Projekty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
„Opracowanie planu gospodarki nisko emisyjnej dla miasta Lubartów”
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską
ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
Informujemy, że Miasto Lubartów przystąpiło do realizacji projektu pn.:
Opracowanie Planu gospodarki nisko emisyjnej dla miasta Lubartów
Projekt obejmuje działania nieinwestycyjne, w tym opracowanie Planu gospodarki nisko-emisyjnej dla miasta Lubartów. Plan gospodarki nisko emisyjnej jest dokumentem strategicznym tworzonym na poziomie lokalnym w celu osiągnięcia długofalowych korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych z wdrożenia na terenie gminy działań z zakresu:
– redukcji emisji gazów cieplarnianych,
– redukcji zużycia energii finalnej poprzez podniesienie efektywności energetycznej,
– wzrostu udziału zużycia energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
Działania zaproponowane w Planie gospodarki nisko-emisyjnej dla miasta Lubartów przyczynią się m.in. do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym Unii Europejskiej. Oprócz korzyści w skali całego kraju Plan gospodarki nisko-emisyjnej ma służyć przede wszystkim mieszkańcom miasta, umożliwi również aplikację o środki unijne w nowej perspektywie finansowej oraz środki krajowe z funduszy ochrony środowiska (np. na działania termomodernizacyjne dla budynków użyteczności publicznej, modernizację źródeł ciepła i montaż kolektorów słonecznych dla budynków mieszkalnych, modernizację oświetlenia, inwestycje proekologiczne w przedsiębiorstwach, itp.).
Ponadto w ramach projektu:
– stworzona zostanie baza danych zawierająca wyselekcjonowane i usystematyzowane informacje pozwalające na ocenę gospodarki energią w mieście Lubartów wraz z inwentaryzacją gazów cieplarnianych,
– przeprowadzone zostaną szkolenia dla pracowników Urzędu Miasta na temat problematyki związanej z tworzeniem planów gospodarki nisko emisyjnej.
Przewiduje się, w perspektywie najbliższych kilku lat, możliwość pozyskania przez gminy posiadające Plany Gospodarki Nisko-emisyjnej (PGN) znaczących środków unijnych i z funduszy ochrony środowiska na ich realizację. Do opracowania PGN konieczne jest przeprowadzenie oceny stanu jakości powietrza na terenie miasta i utworzenie bazy danych o źródłach zanieczyszczeń,
a takimi są m.in. domowe kotłownie. Do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Lubartów będą wpisane m.in. zadania polegające na wymianie źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych
i użyteczności publicznej, termomodernizacja budynków, instalacja OZE. Samorząd Miasta Lubartów podejmie starania o pozyskanie środków na realizację zadań PGN, w tym na dotacje dla zainteresowanych osób i podmiotów.
Niska emisja to emisja do atmosfery pyłów i gazów pochodzących z komunikacji oraz spalania paliw. Główne przyczyny nadmiernej niskiej emisji to:
a)spalanie paliw w systemach grzewczych:
– kotły o niskiej sprawności
– paliwa złej jakości
· spalanie śmieci
– procesy produkcyjne
b) nieefektywne technologie:
· zły stan nawierzchni dróg
· zły stan techniczny pojazdów
· nieefektywny system komunikacji
Wartość całkowita projektu wynosi: 80 245,20 PLN
W tym dofinansowanie w kwocie: 68 208,42 PLN
Działania, które mogą wpłynąć na ograniczenie „niskiej emisji” to przede wszystkim:
– wymiana starych źródeł ciepła na nowe (o wyższej sprawności)
– wymiana źródeł ciepła na źródła zasilane paliwami ekologicznymi
– termomodernizacja budynków (ocieplanie ścian i stropów, wymiana okien)
– instalacja odnawialnych źródeł energii (OZE) – np. kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła itp.
Modernizacja źródła ciepła i termomodernizacja budynku mogą przynieść znaczące obniżenie zapotrzebowania na ciepło (od kilkunastu do kilkudziesięciu procent). Jest to nie tylko finansowa korzyść ze zmniejszenia kosztów paliwa – przykładowo zmniejszenie zużycia węgla o 1 tonę w skali roku skutkuje mniejszą emisją do atmosfery:
– dwutlenku siarki – o około 16 kg
– tlenków azotu – o około 2 kg
– tlenku węgla – o około 45 kg
– dwutlenku węgla – o około 1850 kg
– pyłów o około 10 kg.
Załączona ankieta umożliwia wstępne zgłoszenie planowanych działań do tworzonej bazy danych. Zaistnienie w bazie danych jest warunkiem udziału w przyszłości w realizowanych przez miasto Lubartów programach wspierania inwestycji ograniczających niską emisję.
Wypełnioną ankietę można przekazać do:
– Urzędu Miasta Lubartów, Biuro Obsługi Interesantów (parter)
– Szkoły Podstawowej nr 1 (sekretariat)
– Szkoły Podstawowej nr 3 (sekretariat)
– Szkoły Podstawowej nr 4 (sekretariat)
– Szkoły Podstawowej nr (sekretariat)
Ankietę można również pobrać z naszej stony (link poniżej) i przesłać na adres wrg@um.lubartow.pl.
W przypadku pytań dotyczących ankiety można kontaktować się z:
– Urzędem Miasta Lubartów tel. 81 854 46 20
– Wykonawcą PGN – firmą „BaSz” tel. (41) 3724975
Wszystkie przekazane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do oszacowania wielkości emisji gazów cieplarnianych z terenu Miasta Lubartów oraz do opracowania „Planu Gospodarki Nisko-emisyjnej dla miasta Lubartów” i nie będą udostępniane publicznie. Opracowania będą zawierać jedynie zbiorcze zestawienia i wnioski z analizy zebranych danych.