„Muzyka Ocalała” i „Akwarelowe wspomnienie…”

Miasto Lubartów zaprasza na koncert w Lubartowskim Ośrodku Kultury oraz wystawę w Muzeum Ziemi Lubartowskiej pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

„Muzyka Ocalała”
Symcha Keller, światowej sławy kantor, wystąpi ze swoim zespołem we wtorek 11 października o godz. 19 w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Artysta urodził się w 1963 roku w Łodzi. Na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył także Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Z naszym miastem łączą artystę ważne relacje. Jego najnowsza płyta „Chasydzka droga – z Lublina do Kocka” powstała w lubartowskim Majart Studio.

Data koncertu, 11 października, nie jest przypadkowa. Dokładnie 80 lat temu w Lubartowie miała wtedy  miejsce jedna z największych akcji wywózkowych Żydów z lubartowskiego getta do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze oraz na Majdanek. Wywieziono wówczas około 3 tys. Żydów, a około 300–500 osób rozstrzelano na miejscowym cmentarzu żydowskim.

„Lubartów – Akwarelowe Wspomnienie Przeszłości”
Muzeum Ziemi Lubartowskiej zaprasza na nową wystawę już od 12 października. Malarską częścią ekspozycji jest cykl akwarel Bartłomieja Michałowskiego, lubelskiego malarza, autora wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jednym z wiodących tematów tej twórczości jest „sztetl”.

„Lubartów był miejscem zamieszkania dla setek, potem tysięcy mieszkańców, wiodących tu skromne, zwyczajne życie, mających swoje przyzwyczajenia, zwyczaje, obrzędy i wierzenia. Na co dzień spotykali się w przestrzeni miejskiej, na wąskich, ciasno zabudowanych ulicach, na targach, jarmarkach, w sklepikach i warsztatach oraz w szkole, do której po 1918 r. i wprowadzeniu obowiązku szkolnego masowo zaczęli zapisywać swoje dzieci. Stare kroniki, dokumenty oraz grupowe fotografie są tego najlepszym dowodem.
Obie społeczności przez wieki dzieliły wspólne losy, te lepsze, pomyślniejsze ale i te trudne – czas wojen, zagrożenia, pożogi i śmierci. Mozolnie odbudowywali swoje domostwa po kolejnych pożarach i na nowo podejmowali trudy codziennego życia…”. O tym właśnie będzie wystawa, którą można oglądać od 12 października do końca grudnia b.r. w siedzibie muzeum.

Oba wydarzenia zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego w ramach cyklu „Pamięć Ocalona”, w 80. Rocznicę Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie.

 

Data opublikowania: 17:28, 5 października 2022

Kategorie: Aktualności