Zasłużeni dla Miasta Lubartowa

W niedzielę, 28 maja w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Lubartów z okazji 480-lecia miasta. W trakcie wydarzenia wręczone zostały tytuły Zasłużonego dla Miasta Lubartowa, które wybitnym mieszkańcom nadała uchwałą Rada Miasta. Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik ora Przewodniczący Rady Grzegorz Krówczyński wręczyli też medale pamiątkowe z okazji 480-lecia Lubartowa. Gratulujemy wyróżnionym.

Tytuł Zasłużony Dla Miasta Lubartowa otrzymali (kolejność alfabetyczna):

Mateusz Baranowski

Dorota Bułgajewska-Muzyka

Marta Migał

Grzegorz Poznański

Czesław Romański

Ewa Sędzimierz

Zbigniew Skrzypek

Wiesław Stępiński

Małgorzata Wronowska

Jan Krzysztof Zaczek

Medale pamiątkowe z okazji 480-lecie Miasta Lubartów otrzymali:

Benediktas Silinas, zastępca dyrektora Szkoły Sztuki w partnerskim mieście Rasieniai na Litwie, miasto Hajdudorog na Węgrzech, miasto Rasieniai na Litwie, miasto Sławuta na Ukrainie, Związek Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie, parafia św. Anny w Lubartowie, klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, Bank Spółdzielczy w Lubartowie, Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny, Miejski Klub Sportowy Lewart Lubartów, Miejski Klub Sportowy Lewart Lubartów AGS, Orkiestra OSP w Lubartowie, Społem Lubartów, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego.

Mateusz Baranowski – obecnie reprezentant Klubu MKS Lubartów w rozgrywkach II Ligii tenisa stołowego, student III roku AWF Biała Podlaska. Prowadzi społecznie zajęcia w MKS Lubartów z najmłodszymi adeptami tenisa stołowego. Był kilkukrotnym medalistą Mistrzostw Polski w tenisie stołowym.

Dorota Bułgajewska- Muzyka – dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie. Aktywnie angażuje się w ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu. W Od lat propaguje wśród młodego pokolenia wiedzę na temat historii Lubartowa i regionu. Została uhonorowana Medalem „Pro Patria” nadawanym przez ministra Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Marta Migal – jest dyrektorem Społecznej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Lubartowie. Przez cały okres dotychczasowej pracy wykazała się dużym zaangażowaniem w organizowaniu i realizowaniu imprez kulturalnych skutecznie promując miasto Lubartów.

Grzegorz Poznański – od ponad 51 lat pracując w różnych instytucjach, urzędach i firmach miał zawsze na uwadze dbałość o poprawę komfortu życia mieszkańców naszego miasta. Posiada wiele odznaczeń państwowych i resortowych oraz wyróżnień w tym złoty, srebrny i brązowy Krzyż Zasługi.

Czesław Romański – prezes Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Jest inicjatorem i organizatorem cyklicznych wydarzeń związanych z ważnymi datami w naszej narodowej historii. Z jego inicjatywy na cmentarzu parafialnym została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona pamięci Sybiraków i ofiar zbrodni katyńskiej.

Ewa Sędzimierz – historyk, nauczyciel, regionalista, prezes LTR. Jest inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć popularyzujących historię Lubartowa. Pomysłodawca miejskiej księgi Pamięć i zobowiązanie”, miejskiej imprezy pn. ,,Annowanie – zlot Anek”. Zainicjowała Lubartowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Zbigniew Skrzypek – stworzył oraz rozwinął zespól wokalno – instrumentalny „Psallite Deo”, który działa już pół wieku. Zespół z repertuarem religijnym często koncertuje poza Lubartowem, a także uczestniczy w przeglądach i festiwalach odnosząc liczne sukcesy.

Wiesław Stępiński – nieoceniony wkład w rozwój kulturalny, społeczny i gospodarczy naszego miasta. W 1993 r. inicjator sfinansowania przez Radę Miasta wykonania witraża do kościoła Św. Anny na 450-lecie miasta. Organizacja wystaw w Muzeum Ziemi Lubartowskiej poświęconych tradycji rzemiosła w Lubartowie.

Małgorzata Wronowska – artysta, plastyk, właścicielka Pracowni Plastycznej Art-Chata, od wielu lat realizuje się w pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą. Działa społecznie i charytatywnie, współpracując z jednostkami miejskimi oraz organizacjamipożytku publicznego. Jest autorką wielu dzieł ukazujących miasto rodu Sanguszków – jej prace są autorskimi wizytówkami Lubartowa.

Jan Krzysztof Zaczek – przez 16 lat pełnił funkcję Prezesa Klubu Oficerów Rezerwy im. SGO „POLESIE”. Ponadto pełni funkcję Wiceprezesa Miejskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, gdzie aktywnie bierze udział w uroczystościach związanych ze świętami i rocznicami.Od 30 lat zajmuje się fotografią, skupiając się utrwaleniu zmian zachodzących na przestrzeni lat w Lubartowie.

Data opublikowania: 12:08, 29 maja 2023

Kategorie: Aktualności