Lubelskie nagrody Angelus

W niedzielę 18 marca w Galerii Malarstwa Muzeum Lubelskiego wręczono statuetki Angelusów. To była 13 edycja Gali Nagrody Angelus Lubelski, do której zgłoszono 25 kandydatów w 7 kategoriach. Tegoroczna uroczystość była dla naszego miasta wyjątkowa – zaskoczyła pozytywnie. Statuetkę otrzymały dwie osoby związane z Lubartowem: redaktor Aleksandra Jędryszka i ojciec Bogdan Augustyniak z Klasztoru Ojców Kapucynów.

Historia wyjątkowej nagrody sięga 2004 roku, kiedy Jerzy Jacek Bojarski, ks. Ryszard Winiarski, ówczesny Duszpasterz Środowisk Twórczych i Andrzej A. Widelski opracowali koncepcję Nagrody Angelus Lubelski, która służy „promocji ludzi i postaw, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei. Otrzymują ją ludzie, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka.”

Galę w Galerii Malarstwa Muzeum Lubelskiego otworzył Grzegorz Józefczuk, który powitał publiczność i zaproszonych gości oraz zaznaczył, że występ archidiecezjalnego chóru Pueri Cantores Lublinenses jest dedykowany zmarłemu Andrzejowi Antoniemu Widelskiemu, wieloletniemu przewodniczącemu kapituły.

– Chcemy oddać głos tym, których wyróżnia wrażliwość sumień, piękno poświęcenia, kreatywność, mądrość wyborów oraz niezniszczalna wola życia, więcej niż tylko z myślą o sobie i swoich najbliższych – powiedziała

Grażyna Rumik, sekretarz kapituły.

W kategorii Angelus służby publicznej statuetkę otrzymał ojciec Bogdan Augustyniak, kapucyn posługujący w Lubartowie. Laudację odczytała Marlena Siwek, a statuetkę wręczył prof. Tomasz Trojanowski. – Po raz pierwszy w moim życiu zadziałało w takim wydaniu prawo niespodzianki. Myślę, że byłbym skrępowany, siadając obok tego szanownego grona Angelusów, a co dopiero, by siąść razem z wami. Chciałbym podziękować za nagrodę. Dostrzeżenie mnie w tak krótkim czasie sprawia, że robi się człowiekowi troszeczkę cieplej na sercu. “Kształtem miłości piękno jest i tyle” i tego wszystkim Angelusom życzę, dziękując pokornie za dołączenie mnie do tego grona – powiedział ojciec Bogdan Augustyniak.

Angelusa kultury medialnej otrzymała Aleksandra Jędryszka. Sylwetkę Oli przedstawiła Justyna Wereszczyńska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom “Niech się serce obudzi”. Statuetkę wręczył ks. Rafał Pastwa.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i zobowiązanie. Chciałabym tą nagrodą podzielić się z kilkoma osobami. Pierwsza z nich to postać błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Kiedy w tamtym roku brałam udział w otwarciu wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, nie mogłam uwierzyć w to, co sie stało, bo wystawa przygotowana w skromnej redakcji “Lubartowiaka”, krąży po całym kraju. Okazało się, że właśnie Honorat stał się moim osobistym patronem. Nauczył mnie robić po cichu różne rzeczy dla innych osób. Druga osoba to wspaniały człowiek ogromny przyjaciel, który nauczył mnie zawodu dziennikarstwa. Razem przepracowaliśmy kilka lat w Dzienniku Wschodnim. Obecnie jest redaktorem naczelnym dużej gazety Wspólnota – to mój małżonek Dariusz Jędryszka, któremu bardzo dziękuję. Część nagrody oddaję swoim rodzicom, którzy pozwolili mi wybrać taką drogę zawodową, jaką wybrałam. Uważam, że człowiek powinien w życiu cały czas rozwijać się, szukać nowych wyzwań, dlatego założyłam stronę Lubartopen, aby promować ludzi, którzy robią coś dobrego w naszej przestrzeni – powiedziała Aleksandra Jędryszka.

W pozostałych kategoriach statuetki otrzymali: Angelusa Miłosierdzia – Teresa Czechowska, oddana od wielu lat pracy socjalnej i osobom pokrzywdzonym przestępstwem, związana z katolickim stowarzyszeniem Agape. Angelusa animacji życia kulturalnego otrzymał Waldemar Michalski. Angelusa dobroczynności – Wikpol Sp. z o.o., odebrał ją Zbigniew Warchocki. Zbigniew Kotyłło dostał Angelusa artystycznego. W kategorii Angelus życia kulturalnego statuetka powędrowała do Waldemara Michalskiego Po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Andrzeja A. Widelskiego – otrzymali ją Ewa i Jarosław Koziara. Na zakończenie wystąpił Piotr Selim.

Przypominamy, że do tej pory w naszym mieście nagrodzono statuetką Angelusa następujące osoby: Wojciech Trykacz, Marcin Socha, Justyna Wereszczyńska, Michał Filipowicz, Maria Kozioł, Krzysztof Wiącek i Zbigniew Skrzypek.

Data opublikowania: 13:33, 21 marca 2018

Kategorie: Aktualności