Imieniny Lubartowa

Lubartów będzie świętował swoje imieniny w środę 22 listopada.

– Dzień 22 listopada jest jednym z najważniejszych w historii naszego miasta. Tego bowiem dnia w roku 1744 król August III na prośbę ówczesnego właściciela miasta księcia Pawła Karola Sanguszki odnowił prawo miejskie, nadał miastu nowy herb, a przede wszystkim zmienił jego nazwę z Lewartów na Lubartów. Od tej pory istniejące już od ponad 200 lat miasto zaczęło używać swej nowej, do dziś obowiązującej nazwy.
Aby utrwalić w pamięci zbiorowej ten właśnie fakt a także postać Pawła Karola Sanguszki, któremu miasto zawdzięcza wygląd zewnętrzny, w tym przede wszystkim fundację najważniejszych miejskich budowli, zabytków, którymi po dzień dzisiejszy się chlubimy tj. pałacu, kościoła parafialnego św. Anny oraz klasztoru i kościoła O.O. Kapucynów, po raz kolejny środowisko oświatowe miasta Lubartowa organizuje pod patronatem Burmistrza Miasta oraz Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego akcję Imieniny Miasta. Chcemy by ten dzień stał się naszym miejskim świętem, dniem, w którym obchodzić będziemy imieniny Lubartowa.
Wszystkich, którzy chcieliby tego dnia złożyć życzenia dla naszego miasta, zapraszamy do instytucji miejskich (Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Lubartowskiej, Lubartowski Ośrodek Kultury, redakcja gazety „Lubartowiak”) gdzie można będzie wpisać się do Księgi Życzeń dla miasta.
 
Ewa Sędzimierz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Lubartów.

Data opublikowania: 14:56, 21 listopada 2017

Kategorie: Aktualności