Dwa lata Klubu „Senior+”

Za nami dwa lata funkcjonowania Klubu „Senior+” w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Dziękujemy za wspólne chwile.

Od stycznia 2019 r. przy Lubartowskim Ośrodku Kultury działa miejsce spotkań, rozwijania pasji, dzielenia się zainteresowaniami – dla seniorów z Lubartowa. Klub „Senior+”, bo o nim mowa, oficjalnie został otwarty 11 stycznia 2019 r.

Projekt realizowany jest przez Lubartowski Ośrodek Kultury w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jego głównym celem jest wzrost dostępności do wysokiej jakości usług społecznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb grupy 32 osób w wieku powyżej 60 lat, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z terenu Miasta Lubartów. Udział w nim jest bezpłatny.

Rok 2019 obfitował w sprzyjające integracji imprezy okolicznościowe oraz wyczekiwane przez każdego wyjazdy. W ramach spotkań okolicznościowych zorganizowane zostały: Spotkanie Wielkanocne, obchody Dnia Seniora oraz Spotkanie Wigilijne. Uczestnicy mieli możliwość poznać zakątki Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, a nawet wziąć udział w rejsie statkiem. Nie zabrakło wyjazdów kulturalnych do kina i teatru oraz w ramach „zdrowego ruchu” – wyjść na basen.

Za nami wiele wspólnych, twórczych godzin spędzonych w miłej, rodzinnej atmosferze, podczas codziennych zajęć, takich jak: warsztaty kulinarne, zajęcia z rękodzieła, zajęcia ruchowe, w tym gimnastyka, nordic-walking, czy samoobrona, zajęcia artystyczne, warsztaty wokalne, kurs florystyczny, prozdrowotne zajęcia z zakresu filmoterapii i biblioterapii, zajęcia z muzykoterapii, zajęcia historyczno-edukacyjne oraz spotkania z dietetykiem. Dodatkowo każdy z uczestników ukończył kurs komputerowy, a chętni mogli brać udział w dyżurze komputerowym.

Wszyscy uczestnicy otrzymali wsparcie psychologiczne. Podczas codziennej przerwy kawowej zainteresowane osoby mogły korzystać z kącika czytelniczego. A dzięki dedykowanej dla seniorów opasce, z wbudowanym przyciskiem SOS – czuli się bezpieczniej. Ponadto zapewniony, dwa razy w roku, pakiet bezpłatnych badań pozwalał na bieżąco monitorować stan ich zdrowia.

Uczestnicy, którzy podczas zajęć wokalnych zgłosili się do zespołu ludowego – ćwiczyli swoje umiejętności pod okiem instruktora oraz w strojach ludowych występowali podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się w Lubartowie, m.in. podczas Wigilii odbywającej się na Rynku Miasta.

W poprzednim roku, w związku z panującą sytuacją, a przede wszystkim mając na uwadze zdrowie uczestników, nie było możliwe przeprowadzenie i zorganizowanie wszystkich zaplanowanych zajęć i wydarzeń. Udało się jednak zabezpieczyć seniorów w środki ochrony osobistej tj. maseczki, czy środki do dezynfekcji. Ponadto wiedząc, jak ważna jest profilaktyka – każdy uczestnik otrzymał ciśnieniomierz, termometr, pakiet witamin i odżywek oraz uzyska dodatkowe badania.

Klub „Senior+” to miejsce stworzone dla i przez seniorów. Dzięki wspólnym zajęciom, wyjazdom, spotkaniom integracyjnym uczestnicy mieli możliwość i szansę na nawiązanie nowych znajomości, zapoznanie się ze światem nowych technologii, czy też poprawę sprawności fizycznej. Wiemy, jak ważne – dla seniorów, są to aspekty. Obecny projekt powoli dobiega końca. Przed nami plany na przyszłość oraz praca nad nową ofertą dostosowaną i atrakcyjną dla tej grupy odbiorców.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Data opublikowania: 09:13, 21 stycznia 2021

Kategorie: Aktualności