Miasto stara się o kładkę przez tory od Alei Zwycięstwa

W związku ze staraniami burmistrza Janusza Bodziackiego o zbudowanie kładki przez tory kolejowe od Alei Zwycięstwa do centrum miasta, 15 października do Lubartowa przybyli przedstawiciele PKP S.A. w Warszawie.

 Na spotkanie z burmistrzem do Lubartowa przyjechali: członek Zarządu PKP S.A. w Warszawie Tomasz Miszczuk oraz Mariusz Mróz – dyrektor biura inwestycji PKP. Obejrzeli dworzec kolejowy i miejsce, gdzie planowana jest kładka przez tory.

 

Z większym ruchem kolejowym, pasażerskim wiążą się pewne uciążliwości, dlatego przed kilkoma laty wspólnie z PKP PL w Lublinie zbudowaliśmy przejście przez tory, na które mieszkańcy miasta czekali ponad 40 lat. Teraz czynimy starania o to, aby na środkowej części miasta połączyć dwa duże osiedla – Aleje Zwycięstwa z centrum miasta. Od dłuższego czasu wspólnie z PKP PL zabiegamy, aby tutaj zbudować kładkę. W tej chwili utrudnione jest przejście do szkoły, przychodni zdrowia, do pracy dla dużej grupy mieszkańców. Zarówno to przejście przez tory, jak i organizacja systemu PKP w Lubartowie są bardzo ważne. Dlatego gościmy przedstawicieli PKP S.A. w Warszawie, którzy chcą ocenić działalność i organizację kolei w Lubartowie – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.

 

Jak poinformował Tomasz Miszczuk, realizowana jest koncepcja „od drzwi do drzwi”: – Rozszerzamy działalność kolejową, jest to wyjście poza odcinek od stacji do stacji, stworzenie systemu, który pozwoliłby na transport od drzwi domu do punktu docelowego podróży. W związku z tym oceniamy cały potencjał infrastruktury w różnych miejscach, nie tylko w Lubartowie. Jednak Lubartów jest dla nas jednym z ważniejszych miejsc, stąd nasza wizyta tutaj. Oceniliśmy stan infrastruktury dworcowej, również chcemy wpisać Lubartów w szerszy kontekst, ułatwiając pasażerom podróż „od drzwi do drzwi”. Będzie to nie tylko infrastruktura punktowa czy liniowa, ale też parkingi park &ride, różnego rodzaju systemy komunikacji miejskiej. Chcemy, aby pierwszym wyborem pasażera była podróż koleją – mówił Tomasz Miszczuk.

 

 

O programie inwestycji dworcowych mówił Mariusz Mróz: Chcemy zmodernizować, wybudować, przywrócić 188 dworców, to jest nasz główny cel. Jesteśmy już na etapie weryfikacji, stąd nasze wizyty w samorządach na Lubelszczyźnie. Oglądając wasz dworzec, nie będąc fachowcem, widzę, że modernizacja jest wskazana. Na pewno byśmy chcieli, aby ten duży budynek zagospodarować w sensowny sposób. Myślę, że samorząd zechce uczestniczyć w takiej modernizacji, wtedy łatwiej pozyskać środki zewnętrzne.

 

Tomasz Miszczuk dodał, że PKP S.A. w Warszawie dostrzega aktywność samorządów: – Dla nas ważne jest, aby pasażer wybierał podróż koleją, co sprawi, że korki się zmniejszą i być może szybciej dotrzemy do celu podróży. Współpraca z samorządem to podstawa. Dzięki niej chcemy zbudować system sprawnego poruszania się pasażerów po Polsce.

 

Burmistrz Janusz Bodziacki wspomniał o projekcie Mobilny LOF, realizowanym w Lubartowie – budowie parkingów przy torach kolejowych oraz ścieżek rowerowych z myślą o mieszkańcach miasta. Wyraził nadzieję na dobrą współpracę z PKP S.A. w Warszawie.

 

Data opublikowania: 13:03, 16 października 2018

Kategorie: Aktualności