10 lat Hospicjum w Lubartowie

Uroczystości związane z 10-leciem opieki hospicyjnej pt. „Być bliżej drugiej osoby” zorganizowano w niedzielę 15 października w Bazylice św. Anny w Lubartowie. Były koncerty, loterie, konkursy i zabawy dla dzieci, wystawa okolicznościowa i Msza święta dziękczynna. Uczestniczył w niej burmistrz Janusz Bodziacki.

W tym roku przypada 10 rocznica powstania Społecznego Zakładu Opieki Hospicyjnej im. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. W związku z tym uroczystości miały miejsce w Bazylice św. Anny. Zarząd Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny zaprosił na koncert młodzieży z PMDK w Lubartowie. Wystąpiło też Trio Beethovenowskie z Zamościa w składzie: Emi Ueno – Stopa – skrzypce; Michał Stopa – wiolonczela; Piotr Stopa – fortepian. Przygotowano konkursy i zabawy dla dzieci, loterię „Każdy los wygrywa” oraz wystawę okolicznościową „10 lat Opieki Hospicyjnej”.

Odprawiona została również Msza św. dziękczynna z okazji 10-lecia istnienia hospicjum połączona z pielgrzymką nauczycieli i pracowników oświaty. Mszę odprawił ks. proboszcz Andrzej Juźko wspólnie z ks. Stanisławem Rząsą z Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lisowie, a także ks. Andrzejem Sarną z Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

– Witam władze miasta i powiatu, które troską obejmują wszystko, co wiąże się z edukacją – mówił ks. Andrzej Juźko. – Witam dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, a nade wszystko poczty sztandarowe i wszystkich, którzy angażują się w szkolnictwo. Takim wydarzeniem jest pielgrzymka pracowników oświaty do Bazyliki św. Anny. Dzień dzisiejszy to też czas, kiedy będziemy dziękować Bogu za 10 lat istnienia hospicjum. 17 października przypada 11 rocznica śmierci prałata Andrzeja Tokarzewskiego. Szukając najbliższej daty, łączę w tej liturgii dziękczynienie Bogu za troskę księdza Tokarzewskiego o szkolnictwo, o edukację, za którą był odpowiedzialny i troszczył się jako duszpasterz, jako kapłan. Z troską stworzył hospicjum, którego poświęcenia już nie doczekał. Bez nauczycieli, bez położenia fundamentu pod wrażliwość młodego człowieka na godność drugiej osoby, dla człowieka chorego i cierpiącego, trudno mówić o istnieniu hospicjum. Dlatego dziś w łączności duchowej z ś.p. Prałatem Andrzejem Tokarzewskim składam duchowe dziękczynienie za wychowanie młodego pokolenia, położenie fundamentu pod ich człowieczeństwo oraz za połączenie fundamentów do stworzenia materialnego i duchowego Hospicjum św. Anny – to drugie sanktuarium. Sanktuarium cierpienia. Pragnę sprawować dziękczynienie Bogu za to, czym jest służba choremu i służba młodemu człowiekowi przez nauczycieli i hospicjum.

Czynny udział w liturgii słowa wzięli przedstawiciele ZS nr im. ks. Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie. We Mszy św. uczestniczył Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, który podziękował nauczycielom za trud wychowania młodzieży oraz zarządowi i pracownikom hospicjum za opiekę nad chorymi. Tuż po Mszy można było posłuchać koncertu „Ave Maria” w wykonaniu Julii Pruszak – sopranistki z Gdańska, Tomasza Kusiak – skrzypce i Stanisława Diwiszek – organy. Wieczorem wystąpił kwartet muzyczny „Claribel” z Lublina. Przez cały dzień trwała zbiórka na rzecz hospicjum. Był kiermasz ciast, poczęstunek grochówką, można było skorzystać z pomiaru ciśnienia.

Przypominamy, że budowę hospicjum zainicjował w obliczu śmiertelnej choroby ś.p. ks. Andrzej Tokarzewski. W 2005 roku zawiązał Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny, którego prezesem został pan Jan Czekierda. Budowę placówki stanowiącej własność parafii, rozpoczęto natychmiastowo w tym samym roku po uzyskaniu wszelkich pozwoleń. 26 lipca 2007 roku podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Anny budynek hospicjum poświęcił arcybiskup Józef Życiński. 5 listopada 2007 roku hospicjum rozpoczęło swoją działalność jako Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej im. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego i przyjęło pierwszego pacjenta. Obecnie prezesem Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny jest Waldemar Kijek.

Data opublikowania: 11:12, 20 października 2017

Kategorie: Aktualności