Nasza orkiestra na festiwalu z Czarnogórze

Lubartowska Orkiestra Dęta OSP po kilku latach przerwy związanej z pandemią wznowiła koncertowanie za granicą. Na początek odwiedziła Czarnogórę i Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca BUDVA FEST w miejscowości Budva, który odbywał się w dniach 1-5 lipca 2022.

BUDVA FEST to jeden z wielu festiwali na Bałkanach i nad wschodnim Adriatykiem. Południowi Słowianie uwielbiają folklor. Festiwal odbywa się tu niemal w każdym mieście, a w samej Budwie odbywają się 3 festiwale w ciągu wakacji. W ten sposób organizatorzy promują kulturę ludową i zapewniają dodatkową rozrywkę rozpalonym w słońcu turystom. Co robiła wśród folkowych rytmów nasza Orkiestra Dęta? Otóż instrumenty dęte blaszane to podstawa muzyki ludowej naszych południowych bratanków. Przypomnijmy sobie popularne niegdyś w Polsce filmy Emira Kusturicy z muzyką Gorana Bregović’a. To właśnie na trąbkach, puzonach, waltorniach i tubach wygrywano zapadające w ucho melodie. Lubartowska orkiestra idealnie wpasowała się w ten sposób w klimat słowiańsko-bałkańskiej kultury. Zaprezentowała jednak bardziej międzynarodowy i eklektyczny repertuar. Zaczęła od tradycyjnych marszy, by poprzez muzykę Chopina przejść do utworów Abby i zakończyć współczesnym hitem Ai Se Eu Te Pego Michela Teló. Publiczność była zachwycona, a licznie zgromadzeni na koncercie polscy turyści dodatkowo wzruszeni. Orkiestra bowiem grała w towarzystwie polskich flag.

Takie wyjazdy są ważne dla orkiestry. Integrują zespół, pozwalają na konfrontację własnych umiejętności na międzynarodowej arenie, a przy okazji promują w Europie i świecie Lubartów i Polskę. Wyjazd orkiestry był możliwy dzięki wsparciu Gminy Miasto Lubartów oraz Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Lublinie, która zapewniła transport.

  • Budva to 13-tysięczne miasteczko nad Adriatykiem. Założone przez Fenicjan w IV wieku p.n.e. Później długo rządzone przez Rzymian, około VI wieku n.e. licznie zasiedlone przez migrujących Słowian, przez lata znajdowało się na granicy Cesarstwa Zachodniorzymskiego i Bizancjum, dzięki czemu pełniło ważną funkcję handlową, która zapewniła jej rozwój. Klimatem przypomina nieco niedaleki Dubrovnik. Dziś w lecie zapełnia się dziesiątkami tysięcy turystów wspaniale łącząc funkcję miasta nadmorskiego i zabytkowego.

Data opublikowania: 11:26, 19 lipca 2022

Kategorie: Aktualności