Uwaga przedsiębiorcy! Ważne zmiany w CEIDG

Od 13 grudnia 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza zapowiedziane zmiany w obsłudze rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zmiany wiążą się również z nowymi wzorami formularzy CEIDG.

Co się zmieni:

  1. Sposób obsługi przedsiębiorców w CEIDG,
  2. Usługi elektroniczne dla przedsiębiorców, tj. usługi założenia działalności gospodarczej, zmiany danych, zawieszenia, wznowienia i zamknięcia działalności gospodarczej zostaną przeniesione ze strony ceidg.gov.pl na serwis biznes.gov.pl,
  1. Wprowadzone zostaną nowe wzory formularzy, instrukcji oraz zaświadczeń:
  2. formularz wniosku CEIDG-1 z instrukcją,
  3. formularze załączników CEIDG (MW, RD, RB, POPR, PN, SC, ZS),
  4. zaświadczenia i wydruki z CEIDG.

Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie możliwości złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Dlatego też w zmienionym formularzu CEIDG-1, który będzie obowiązywał od 13 grudnia 2021 r., usunięto możliwość wyboru karty podatkowej, jako formy opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy do końca roku chcieliby wybrać Kartę podatkową jako formę opodatkowania, proszeni są o kontakt z właściwym dla siebie urzędem skarbowym.

Zmianie ulegnie aplikacja umożliwiająca obsługę wpisów przedsiębiorców
w CEIDG. Najnowsza wersja zmieni swój wygląd na nowocześniejszy, będzie dostosowana do różnego typu ekranów, w tym telefonów komórkowych oraz będzie w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Usługi dla przedsiębiorców i konto przedsiębiorcy

Usługi dla przedsiębiorców, dotychczas dostępne na stronie ceidg.gov.pl zostaną całkowicie przeniesione na portal biznes.gov.pl. Oznacza to, że nie będzie już możliwe wypełnienie przez przedsiębiorcę np. formularza wniosku CEIDG-1, ponieważ zostanie on zastąpiony intuicyjnym kreatorem – usługą online. Usługi założenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz zmiany, zawieszenia, wznowienia i zamknięcia działalności dostępne są bezpośrednio pod adresem: biznes.gov.pl/wniosek-ceidg

Dodatkowo, dane przedsiębiorców, złożone wnioski i operacje na wpisie będą dostępne dla firm po zalogowaniu w portalu biznes.gov.pl, w zakładce Konto Przedsiębiorcy.

Wszystkie nowe wzory dokumentów wraz z instrukcjami dostępne są pod adresem: https://www.biznes.gov.pl/ceidg

Data opublikowania: 11:21, 1 grudnia 2021

Kategorie: Komunikaty