Koncert Muzyki Polskiej

Koncert Muzyki Polskiej był jednym z punktów uroczystości „Lubartów dla Niepodległej”, która miała miejsce 27 maja w Lubartowskim Ośrodku Kultury

Koncert nawiązywał do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dlatego goście mogli wysłuchać utworów kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego i Emila Młynarskiego. Wystąpili artyści Teatru Muzycznego w Lublinie: Dorota Laskowiecka – sopran i Patrycjusz Sokołowski – bas, baryton. Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Pani Dorota jest także solistką Mazowieckiego Teatru Muzycznego, występuje w repertuarze operowym na scenach krajowych i zagranicznych, pracuje jako pedagog w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Natomiast pan Patrycjusz oprócz pracy w Lubelskim Teatrze Muzycznym, współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową, Operą Bydgoską, Bałtycką oraz Gdańską. Zagrali też artysci Filharmonii Lubelskiej Natalia Kozub – skrzypce i Mirosław Kozub – wiolonczela. Pani Natalia ukończyła Lwowskie Konserwatorium i studia podyplomowe w zakresie kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Od 1991 roku jest solistką Filharmonii Lubelskiej, a także prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Pan Mirosław jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, dwukrotnie brał udział wkursach mistrzowskich w Weimarze. Od 1989 roku pełni funkcję solisty grupy wiolonczel Filharmonii Lubelskiej.

 

Za fortepianem zasiadł Alfred Kędziora, absolwent Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, instruktor LOK. Był on autorem aranżacji  7 pieśni i 4 utworów instrumentalnych wykonanych na potrzeby tego koncertu.

 

Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in, takie utwory jak: pieśń „Wiosna” do słów Stefana Witwickiego i preludium e-moll opus 28 nr 4, arię Skołuby z opery „Straszny Dwór” Moniuszki, „Kołysankę Słowiańską” – utwór instrumentalny Emila Młynarskiego, „Pieśń Wieczorną” Moniuszki, „Pieśń Polską” i „Obertas” Wieniawskiego, pieśń Fryderyka Chopina „Pierścień”, Walc „Caton” z opery „Casanova” Ludomira Różyckiego czy pieśń z okresu Powstania Styczniowego „Pobudka”, której melodię skomponował Alfred Bojarski.

Współorganizatorem koncertu było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi”. Koncert był współfinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

 

Data opublikowania: 15:09, 1 czerwca 2018

Kategorie: Aktualności