Konferencja z udziałem Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego

Na konferencję prasową z udziałem Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysławem Daca zaprosił Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki. W konferencji wzięła udział także Agnieszka Szymula, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie. Podczas spotkania 17 października nad rzeką Wieprz w Lubartowie, mówiono o potrzebie naprawy linii brzegowych rzek. Prezes Daca zapowiedział, że milion złotych zostanie przeznaczony na ten cel w najbliższym czasie, w regionie. Mówił też o kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach w gospodarce wodnej w kraju, które będą sukcesywnie naprawiane.

Zarówno system drenarski i system rowów jest pozostawiony sam sobie – mówił burmistrz Lubartowa Janusz Bodziacki. – Na szczęście nie mamy wysokiego poziomu wód, ale są problemy z ciekami szczegółowymi, jak również z samą rzeką. W tym roku wiosną porwała nam przepust, właściciele gruntów nie mogli dojechać do swoich pól. Przepływ naprawiliśmy, ale z linią brzegową nadal mamy problem. Zgłaszamy go w imieniu społeczności Lubartowa.

Prezes Wód Polskich wspomniał o spotkaniu z burmistrzem Januszem Bodziackim w Warszawie. – Jesteśmy tutaj na zaproszenie burmistrza, który przyjechał do nas z apelem o pomoc w regionie – mówił Przemysław Daca. – Macie państwo w Lubartowie nadzór wodny z naszymi pracownikami, a także nowy, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jeśli chodzi o Lubartów, mogę powiedzieć, że zleciliśmy dokumentację i w przyszłym roku będziemy prowadzić na skalę lubelską inwestycję wartą około miliona złotych. Będziemy umacniać linię brzegową. Pan minister Marek Gróbarczyk ogłosił program rozwoju retencji. Będzie on dotyczył także melioracji, mam więc nadzieję, że z czasem usuniemy wszelkie bolączki, które trapią rolników. Mamy kilkadziesiąt lat zaniedbań w gospodarce wodnej i musimy do tego podchodzić systematycznie – dodał Daca.

 

Data opublikowania: 16:58, 17 października 2018

Kategorie: Aktualności