DROZD

Pan Tomasz  jest społecznym menagerem Lubartowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego . To współtwórca wielu imprez i wydarzeń sportowych o charakterze społeczno-kulturalnym oraz charytatywnym. Jest pomysłodawcą Turnieju z okazji Międzynarodowego Dania Dziecka „Wspieramy Serce Karolci Jakubczyk”, „Nocnego Charytatywnego Półmaratonu Szachowego” , gdzie zbierane były fundusze na wsparcie psychiatrii dziecięcej, Feryjnego Turnieju Szachowego – zbiórka darów na rzecz schroniska dla zwierząt. Poprzez organizowane akcje, zbiórki i licytacje wspierał podopiecznych z domu dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie. Pan Tomasz skutecznie pozyskuje cenne nagrody dla zawodników od ponad 10 lat.

MARIAN SAGAN

Mieszkaniec Lubartowa,  od roku 1979 (prawie 45 lat) nieprzerwanie bierze czynny udział w działalności sekcji tenisa stołowego Miejskiego Klubu Sportowego LEWART. Jest to działalność społeczna. Odkąd najstarszy syn Pana Mariana – Marcin zaczął treningi – włączył się on w społeczną działalność sportową i pomoc organizacyjną kolejnym trenerom: Lechowi Wójcikowi, Piotrowi Wójcikowi, Małgorzacie Kanar oraz obecnie – Jakubowi Saganowi, który jest jego synem i wychowankiem klubu. Laureat Nagrody pomaga w organizowaniu zajęć i treningów w pawilonie przy ul. Krzywe Koło 34 , inicjuje i współorganizuje  turnieje dla różnych grup wiekowych, pilnuje porządku w obiekcie sportowym, który służy dziesiątkom zawodników sekcji tenisa stołowego i taekwon-do. Jako sędzia klasy okręgowej Lubelskiego Związku Tenisa Stołowego prowadzi wiele meczów tenisa stołowego w Lubartowie i sędziuje w wielu zawodach organizowanych w całym województwie Jedną z najważniejszych zasług Pana Mariana jest wyremontowanie pawilonu sportowego przy ul. Krzywe Koło 34, który służy sportowcom od 1978 roku. Pan Sagan jest prawdziwym pasjonatem sportu, jednym z najdłużej działających w naszym mieście społeczników.

CEZARY MISIURSKI

Od połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia sekcja taekwon-do Miejskiego Klubu Sportowego LEWART AGS otrzymuje wyjątkowe wsparcie od Cezarego Misiurskiego. Wtedy to zaprojektował on znak graficzny klubowego turnieju mikołajkowego, który niezmiennie towarzyszy nam po dzień dzisiejszy. Potem projektował loga, banery, plakaty, koszulki, nalepki i inne gadżety związane z Mistrzostwami Polski TKD w Lubartowie w latach 2003 i 2013 i meczów międzypaństwowych TKD w Lubartowie w latach 2002 i 2005 oraz wielu innych turniejów wysokiej i niższej rangi. W roku 2013 w związku z jubileuszem XXX – lecia sekcji TKD w Lubartowie Laureat Nagrody dołożył sporo pracy, która zaowocowała powstaniem książki o historii sekcji. Dzięki projektom  Pana Czarka lubartowscy sportowcy mogą w sposób godny i atrakcyjny reprezentować nasz klub i nasze Miasto na arenach europejskich i światowych.  Rok bieżący to 40 rok działalności sekcji TKD. Po raz kolejny Pan Cezary Misiurski zaprojektował główny znak graficzny z tej okazji, który prezentowany był m.in. podczas Pucharu Europy rozegranego w czerwcu w Lublinie z udziałem ok . tysiąca uczestników z 23 krajów Europy. Łącznie spod ręki Pana Czarka wyszło około 70 różnych projektów graficznych , które wspierały bezpośrednio działalność sekcji, wpływając na jej promocję w Kraju i za granicą. Jest to pomoc  bezinteresowna i będzie ona kontynuowana.

MKS LEWART LUBARTÓW

To najstarszy klub sportowy w naszym mieście. W tym roku obchodzi Jubileusz 100 – lecia istnienia. Od początku działalności godnie reprezentuje nasze miasto w województwie, kraju i za granicą. Pierwszą i najpopularniejszą sekcją klubu była sekcja piłki nożnej. W latach powojennych do Klubu LEWART dołączyły sekcje m.in.: szachowa, kolarstwa, tenisa stołowego czy taekwon-do. Od roku 2005 kiedy powstało stowarzyszenie sportowe pod nazwą MKS LEWART Autonomiczna Grupa Sekcji – Laureat dzisiejszej Nagrody jest jednosekcyjnym klubem piłkarskim.  Największym sukcesem drużyny piłkarskiej LEWARTU były występy w III lidze piłkarskiej, a rozgrywane w Lubartowie mecze z drużynami takimi jak: Hutnik Kraków, Cracovia czy Stal Rzeszów były dla lubartowskich kibiców i działaczy prawdziwym piłkarskim świętem. Obecnie piłkarska drużyna występuje w IV lidze i opiera się głównie na wychowankach klubu. Trenerem drużyny jest Grzegorz Białek, a Prezesem Klubu Tomasz Mitura – były czołowy piłkarz drużyny. Po rundzie jesiennej sezonu 2023/2024 zespół piłkarski MKS LEWART zajmuje wysokie 3 miejsce w gronie 18 drużyn i rywalizuje z takim zespołami, jak: Janowianka Janów Lubelski, Stal Kraśnik czy Motor II Lublin. Od wielu lat Klub  prowadzi  szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej. Po utworzeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji większość grup młodzieżowych wraz z trenerami i instruktorami na mocy umowy zostało przeniesionych do MOSiR.

Na chwilę obecną w MKS LEWART trenują dwie grupy młodzieżowe :

– drużyna juniorów starszych występuje w I lidze wojewódzkiej Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej,

– drużyna juniorów młodszych występuje w II lidze wojewódzkiej Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a od wiosny będzie grała w I lidze wojewódzkiej.

W LEWARCIE trenuje obecnie około 80 zawodników piłki nożnej.

MARIA BIERNACKA-DRABIK

Jest dyplomowaną nauczycielką języka polskiego. W lutym 2023 roku w wydawnictwie MUZA ukazała się debiutancka powieść Pani Marii – kryminał p.t. „Za żywopłotem”. Książka spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem czytelników, o czym świadczą bardzo dobre oceny i recenzje na portalach wydawnictw ogólnopolskich, takich jak: „Empik”, „Lubimy czytać” czy „ZNAK.com.pl”. Jak mówi jedna z recenzji: „Za żywopłotem” to  (…) „opowieść z niebanalnym pomysłem, wnosząca świeżość do literatury.”  Książka cały czas jest w obiegu, co widać po bardzo dużej (i stale rosnącej), jak na debiut, liczbie recenzji i ocen. Pani Maria wydała oprócz tego 2 pozycje edukacyjne: „Zeszyt ćwiczeń – O to chodzi. Język polski dla szkoły podstawowej kl.VI” oraz „Lekcje z lekturą dla gimnazjalistów.” Nasza laureatka to również autorka scenariuszy i reżyserka różnych form scenicznych prezentowanych w szkołach i placówkach kultury naszego miasta, charytatywnych widowisk słowno – muzycznych, których Celem oprócz upowszechnienia kultury i sztuki wśród mieszkańców Miasta Lubartów oraz okolic jest pomoc finansowa chociażby na rzecz remontu Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie.  Od 10 lat Maria Biernacka – Drabik jest V-ce Prezesem Stowarzyszenia ALWERNIA, organizacji znanej głównie z działań charytatywnych i pomocowych na rzecz osób potrzebujących. Zarząd ALWERNI wraz z rzeszą wolontariuszy organizuje od kilkunastu lat wydarzenia promujące Miasto Lubartów połączone ze zbiórkami środków finansowych na rzecz ciężko chorych pacjentów – najczęściej dzieci. Są to : „Piknik Motocyklowy”, „Bieg Pokój i Dobro”, „Festyn Rodzinny KAPUCYNALIA” czy „Lubartowski Półmaraton BEZ GRANIC”. W trakcie każdej z tych imprez udało się zebrać pokaźne środki finansowe dla osób potrzebujących.

EWELINA TOPYŁA

Jest członkiem Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie od 2008 roku, gra na waltorni, gdzie wraz z zespołem reprezentuje nasze miasto na licznych przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą. W 2014 roku objęła funkcję gospodarza do spraw instrumentów, a w 2016 roku  Pani Ewelina została wybrana na Wiceprezesa Orkiestry, czynnie uczestnicząc w organizowaniu wielu imprez o charakterze kulturalnym na terenie Miasta Lubartów, takich jak Koncert Noworoczny, czy cykl koncertów o charakterze wielotematycznym na rynku przed Urzędem Miasta. Od 2021 r. Pani Ewelina pełni funkcję skarbnika orkiestry. Za sprawą swojego charakteru, umiejętności i profesjonalizmowi Pani Ewelina wpływa na rozwój lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultury. Dzięki prowadzonemu ognisku muzycznego w Orkiestrze wspomaga ona funkcje wychowawczą i organizuje czas młodym ludziom, powstrzymując ich przed złymi nawykami ucząc ich systematyczności, zaangażowania i samodzielności. Należy podkreślić, że Pani Ewelina pełni funkcję  w pełni społecznie, poświęca swój czas, pracę i zaangażowanie nie pobierając w zamian żadnego wynagrodzenia.  Wraz z Orkiestrą ubogaca kulturalnie miasto przez uwrażliwianie mieszkańców na piękno muzyki.  Należy także zaznaczyć, że przez taką działalność Pani Ewelina wraz z Orkiestrą promuje Miasto Lubartów na terenie województwa, kraju i poza jego granicami.

ZUZANNA SITARZ

Pani Zuzanna jest prezesem m.in. Stowarzyszenia KUPCÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW POLSKICH ZIEMII LUBARTOWSKIEJ, które od blisko 100 lat działa na terenie miasta Lubartów skupiając przedsiębiorców różnych branż i zawodów. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu  udało się zorganizować szkolenia dla przedsiębiorców m.in. z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz we współpracy z Lubelską Fundacją rozwoju . Pani Sitarz jest aktywna również w innych dziedzinach życia społecznego jak i gospodarczego. Jako trener biznesu współpracuje z fundacjami i firmami, gdzie prowadzi szkolenia dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych , co pomaga im wrócić na rynek pracy . prowadzi również działalność gospodarcza na terenie miasta od 1997 roku. Zajmuje się również doradztwem z zakresu szeroko rozumianego prawa obrotu nieruchomościami. Jest wieloletnim członkiem komisji weryfikującej, z ramienia federacji PPRN badającej wiedzę kandydatów ubiegających się o uprawnienia zawodowe . została wyróżniona za działalność na rzecz rynku nieruchomości. Wspiera szkoły, fundacje, potrzebujących z ternu miasta Lubartowa.

ORKIESTRA DĘTA OSP LUBARTÓW

W roku 2023 lubartowska Orkiestra świętuje swoje 95– lecie, ale warto wspomnieć, że ochotnicza jednostka powstała dużo wcześniej bo w 1903 roku, czyli aż 120 lat temu. Blisko wiek istnienia Orkiestry to powód do dumy dla miasta Lubartowa. Kunszt muzyczny orkiestry, urozmaicony repertuar – to również ozdoba imprez okolicznościowych oraz najlepsza wizytówka Lubartowa i naszego regionu. Dziewięć i pół dekady działalności Orkiestry wypełnione jest wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami i niezliczonymi koncertami.  Dziś trudno nam wyobrazić sobie uroczystości państwowe, wojewódzkie czy kościelne bez obecności Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie, która zalicza się do grona najlepszych aktywnie działających orkiestr w swojej kategorii w Polsce. Odnosi sukcesy na przeglądach regionalnych i regularnie kwalifikuje się do przeglądów centralnych jako jedna z 20 najlepszych orkiestr w kraju. Występuje także poza granicami kraju (m.in. Węgry, Bułgaria, Anglia, Niemcy) zdobywając uznanie międzynarodowego jury i publiczności. Orkiestra liczy obecnie blisko 50 muzyków w różnym wieku. Orkiestra jest piękną wizytówką Lubartowa w różnych częściach kraju i nie tylko. Od 2008 r. funkcję Kapelmistrza pełni Andrzej Zaręba. Orkiestra dysponuje szerokim repertuarem muzycznym: wykonuje muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową,  uświetnia większość uroczystości patriotycznych i kościelnych w naszym mieście, festyny, pikniki i inne imprezy dla ogółu społeczności. W trakcie długoletniej działalności Orkiestra wychowała wiele pokoleń młodzieży, ucząc ich systematyczności, dyscypliny i samodzielności. 

MAREK DANIELKIEWICZ

Wieloletni pracownik lubartowskich instytucji kultury, poeta, malarz, rysownik, recenzent literacki i teatralny, felietonista. Podkreślić należy, że Marek Danielkiewicz jest jedynym literatem z Lubartowa, którego wiersze przetłumaczono na 8 języków, a jego twórczość znana jest w kręgach literackich w kraju i za granicą. W latach 2001 – 2009 kierował Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Mickiewicza w Lubartowie. Współtworzył wystawę oraz okolicznościowy folder  (wydany w 2006 r.) o  twórczości Georgesa Pereca, który wznowiono w 2023 r. W ostatnim czasie pracował jako instruktor w Lubartowskim Ośrodku Kultury, gdzie prowadził zajęcia z dziećmi, młodzieżą i seniorami, był autorem i organizatorem wystaw. Pan Marek Danielkiewicz od 1989 roku związany jest z lubelskim wydawnictwem „Akcent”. Wniknął w środowisko literackie Lublina, lecz jako człowiek wielu talentów, poeta o wyjątkowej wrażliwości, publicysta, malarz, nie zapominał o swoim Lubartowie. Przez wiele lat urozmaicał życie naszej, lokalnej wspólnoty. Zakończenie przez Laureata pracy zawodowej to również okazja do podziękowania za wysiłek wkładany w rozwój różnych dziedzin sztuki w LOK-u. Jako pomysłodawca i prowadzący konkursy dla młodzieży motywował  innych do podejmowania własnych, artystycznych prób. Był pomysłodawcą i wieloletnim opiekunem Konkursu Literackiego im. Ludwika Stanisława Licińskiego. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Czechowicza i Warszawskiej Jesieni Poezji. Twórczy dorobek Pana Marka Danielkiewicza zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność lubartowian.

ALFRED KĘDZIORA

Dyrygent i akompaniator Chóru Ziemi Lubartowskiej, instruktor muzyczny  w Lubartowskim Ośrodku Kultury.  to osoba, która wniosła w znaczący wkład w rozwój działalności  kulturalnej w Lubartowie w ciągu wielu lat swojej pracy w LOK i na terenie miasta. Pan Kędziora pracuje w LOK od 30 lat  , a najbardziej widocznym aspektem jego działalności jest Chór Ziemi Lubartowskiej, założony w 2005 r. Pan Kędziora prowadzi chór – jako  dyrygent,  korepetytor i akompaniator. Opracowuje utwory, uczy głosów chórzystów, prowadzi próby, jednak daje się też poznać jako znakomity instrumentalista, tworząc wysmakowane i ciekawe podkłady instrumentalne dla chóru. Przykład działalności pana Kędziory znają wszyscy lubartowianie – to wersja instrumentalna hymnu Lubartowa „O, Ziemio Lubartowska”, udostępniona do powszechnego użytku na stronie internetowej Urzędu Miasta. Inny przykład szerokiego oddziaływania aranżacji autorstwa pana Kędziory są podkłady muzyczne stworzone na potrzeby koncertowe dla sióstr Szydłowskich, zwyciężczyń Voice Senior. Pan Alfred Kędziora jest także jednym z najbardziej znanych  lubartowskich instrumentalistów.  Wielokrotnie dawał koncerty na różnych lokalnych uroczystościach  jako solista – pianista wykonując na fortepianie utwory klasyczne i rozrywkowe. Od 2018 roku należy do Tria Instrumentalnego „Con Passione” (skrzypce, wiolonczela i fortepian).

IZABELLA DYBAŁA

Absolwentka UMCS na kierunku grafika, KUL-u na kierunku historia sztuki oraz doktorantka historii sztuki. Obecnie w swojej pracy zawodowej zajmuje się pracą z dziećmi i młodzieżą odkrywając i doskonaląc ich umiejętności plastyczne. Nauczycielka w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury oraz w Szkole Podstawowej nr 1. Jest osobą o dużym talencie pedagogicznym, potrafi skupić wokół siebie najbardziej uzdolnione dzieci i młodzież. Efektywnie pracuje też z dziećmi dysfunkcyjnymi i dba o ich rozwój oraz promocję osiągnięć. Rezultatem jej pracy są liczne nagrody i wyróżnienia dla wychowanków w konkursach plastycznych na różnym szczeblu. Na szczególne podkreślenie zasługuje działalność Pani Izabelli na rzecz środowiska lokalnego oraz działalność charytatywna, m.in. wraz z wychowankami PMDK wykonała prace na kiermasz na rzecz odbudowy Klasztoru Kapucynów w Lubartowie, prowadziła warsztaty plastyczne na rzecz dzieci z Ukrainy, w tym także dla dzieci z chorobą pęcherzowego oddzielania się naskórka (EB), pod jej kierunkiem powstały liczne prace plastyczne na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz na rzecz rozbudowy Hospicjum św. Anny w Lubartowie,   przekazuje również swoje własne obrazy na akcje charytatywne. Laureatka angażuje się w pracę terapeutyczną z osobami niepełnosprawnymi w lubartowskiej Fundacji STELLA im. Agaty Orłowskiej. Wpiera organizowane przez Fundację świąteczne kiermasze, którym celem jest pozyskanie funduszy na naszą bieżącą działalność.

MARCIN ŚWIDEREK

Posiada dwudziestoletni staż pracy pedagogicznej. Jest nauczycielem wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, lubianym i cenionym, zarówno przez młodzież, jak i rodziców uczniów oraz innych nauczycieli. Pan Marcin Świderek przygotowuje uczniów do licznych konkursów i zawodów, w których osiągają sukcesy na szczeblu miejskim, powiatowym, rejonowym, wojewódzkim.  Pan Marcin Świderek corocznie prowadzi nieodpłatnie zajęcia pozalekcyjne, przygotowując młodzież do zawodów, turniejów sportowych. Nauczyciel podejmuje także szereg działań integrujących społeczność szkolną. Jest opiekunem Samorządu Szkolnego oraz Opiekunem Radiowęzła Szkolnego. Organizowane przez Pana Marcina Świderka imprezy cieszą się olbrzymią popularnością wśród uczniów. Działalność Pana Marcina Świderka znacząco wykracza poza obowiązki nauczyciela. Jako mieszkaniec Lubartowa zaangażował się bardzo mocno w działania związane z pozyskiwaniem funduszy w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki jego staraniom powstał w Lubartowie tor rowerowy „PumpTrack”, otwarty w maju br. Twórca projektu  BO – Lubartowski Skate Park.  Są to jedne z najciekawszych tego typu inicjatyw skierowanych bezpośrednio do lubartowskiej młodzieży. Warto także nadmienić, że Pan Marcin Świderek bardzo intensywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Alwernia oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Prowadzi on również działania w celu zapewnienia pomocy materialnej i opieki uczniom będącym w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Jest to nauczyciel lubiany i szanowany wśród uczniów, rodziców, ma także bardzo dobrą opinię wśród grona pedagogicznego . Jego osiągnięcia, praca z dziećmi i młodzieżą oraz stopień zaangażowania buduje pozytywny wizerunek Miasta.

 WIESŁAW STĘPIŃSKI

Rodowity Lubartowianin, którego zasługi na polu działalności społecznej datują się od wielu lat. Od 1972 r. do dziś członek Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, wieloletni Członek Zarządu i Wiceprezes. Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku członek Rady Parafialnej przy kościele Św. Anny, a także wiceprezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Lubartowie. Od 1983 r. do chwili obecnej jest kierownikiem Biura Cechu Rzemiosł w Lubartowie. W latach 1989 – 1994 Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Podstawowej Nr 3,  pomysłodawca i realizator nadania szkole imienia Piotra Firleja. Od roku 1996 z inicjatywy Pana Wiesława trębacze z Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie wzięli udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich w Lublinie i uczestniczą w nim do dziś. W roku 2000 był współorganizatorem wystawy „425 lat Tradycji Rzemiosła w Lubartowie”, a w roku 2015 г. –  wystawy „440 lat Tradycji Rzemiosła w Lubartowie” w Muzeum Regionalnym. Jeden z inicjatorów i współorganizator społecznej akcji modernizacji placu przed kościołem Ojców Kapucynów z okazji Dwóch Tysięcy lat chrześcijaństwa. Laureat dzisiejszej Nagrody  jest autorem 8 rozdziałów wydawnictwa „Lubartów i Ziemia Lubartowska” poświęconych znanym, a nie żyjącym już postaciom zasłużonym dla Lubartowa. Artykuły powstawały w latach 1983 – 2013. Pan Wiesław jako członek Kapituły Honorowej Księgi „Pamięć i Zobowiązanie” był inicjatorem uhonorowania wpisem do Księgi Osoby ś.p. Adama Belcarza. 

RYSZARD TRYBALSKI

Jest obecnie prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubartowie. Pełni tę funkcję już drugą kadencję tj. od 2017 roku. Podczas kierowania UTW przez ostatnie 6 lat pracował społecznie z wielkim zaangażowaniem na rzecz społeczności seniorów Lubartowa: organizował zajęcia dla seniorów pozwalające im rozwijać swoje pasje, uczyć się jeżyków obcych, nabywać nowe umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii. Nawiązywał współpracę z różnymi instytucjami i ciekawymi ludźmi, którzy podczas wykładów dla słuchaczy UTW prezentowali istotne zagadnienia z zakresu zdrowia, prawa, sztuki czy bezpieczeństwa. Organizował też liczne zajęcia poprawiające kondycję fizyczną: taniec, gimnastykę korekcyjną, ćwiczenia na pływalni. Pozyskiwał środki finansowe na zajęcia dla seniorów. W tym roku zorganizował uroczystości Jubileuszu UTW wraz z innymi słuchaczami, zredagował okolicznościową broszurę upamiętniającą jubileusz. Jego społecznikowska pasja i wielka aktywność służą społeczności starszych mieszkańców naszego miasta. W 2022 roku zorganizował dla uchodźców z Ukrainy kurs języka polskiego dla 9 grup (prawie 90 osób) dorosłych i dzieci.

ROMAN KĘDZIOR

W 1991 roku współzałożył Klub Abstynenta „Nadzieja” w Lubartowie. Od tamtego czasu czynnie uczestniczy w życiu Klubu. Od 1998 roku zajmuje się telefonem zaufania w Punkcie Informacyjnym, gdzie wspiera poradami oraz pomocą wszystkich potrzebujących oraz ich rodziny. Przez wiele lat udzielał się w zarządzie klubu , co przyczyniło się do jego rozwoju. Dba o prowadzenie profilu facebookowego klubu, jest  klubowym fotografem oraz dj. na wszelkich wydarzeniach i imprezach organizowanych przez klub. Charytatywnie i z zaangażowaniem bierze czynny udział w różnego rodzaju wydarzeniach Klubu. Od wielu lat pełni wolontarystycznie dyżury w klubie i jest dostępny dla każdego potrzebującego. To życzliwa, uśmiechnięta i otwarta osoba wspierająca w trudnych tematach związanych z całym spektrum problemów wynikających z nadużywania alkoholu.  Pan Roman przez wszystkie lata swojej działalności w Klubie pomaga swoją osoba ludziom, którzy są zagubieni i poszukują pomocy aby poprawić swoje życie i życie swoich rodzin. Inicjuje i współorganizuje wydarzenia kulturalne, rekreacyjne i edukacyjne dla społeczności, swoja postawą przyczynił się do wielu wyzdrowień.

 KS SYSTEM PRODUCENT BRAM I ALUMINIUM

Firma powstała w 2010 roku; jest producentem wysokiej jakości bram garażowych i przemysłowych. Rozpoczynała swoją działalność od sprzedaży produktów i usług związanych ze stolarką okienną oraz drzwiową. Dzięki zaangażowaniu zespołu pracowników, w ciągu krótkiego czasu firmie udało się stworzyć swoją pierwszą bramę segmentową, następnie profil jej działalności został rozszerzony o nowe produkty, takie jak bramy garażowe, przemysłowe oraz stolarkę aluminiową. Od roku 2023 roku przy ul. Strefowej funkcjonuje nowy zakład i siedziba firmy, której działalność prowadzona jest w oparciu o decyzję o przynależności do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie Firma KS System ma na koncie tysiące wyprodukowanych bram garażowych a liczba współpracujących z nimi usatysfakcjonowanych kontrahentów stale rośnie. Firma w sposób skuteczny i świadomy buduje konkurencyjność i innowacyjność swojej marki nie tylko na rynku lokalnym ale i zagranicznym.

RZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWE OKSAN

Firma jest producentem i właścicielem marki TermoProfi, zaawansowanych technologicznie termoizolacyjnych profili dystansowych, stosowanych w nowoczesnych oknach. Połączenie wysokiej jakości komponentów z innowacyjną technologią produkcji pozwoliło osiągnąć kompozyty ograniczające w znacznym stopniu transfer energii cieplnej pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem. Bliska współpraca z klientem, zrozumienie i sprostanie jego oczekiwaniom jest priorytetem firmy. Wiedza z zakresu przetwarzania tworzyw sztucznych i szkła oraz zdobyte doświadczenie w branży okien i szyb okiennych na rynku europejskim pozwalają firmie rozwijać zaawansowaną technologię okiennych szyb termoizolacyjnych, co wyróżnia przedsiębiorcę na regionalnym i krajowym rynku. Jest to jedyny w Lubartowie producent ciepłych ramek do szyb zespolonych, a oferowany produkt stanowi innowację wpisującą się w trend oszczędzania energii cieplnej a tym samym wpływa na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery przyczyniając się tym samym do walki ze zmianami klimatu.

BOOKSALE SP Z O.O.

Prezesem Zarządu jest Pan Marcin Treger. prowadzi sprzedaż książek zarówno w Lubartowie, jak również – sezonowo w nadmorskich miejscowościach oraz w Kazimierzu Dolnym. W naszym mieście Firma działa od roku 2019. W sezonie 2022/2023 w miejscowościach nadmorskich Firma prowadziła sprzedaż książek promując Lubartów. W wielu kurortach od Helu po Międzyzdroje pojawiły się banery z logo oraz adresem strony internetowej Lubartowa. BOOKSALE promowała nasze miasto i zachęcała turystów do odwiedzenia Lubartowa i Lubelszczyzny w takich miejscowościach, jak: Gdynia, Władysławowo, Ustka, Międzyzdroje. Firma aktywnie wspiera lubartowskie instytucje kultury: Lubartowski Ośrodek Kultury czy Miejską Bibliotekę Publiczna im. A. Mickiewicza – przy organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych.

Data opublikowania: 10:08, 27 listopada 2023

Kategorie: Aktualności