Wystawa „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza zorganizowała 10 kwietnia wystawę pt. „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010”. Jest to wystawa z okazji 78 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8 rocznicy Tragedii Smoleńskiej. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki.

Na otwarcie wystawy przybyli dyrektorzy szkół i przedszkoli, placówek kultury, regionaliści, młodzież, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, NSZZ „Solidarność” czy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wystawę objął patronatem Burmistrz Miasta Lubartów. – Dziś w sposób wyjątkowy sięgamy pamięcią do przeszłości tej dalszej i bliższej, oprócz refleksji mam w sobie wdzięczność, ponieważ wydarzenie sprzed 78 lat i sprzed 8 lat niesie za sobą ofiarę. Bardzo dziękuję Państwu i młodzieży za to, że jesteśmy tu razem i organizatorom za dzisiejsze spotkanie – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.

Wystawę przygotował Andrzej Rybak, kierownik oddziału dla dorosłych: – Głównym elementem wystawy są antyramy na ścianach, które mieszczą kilkadziesiąt zdjęć dużego formatu. Zdjęcia ukazują scenerię po katastrofie, szczątki samolotu, uroczystości pogrzebowe. Na głównym miejscu jest portret pary prezydenckiej oraz 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Są też książki o Katyniu. Rynek wydawniczy się rozrasta i coraz to nowe książki się pojawiają. W gablocie są wydawnictwa tzw. „Bibuła” lub „Drugi obieg”, jest kserokopia wniosku dotyczącego rozstrzelania Polaków z odręczną adnotacją Józefa Stalina, czy fotografie (nieoryginalne) z ekshumacji zwłok polskich oficerów w Katyniu w 1943 roku. Wystawę można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej do 6 maja.

 

 

Data opublikowania: 10:06, 12 kwietnia 2018

Kategorie: Aktualności