Zamienią obierki na nawóz

120 gospodarstw domowych z terenu miasta i gminy Lubartów może deklarować swój udział w pilotażowym programie zbiórki odpadów organicznych którego realizację rozpoczyna Stowarzyszenie Ekologiczne „Dla Ziemi” i Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej.

Każdy uczestnik programu otrzyma pojemnik do gromadzenia odpadów organicznych. Będzie do nich dosypywał kultury bakterii. Przyspieszą one naturalna fermentację. Odpady zamiast długo gnić i wydzielać brzydkie zapchy szybko zamienią się w humus czyli próchnicę
Zawartość pojemników będzie za darmo odbierana raz na dwa tygodnie przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lubartowie . Program będzie trwał półtora roku do listopada 2010  roku. Później gospodarstwa biorące udział  w projekcie będą mogły samodzielnie go kontynuować. Pozostawione zostaną im bowiem pojemniki a być może będzie to początek systemu zagospodarowania biodpadów,  które zamiast trafić na wysypisko zostaną zagospodarowane na miejscu. 
Oryginalny w skali kraju projekt „Odpady organiczne – życie po życiu” otrzymał wsparcie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. A aby wziąć w nim udział zainteresowani mieszkańcy Lubartowa i okolic  powinni zgłaszać się do siedziby Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej przy ul. Lubelskiej 68.

Data opublikowania: 09:09, 29 września 2009

Kategorie: Aktualności