Marsze dla Niepodległej o Puchar Burmistrza

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, już po raz dziewiąty SKKT „Azymut” działający w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie zorganizował Wiosenne Marsze na Orientację. Tym razem impreza miała szczególny charakter, gdyż upamiętniała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i była jednym z projektów realizowanych w ramach miejskich obchodów świętowania Niepodległej Polski.Uroczystego otwarcia tej popularnej wśród lubartowskiej młodzieży imprezy dokonali: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, Dyrektor II LO Halina Zdunek oraz opiekunowie grupy „Azymut”: Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk, którzy powitali przybyłych uczestników.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono: Zespół Szkół nr 2, którego przedstawiciele przybyli z opiekunem Markiem Gawłem, oddziały gimnazjalne (Gimnazjum nr 2) z opiekunem Sławomirem Zdunkiem wraz z klasami młodszymi ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką Urszuli Żurawskiej oraz Szkołę Podstawową nr 4 z opiekunem Rafałem Pietruszką. Dla zawodników biorących po raz pierwszy udział w marszach na orientację zorganizowano szkolenie, podczas którego uzyskali istotne informacje dotyczące punktacji, która obowiązywała w danej kategorii wiekowej.  Pani Halina Zdunek przypomniała zgromadzonym o wadze najważniejszego dla historii Polaków wydarzenia, czyli odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęciła również do obejrzenia przygotowanych przez licealistów tablic, które prezentowały najważniejsze narodowe powstania organizowane przez Polaków oraz wydarzenia związane z ich pełną cierpienia drogą do wolności. Burmistrz natomiast zwrócił uwagę na to, że dzisiejsza młodzież maszeruje w wolnej Polsce dzięki swoim przodkom, którzy dzielnie maszerowali ku niepodległości. By uczcić ich pamięć, wręczył wszystkim zgromadzonym biało-czerwone flagi, a opiekunom uczniów ze szkół biorących udział w imprezie – podziękowania przygotowane przez organizatorów.

Po oficjalnych przemówieniach młodzież rozpoczęła rywalizację – każda z drużyn przed wyjściem w teren została zaopatrzona w prowiant oraz znicze, które później zapaliła w wyznaczonych miejscach pamięci, oraz otrzymała mapy wraz z wykazem zadań. Z punktu startowego, którym był budynek II LO, młodzież wyruszyła w poszukiwaniu obiektów. Liczącą ponad 4 km trasę dla kategorii TM wyznaczył członek SKKT – Bartosz Tomala. Członkowie dziewięciu grup mieli za zadanie znaleźć osiem punktów kontrolnych na terenie miasta Lubartów. Musieli odwiedzić klasztor Ojców Kapucynów, okolice boiska przy SP3, stacje PKS i PKP przy ulicy Kolejowej, a także cmentarz przy ulicy Cmentarnej. Drugą kategorią TD zajął się Hugo Kielar. Uczniowie ze szkół podstawowych na swej mapie mieli zaznaczonych sześć kontrolnych punktów oraz dostali cztery zadania, których rozwiązania mogli szukać na upamiętniających patriotów tablicach; musieli także odgadnąć rebus, którego hasło brzmiało „żołnierz”. Trasę dla licealistów opracował absolwentów naszego liceum – Mateusz Kapitan. Najstarsza grupa miała za zadanie przejść 6-6,5 km na obszarze naszego miasta, zdobyć cztery punkty kontrolne oraz odnaleźć następnych osiem, w których znajdowały się odpowiedzi na zadania. Dotyczyły one tablic upamiętniających zasługi bohaterów walczących za Niepodległą. Uczniowie mieli również dopasować zdjęcia różnych obiektów, które spotkali na swojej drodze. Dla uczniów, którzy wykonali poprawnie zadania, nie dali się zwieść zasadzkom i trzymali się granic czasowych, przygotowane zostały nagrody w postaci m. in. termosów oraz plecaków.

Po wykonaniu wszystkich zadań i powrocie do siedziby II LO, na młodzież czekał ciepły posiłek w postaci bigosu. Następnie odbyło się uroczyste podsumowanie rywalizacji. Pani Dyrektor Halina Zdunek wręczyła zwycięskim drużynom puchary i medale ufundowane przez Burmistrza Miasta Lubartów oraz inne cenne nagrody.

 

Oto wyniki klasyfikacji dla poszczególnych kategorii:

kategoria TD (dzieci do lat 14):

1. miejsce – Michał Kosior, Bartłomiej Olek, Mariusz Dybała

2. miejsce – Bartosz Pomorski, Oskar Dunda, Aleksander Pęksa

3. miejsce – Igor Garbacz, Krzysztof Zalewski

kategoria TM (młodzież w wieku 15-17 lat) :

1. miejsce – Anna Aftyka, Alicja Topyła

2. miejsce – Oliwier Romanek, Filip Wawruch, Mateusz Woźniak

3. miejsce – Karol Małyska, Bartosz Ogrodowski

kategoria TJ (juniorzy do 20 lat) :

1. miejsce – Paweł Musiej, Filip Banasik, Nikodem Marzęda

2. miejsce – Zuzanna Jabłońska, Anna Szymczak, Jagoda Unkiewicz

3. miejsce – Emilia Mitura, Filip Pydyś, Szymon Weremczuk.

 

 

Data opublikowania: 11:49, 27 marca 2018

Kategorie: Aktualności