Dzięki temu porozumieniu mieszkańcy Lubartowa zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne

Dzięki porozumieniu Miasta Lubartów z lokalnymi przedsiębiorcami mieszkańcy miasta zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne. Porozumienie dotyczące współpracy biznesu i samorządu na rzecz budowy instalacji fotowoltaicznych w prywatnych budynkach, to silne wsparcie lokalnych firm i promocja odnawialnych źródeł energii.

Sygnatariuszami dokumentu są Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik oraz przedstawiciele firm PPHU Zalfon Daniel Zalewski i Interduo Bujek Kłopotek Sowa sp.j.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.  Nasza propozycja pokazuje, że przez produkty lokalne możemy  promować bardzo korzystane rozwiązania finansowe dla naszych mieszkańców. Dziękuję przedstawicielom naszych lubartowskich firm, za to że możemy podpisać to porozumienie – mówi Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów.

Jest to pionierskie rozwiązanie  w ramach którego mieszkańcy otrzymają kompleksowe wsparcie – atrakcyjny koszt instalacji fotowoltaicznej, kompleksową pomoc przy wypełnieniu dokumentów, niezbędnych do uzyskania dofinansowania do takiej instalacji oraz komplet dokumentów niezbędnych do przyłączenia instalacji do sieci dystrybucyjnej.

– Cieszymy się z tej współpracy. Z naszej strony mogę zapewnić, że oferowane przez nas panele to bardzo innowacyjne rozwiązanie, m.in. w zakresie bezpieczeństwa – mówi Daniel Zalewski z firmy Zalfon. Z kolei Jakub Sowa, przedstawiciel firmy Interduo zapewnia, że jego firma udzieli wszelkiej pomocy w zakresie instalacji paneli, wykorzystując posiadane trzynastoletnie doświadczenie w pracach instalacyjnych.

Na mocy porozumienia Urząd Miasta Lubartów zobowiązuje się do informowania mieszkańców i pomocy w wypełnianiu i składaniu wniosków na pozyskanie dofinansowania do budowy instalacji fotowoltaicznych w ramach rządowego programu „Mój prąd”.

Porozumienie to nie tylko realna pomoc mieszkańcom. To również wykorzystanie potencjału lokalnych przedsiębiorstw, których działalność związana jest z produkcją i montażem instalacji fotowoltaicznych.  Impuls rozwojowy, który w ten sposób kierowany jest na rynek, przyczyni się do ich dalszego wzrostu i przyspieszenia rozwoju, a tym samym do zwiększenia potencjału gospodarczego Lubartowa.

To  działanie to również znaczący krok w stronę poprawy jakości środowiska naturalnego. Dzięki dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej pokrywającej nawet 100 proc. potrzeb. Pozyskiwanie energii z własnej elektrowni domowej to nie tylko realne oszczędności finansowe. Wytwarzanie energii u źródła jest najbardziej ekologiczną metodą jej pozyskiwania i przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych a tym samym emisji zanieczyszczeń z tym związanych.

Symulacja kosztów systemu instalacji paneli fotowoltaicznych dla domku 140 m2

Proponowana liczba modułów – 10 sztuk,

oferowana cena instalacji bez dopłaty na dzień 30. 06. .2020r.  – 13 200 PLN

Moc instalacji  – 3,3 KWp

Dopłaty do zamontowanej instalacji:

 –  5000 zł z tytułu programu „Mój prąd”,

 – 17 % od pozostałej kwoty z tytułu „ulgi termomodernizacyjnej” w rocznym rozliczeniu deklaracji PIT.

Po uwzględnieniu tych dopłat koszt dla użytkownika wynosi 6 806 PLN

Instalacja o mocy 3,3 kWp ustawiona prawidłowo na południe, wyprodukuje na Lubelszczyźnie 3300 kWh energii elektrycznej.

Ze statystyk wynika, że budynki wyposażone w takie instalacje ok. 30 % energii zużywają w momencie jej wytworzenia, natomiast pozostała część jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, po czym przy poborze z sieci 20 % energii wprowadzonej jest potrącane (rozliczenie na zasadach prosumenckich).

Dlatego, dla wyliczenia opłacalności instalacji przyjęto koszty rachunków ze energię dla zużycia rocznego 2 800 kWh.

Zakładając roczne zużycie na poziomie 2800  KWh koszt energii elektrycznej mieszkańca Lubartowa wynosi 2028 zł.

Uwzględniając powyższe, ostatecznie ponoszony koszt  instalacji fotowoltaicznej w kwocie 6806 PLN podzielony na roczną sumę rachunków za energię w kwocie 2028 PLN (abonament pozostaje do wpłaty)  daje nam zwrot inwestycji po 3 latach (40  miesięcy).

Instalacja się spłaca z uwzględnieniem faktu, że tylko 30 % energii jest zużywana na bieżąco a reszta jest wysyłana do sieci i odbierana ze stratą 20 % wielkości produkcji.

Trwałość modułów instalacji szacowna jest średnio na co najmniej 20 lat

W związku z powyższym inwestycja jest w pełni zasadna dla każdego mieszkańca gdyż w perspektywie kolejnych 17 lat jest to oszczędność rzędu co najmniej 34 476 PLN!

Symulacja nie uwzględnia wzrostu cen energii na przestrzeni lat, który znacznie przyspiesza jej zwrot lub zwiększa zyski z tego tytułu.

Symulacja przeprowadzona na podstawie rachunku anonimowego mieszkańca Lubartowa oraz prognozowanego kosztu instalacji.

Skorzystaj z oferty – załóż panele fotowoltaiczne

Data opublikowania: 15:27, 19 czerwca 2020

Kategorie: Aktualności