ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Lubartowskie uroczystości dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Dniu Flagi, 2 maja. W piątek, po uroczystym przemarszu spod budynku Urzędu Miasta do Bazyliki św. Anny, odbyła się Msza św. Następnie Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie dała koncert na placu przed Urzędem Miasta. W Bazylice św. Anny mieszkańcy miasta mogli posłuchać solistów Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Narodowego.

W czwartek 2 maja biało-czerwono zrobiło się w kinie Lewart za sprawą Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Maluchy z lubartowskich przedszkoli zaprezentowały się na scenie. Przygotowały kilkunastometrową flagę. Były piosenki patriotyczne, balony w barwach narodowych, quizy wiedzy o Polsce. Dodatkowo każdy z maluchów otrzymał w prezencie polską flagę od Burmistrza Miasta Lubartów. – Chciałbym, aby każda z tych flag nie trafiła do domu na półkę, lecz była wywieszana przed domem, czy blokiem, podczas dzisiejszego i jutrzejszego święta – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.  W tym roku uroczystości na Święto Flagi przygotowało Przedszkole Miejskie nr 1. Co roku ma to być inna placówka kulturalno – oświatowa z naszego miasta. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku organizatorem był Lubartowski Ośrodek Kultury. Pomysłodawczynią uroczystych obchodów Święta Flagi w Lubartowie jest Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Ewa Sędzimierz.
W piątek 3 maja zbiórką pocztów sztandarowych oraz przemarszem do Bazyliki św. Anny rozpoczęły się główne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Mszę świętą koncelebrowali: ks. dziekan Józef Huzar, ks. Andrzej Majchrzak, brat gwardian   Krzysztof Wyszyński, ks. Stanisław Rząsa. Po uroczystościach w Bazylice mieszkańcy przemaszerowali na plac przed Urzędem Miasta, aby posłuchać koncertu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej.
Piątkowe uroczystości zakończył w Bazylice św. Anny koncert „Witaj Majowa Jutrzenko”, poprzedzony uroczystym wpisem do Księgi „Pamięć i Zobowiązanie”, w której upamiętniani są ludzie zasłużeni dla miasta. Tym razem był to ks. Infułat Walenty Ligaj oraz nauczyciel Józef Lulek. Następnie wystąpili soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Narodowego: Justyna Reczeniedi (sopran), Robert Szpręgiel (baryton), Małgorzata Piszek (fortepian), Kaja Giżewska (skrzypce). Koncert poprowadził Ryszard Nowaczewski.
W niedzielę 5 maja po wieczornej Mszy św. w kościele Ojców Kapucynów zabrzmiały „Lubartowskie Zaśpiewy Chóralne”. Wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 oraz Chór Ziemi Lubartowskiej  działający przy  Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Fotogaleria z obchodów Święta Konstytucji 3 Maja dostępna jest na str.: http://www.lubartowiak.com.pl/galeria

 

  

Data opublikowania: 09:02, 7 maja 2013

Kategorie: Aktualności