230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku wypada wyjątkowa, okrągła rocznica uchwalenia majowej konstytucji 1791 roku. Ze względu na utrzymującą się pandemię i związane z nią obostrzenia, tegoroczne obchody tego święta odbędą się w skromnej formule, z uwzględnieniem obowiązujących ograniczeń.

Miasto udekorowane będzie flagami narodowymi. Na masztach przed Ratuszem Miejskim wzniesione zostaną także biało – czerwone. Burmistrz Miasta Lubartów zachęca Mieszkańców do symbolicznego włączenia się w obchody poprzez wywieszenie flag narodowych na posesjach, w oknach i na balkonach.
Msza Święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w Bazylice św. Anny w poniedziałek 3 maja o godz. 10:30. Wezmą w niej udział delegacje samorządów, bez pocztów sztandarowych i bez orkiestry. Po Mszy św. nastąpi symboliczne złożenie kwiatów przez przedstawicieli samorządów pod płytą pamiątkową, na budynku Lubartowskiego Ośrodka Kultury.
Planowany na dzień 3 maja koncert artystów z Filharmonii Lubelskiej w Lubartowskim Ośrodku Kultury, został przeniesiony wstępnie na 9 maja (o terminie będziemy informowali w aktualnościach).
Uroczystości patriotyczne to niezwykle ważne wydarzenia w życiu naszej lokalnej społeczności.

O Święcie Konstytucji pamiętamy także poprzez pryzmat zakazów jego celebrowania, zarówno w czasie rozbiorów, jak i podczas II Wojny Światowej. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych, polskich świąt.

 

Data opublikowania: 11:44, 28 kwietnia 2021

Kategorie: Aktualności