155 rocznica Powstania Styczniowego

W Lubartowie uczczono 155 rocznicę Powstania Styczniowego. Uroczyste spotkanie pt. „… Hasłem wszystkich wolność będzie i Ojczyzna nasza” zorganizowano 22 stycznia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Symboliczne światła pamięci zapłonęły na mogiłach powstańców. W intencji poległych odprawiona została Msza św. w Kościele Ojców Kapucynów.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki, duchowni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, regionaliści, członkowie Rady Seniorów, przedstawiciele placówek kultury, nauczyciele i uczniowie.

Szanowni Państwo, droga młodzieży, kiedy swoją myślą, swoim sercem sięgamy wstecz, kiedy przywołujemy pokolenia z historii naszej ojczyzny, to widzimy jak wiele osób patrzyło na swoje życie poprzez pryzmat pięknego zawołania, że po Bogu największa miłość to Polska. Dzisiaj sprowadza nas wydarzenie sprzed 155 lat, kiedy Polacy, kiedy Lubartowianie podjęli trud odzyskania wolnej Polski. Spotykamy się, aby o tych wydarzeniach w Lubartowie się dowiedzieć, aby wysłuchać informacji, aby przeżyć artystyczne doznania, abyśmy w duchu naszej wdzięczności podziękowali za to, że była świadczona ofiara z życia i cierpienie dla wolnej Polski. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom dzisiejszego spotkania – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.

Podczas spotkania zebrani wysłuchali wykładu na temat Powstania Styczniowego na Ziemi Lubartowskiej, który wygłosiła historyk dr Ewa Sędzimierz. A w części artystycznej zaprezentowali się laureaci festiwalu pieśni patriotycznej „Ma ojczyzna jest mi bliska”. Uroczystość poprowadziła nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie Monika Sulowska.

Data opublikowania: 08:51, 23 stycznia 2018

Kategorie: Aktualności