W szkołach już cieplej. Miasto ogłasza kolejne przetargi

Burmistrz Miasta Lubartów ogłosił przetargi na termomodernizację dwóch kolejnych szkół. Chodzi o budynek II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkołę Podstawową nr 3.

Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej rozpoczęła się w bieżącym roku. – Kończą się już prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 4. Ostatnie prace porządkowe trwają w Przedszkolu nr 2, natomiast w Przedszkolu nr 5 rozpoczął się odbiór robót budowlanych. Na obiekcie Szkoły Podstawowej nr 1 remont przedłużył się ze względu na brak dostępności niektórych materiałów budowlanych – mówi Piotr Turowski, Naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Lubartów.

Termin do składania ofert na SP 3 to 19 listopada, natomiast na liceum – do 16 listopada 2018 r. Jest to już trzecie postępowanie zmierzające do wyłonienia wykonawców dwóch obiektów. – Ten rok był rokiem dużych wzrostów w branży budowlanej. Są to trudne realizacje, ponieważ dotyczą obiektów stale funkcjonujących i prace muszą być prowadzone w sposób zapewniający sprawną pracę szkoły – mówi Piotr Turowski. – Największa koncentracja pracy dotyczy miesięcy wakacyjnych, jednak ze względu na duży zakres nie jest możliwe wykonanie wszystkich robót w okresie wakacyjnym. Ważne, aby w jak największym zakresie wykorzystać  pozostałe miesiące, a w wakacje wykonać wszystkie prace wewnątrz obiektu. Wydłużony okres postępowania być może spowoduje jeszcze spadek ceny.

Tak zwana pogłębiona termomodernizacja polega na kompleksowym remoncie wraz z wymianą oświetlenia wewnątrz, także z montażem instalacji fotowoltaicznych na dachach. Oprócz ocieplenia ścian i renowacji elewacji wykonywane są izolacje przeciwwilgociowe i termiczne na cokołach i ścianach fundamentowych. Wymieniana jest stolarka okienna, remontowane schody zewnętrzne wejściowe, odnowiona instalacja c.o. Zastosowane rozwiązania są proekologiczne. Świadczy o tym chociażby sposób, w jaki zadbano o ptaki, które zakładały swoje gniazda na elementach elewacji Szkoły Podstawowej nr 1. Na południowej ścianie zawieszono tam budki lęgowe.

Umowę na dofinansowanie inwestycji pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Lubartowie” Miasto Lubartów podpisało z Zarządem Województwa w grudniu ubiegłego roku. Zadanie jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Data opublikowania: 13:36, 15 listopada 2018

Kategorie: Aktualności