Wakacyjna akcja honorowego oddawania krwi

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WAKACYJNEJ, WOJEWÓDZKIEJ AKCJI HONOROWEGO ODDAWANIA KRWI, W DNIU 22 SIERPNIA, W GODZ. 8.30 – 14.00, W LUBELSKIM URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM, UL. SPOKOJNA 4

DOŁĄCZ DO TYCH, KTÓRZY RATUJĄ ŻYCIE I ZDROWIE – ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ KRWI!

Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, choroby hematologiczne wymagają przetaczania składników krwi. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja.

  Jednym źródłem krwi jest zdrowy człowiek   

 

Jak wygląda pobranie krwi?

Samo oddawanie krwi trwa ok. 20 min. W dniu poprzedzającym oddanie krwi należy zjeść lekkostrawną kolację, a w dniu donacji – śniadanie z jak najmniejszą zawartością tłuszczu. Należy zwrócić uwagę na uzupełnienie płynów (woda, soki, herbata) już w dniu poprzedzającym oddanie krwi, aby nawodnić organizm. Po zarejestrowaniu się w Centrum Krwiodawstwa przechodzi się obowiązkowe badania lekarskie, a także pobierana jest próbka krwi, w celu upewnienia się, czy dana osoba może zostać Honorowym Krwiodawcą. Podczas pobrania właściwego zazwyczaj oddaje się tzw. jednostkę (450 ml) krwi pełnej.

Ważne: krew pobierana jest wyłącznie przy użyciu jednorazowego sprzętu, tak więc nie istnieje ryzyko zarażenia się żadną chorobą.

Koordynator akcji: Marcin Jakóbczyk, Biuro Wojewody Lubelskiego

tel. 81 74 24 288, email: mjakobczyk@lublin.uw.gov.pl

 

Data opublikowania: 10:22, 14 sierpnia 2018

Kategorie: Aktualności