Stulecie regionalistów

Stulecie Regionalizmu Ziemi Lubartowskiej przypada w bieżącym, 2017 roku. W uroczystościach jubileuszowych udział wzięło wielu znakomitych gości, regionalistów, przedstawicieli duchowieństwa, samorządu województwa i miasta. Okolicznościowy prezent z okazji wspaniałej rocznicy dla Pani Marii Kozioł Prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego przekazał za pośrednictwem Burmistrza Miasta Janusza Bodziackiego Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji lubartowskich regionalistów, w sobotę 30 września, w Bazylice Świętej Anny w Lubartowie. Po Mszy zaproszeni goście udali się na zwiedzanie okolicznościowej wystawy w Muzeum Ziemi Lubartowskiej, gdzie zbiory wystawiennicze omówił dyrektor Longin Tokarski. Kolejnym wydarzeniem była prelekcja dr Ewy Sędzimierz o stuletniej działalności regionalistycznej na naszej, lubartowskiej ziemi. Wszystko rozpoczęło się od powstania Polskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki w 1917 roku (trwało do 1939 roku). Następnie w 1955 roku powstało Koło Miłośników Historii (do 1958 roku), a później Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubartowskiej (1958 – 1977). Ważną postacią, która pieczołowicie realizowała swój zamysł utrwalenia pięknej historii oraz tradycji naszego regionu – była Wanda Śliwina. Postać tę i jej zasługi drobiazgowo omówiła w swoim wystąpieniu dr Ewa Sędzimierz. Okolicznościowy medal z wizerunkiem Wandy Śliwiny, wydany przez Lubartowskie Towarzystwo Regionalne, stanowił piękną pamiątkę jubileuszu, jaką otrzymał każdy uczestnik spotkania w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Sobotnie uroczystości uświetnił występ Lubartowskich Nutek – zespołu ludowego z Przedszkola Miejskiego nr 4. Na zakończenie z recitalem wystąpiła artystka pochodząca z Lubelszczyzny, mieszkająca i tworząca w Warszawie – Monika Grajewska. Po tej duchowej strawie przyszła kolej na coś dla podniebienia. Smaki regionalne dla wszystkich gości przygotowało Siedlisko Gościnne Progi.

 

Data opublikowania: 13:36, 3 października 2017

Kategorie: Aktualności