Szkolenie dla organizacji pozarządowych na temat FIO

Dwudniowe seminarium na temat pozyskiwania pieniędzy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zorganizował Urząd Miasta Lubartów. Wzięły w nim udział lokalne stowarzyszenia i fundacje.

Szkolenie w dniach 7 i 8 stycznia w Urzędzie Miasta prowadziła Sylwia Guz, specjalista – praktyk z zakresu pozyskiwania środków zewnętrznych dla organizacji pozarządowych. O działaniu na rzecz rozwoju Lubartowa mówił pomysłodawca spotkania, Zastępca Burmistrza Miasta Lubartów Jakub Wróblewski: – Tym szkoleniem rozpoczynamy edukację, aby podnieść ogólny potencjał społeczności Lubartowa. Uważam, że Państwo jako organizacje pozarządowe jesteście potencjałem Lubartowa. Zapraszamy także do działania w ramach Programu Współpracy, który uchwaliliśmy na ten rok. Mamy dla Państwa nie tylko wspracie finansowe, ale także szkoleniowe, możemy udostępniać lokale, rozmawiać na temat partnerskich projektów, które możemy wspólnie realizować – dodał Jakub Wróblewski.

Dwudniowe, bezpłatne warsztaty z zakresu pisania wniosków do Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2019 miały za zadanie przygotować stowarzyszenia do samodzielnego rpzpoczęcia pisania projektów. Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest FIO  i jak właściwie pisać w generatorze wniosków, a także na czym polega punktacja, ocena i kryteria.

– Program FIO to pozyskiwanie pieniędzy metodą konkursową i od oceny zależy, czy dostaniemy te pieniądze, czy nie – mówiła Sylwia Guz. – Jest bardzo dużo innych metod, które mogą zagwarantować płynność finansową organizacji. To pomysł na kolejne szkolenie – dodała.

Nabór wniosków z FIO prowadzi Narodowy Instytut Wolności. Zaprasza wszystkie organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego. W tej edycji planuje dofinansować kwotą ok. 57 mln zł ponad 500 projektów, których celem jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne.

Najważniejsze informacje:

termin składania ofert upływa 21 stycznia 2019 r. o 16.15,

projekty mogą być realizowane od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r.,

maksymalna kwota dotacji na jeden rok to 150 000 zł (na projekty dwuletnie maksymalnie 300 000 zł).

Wkład własny nie jest wymagany i nie ma wpływu na ocenę

FIO 2019 to również konkretne zmiany – po raz pierwszy będzie można ponosić wydatki za granicą, co może znacznie zwiększyć zakres działań. Ponadto, w tegorocznej edycji wprowadzamy innowacyjny system oceny wniosków, dzięki któremu eksperci jeszcze efektywniej i wnikliwiej przejrzą oferty. Będą mogli przyznać ocenę „super” w sytuacji, gdy mają do czynienia z wyjątkowym pomysłem na projekt.

Uprawione podmioty mogą składać oferty o dofinansowanie zadań w ramach jednego z trzech Priorytetów:

2. Priorytet Aktywne społeczeństwo;

3. Priorytet Aktywni obywatele;

4. Priorytet Silne organizacje pozarządowe.

Składane oferty mają realizować cel główny P FIO, jakim jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne.

Realizacja P FIO ma umożliwić obywatelom angażowanie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.

Projekty składane są w generatorze wniosków.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj:

https://www.niw.gov.pl/wp-content/uploads/2018/12/prezentacja_FIO_na_stron%c4%99.pdf

 

tu znajduje się zapis przeprowadzonego przez NIW webinarium

https://bit.ly/2R2pEaB

 

A. Jędryszka

 

Data opublikowania: 14:16, 9 stycznia 2019

Kategorie: Aktualności