Hajdudorog

 

www.hajdudorog.hu

   Kontakty między miastami Lubartów i Hajdudorog datują się od września 1997 roku, kiedy to delegacja Lubartowa przebywała z wizytą w Hajdudorog.

   W październiku 1997 roku zostało podpisane wstępne porozumienie o współpracy pomiędzy władzami obu miast. W lutym 1998 roku w węgierskim mieście przebywał Zespół Pieśni i Tańca „Lubartowiacy” z Lubartowskiego Ośrodka Kultury oraz członkowie ówczesnego Zarządu Miasta. W czerwcu tego samego roku w związku z obchodami dni miasta do Hajdudorog została zaproszona delegacja z Lubartowa. W lipcu 1998 roku w Lubartowie gościły węgierski zespół tańca ludowego i zespół grający na cytrach. W czerwcu roku 1999 miała miejsce kolejna wizyta delegacji Lubartowa w Hajdudorog, a podczas wakacji oba współpracujące miasta gościły u siebie wzajemnie grupy młodzieżowe, które miały zapewniony bogaty program pobytu: wycieczki, zwiedzanie miast i okolic oraz udział w  imprezach kulturalnych i sportowych. Wymiana grup młodzieżowych odbyła się także w lipcu 2000 roku i miała podobną formułę jak rok wcześniej. We wrześniu władze Hajdudorog przyjęły zaproszenie od władz Lubartowa na organizowany w mieście przez stowarzyszenie kupców i przedsiebiorców festyn „Babie Lato”.

   W sierpniu 2003 r. Rada Miasta Lubartów podjęła uchwałę w sprawie współpracy społeczności miasta Lubartowa ze społecznością miasta Hajdudorog.

W intencji uchwały współpraca ma rozwijać się w dziedzinach:

  • gospodarki,
  • działalności samorządowej,
  • kultury,oświaty, turystyki i sportu,
  • administracji lokalnej.
Od wielu lat samorządy obydwu miast organizują co roku wymianę wakacyjną młodzieży. Delegacje samorządów uczestniczą wzajemnie w obchodach lokalnych świąt miejskich.

   

Data opublikowania: 09:47, 26 kwietnia 2017