Rok Stanisława Moniuszki to doskonała okazja do zapoznania się z twórczością kompozytora. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lubartów 15 sierpnia na Dziedzińcu Pałacu Zamojskich w Kozłówce odbędzie się widowisko operowe Straszny Dwór. To wyjątkowa, plenerowa realizacja dzieła polskiej muzyki operowej w ramach projektu Opera na Prowincji.
Opera na Prowincji Straszny Dwór to projekt, który popularyzuje muzykę operową i dociera z nią do nowej grupy odbiorców. Tegoroczna edycja w sposób szczególny ma również przybliżyć twórczości Stanisława Moniuszki z okazji przypadającego roku kompozytora.
Straszny Dwór to komedia, uznawana za najdoskonalszą operę w twórczości Moniuszki i jedną z najlepszych oper polskich. Plenerowy spektakl, z udziałem solistów, chóru, orkiestry, tancerzy oraz grup rekonstrukcyjnych, osadzony w realistycznej scenografii Pałacu w Kozłówce, w połączeniu z elementami multimedialnymi to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Widowisko można oglądać bezpłatnie.
Na spektakl zaprasza Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów. W projekcie udział biorą soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich. Partnerami w realizacji spektaklu są: Teatru Muzyczny w Lublinie, POK „Dom Chemika”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Kierownictwo muzyczne – Aleksander Graf
Reżyseria – Tomasz Mazur
Choreografia – Małgorzata Knap i Łukasz Czerwiński
Przygotowanie chóru – Grzegorz Pecka
Produkcja – Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów