300 tys. zł dla szpitala na walkę z COVID-19

300 tysięcy złotych dla lubartowskiego szpitala na walkę z koronawirusem przekaże Urząd Miasta Lubartów. Pieniądze będą przeznaczone na zakup karetki, respiratorów i środków ochrony osobistej. Uchwałę w tej sprawie podjęli lubartowscy radni.

W połowie kwietnia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie zwrócił się do Urzędu Miasta Lubartów z prośbą o udzielenie wsparcia finansowanego na walkę z COVID-19.  To kwota 300 tys. zł.

Podczas wtorkowej sesji radni miejscy podjęli uchwałę o  dotacji celowej dla szpitala z budżetu miasta  w kwocie 250 tys. zł. Chodzi o 150 tys. zł na zakup ambulans sanitarnego wraz z wyposażeniem na potrzeby ratowniczych zespołów wyjazdowych oraz 100 tys. zł na zakup respiratora dla Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii.

Pozostałe 50 tys. zł. Ratusz przekaże szpitalowi w postaci środków ochrony osobistej, które zakupi w wyniku ogłoszonego postępowania. Będą to na m.in. kombinezony, maski i rękawice ochronne.

– Zapewnienie bezpiecznej opieki naszym mieszkańcom w dzisiejszych czasach jest dla nas priorytetem. Dziękuję radnym, że podjęli taką decyzję. To ważne dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa.

Lubartowski szpital jest jedną z placówek wskazaną przez wojewodę lubelskiego i działa

w stanie podwyższonej gotowości w związku z epidemią koronawirusa. SP ZOZ wykonuje m.in. transporty w celu pobrań wymazów od wskazanych osób podejrzanych zarażeniem koronawirusem. Transporty te nie mogą być wykonywane tzw. karetkami systemowymi, stąd konieczność zakupu dodatkowego środka transportu medycznego. Natomiast nowy respirator dla Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii stanowi jeden z kluczowych sprzętów w sprawnej opiece chorych z wysoką niewydolnością oddechową.

Data opublikowania: 20:43, 28 kwietnia 2020

Kategorie: Aktualności