Za akt stanu cywilnego zapłacimy przez Internet

Dzięki tej usłudze łatwo i szybko zapłacimy przez Internet za wydanie odpisu aktu stanu cywilnego. Urząd Stanu Cywilnego w Lubartowie przystąpił do programu prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i wdrożył moduł obsługi płatności online dostępny dla klientów jednostek administracji publicznej. Pozwala on na opłacenie online wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego.

Płatności są realizowane w systemie szybkich płatności internetowych Paybynet, który umożliwia bezpośrednie przesyłanie środków z konta bankowego klienta na rachunek urzędu. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi 0,59 zł.

Jak zamówić odpis?

Aby uzyskać odpis aktu stanu cywilnego należy wejść na stronę obywatel.gov.pl odszukać daną usługępotwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym i wypełnić elektroniczny formularz (rodzaj odpisu, kogo dotyczy, uzasadnienie). W przypadku gdy odpis dotyczy osoby wypełniającej formularz, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe.

Odbiór w urzędzie czy w domu?

Kolejnym krokiem jest wybór sposobu odbioru aktu stanu cywilnego. Może to być odbiór osobisty w Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjna przesyłka pocztowa lub wersja elektroniczna dokumentu przesłana na skrzynkę ePUAP.  Odpis aktu stanu cywilnego przesłany na skrzynkę ePUAP będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej.

Płatności online

Ostatni krok to uregulowanie płatności. Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu tj. 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego,  a także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności.

Data opublikowania: 12:09, 26 sierpnia 2021

Kategorie: Aktualności