Konsultacje w sprawie ścieżek rowerowych

Konsultacje społeczne dotyczące opracowywanej dokumentacji technicznej dla ścieżek rowerowych w ramach projektu „Mobilny LOF” zorganizowano 27 lipca w Urzędzie Miasta Lubartów.

To kolejne konsultacje w sprawie planów budowy ścieżek rowerowych, ponieważ wcześniejsze miały miejsce w ubiegłym roku. Jak się okazało opracowana w 2016 roku i konsultowana z mieszkańcami koncepcja po naniesieniu na szczegółowe mapy musiała zostać zmieniona. Nie wszystkie ścieżki rowerowe można było zaprojektować w proponowanej formie. Ponadto na niektóre rozwiązania nie wyraził zgody konserwator zabytków. Urząd Miasta wprowadził zmiany i konsultacje zorganizowano ponownie.- Chciałbym Państwa serdecznie przywitać. Cieszę się, że są osoby, które często jeżdżą na rowerach w Lubartowie. Dzisiejsze spotkanie będzie poświęcone dokumentacji, która została przygotowana dla 7 ulic: Łąkowa, Piaskowa, Słowackiego, Rynek I, Lubelska, Batalionów Chłopskich, 1 Maja – mówił zastępca burmistrza Radosław Szumiec.


 

Na spotkaniu z mieszkańcami omówiona została dokumentacja potrzebna do przebudowania dwóch parkingów oraz ścieżek rowerowych przy 7 ulicach. – Część rozwiązań zostało zmienionych ze względu na to, że po naniesieniu koncepcji na mapy projektowe szerokości chodnika okazały się trochę węższe niż zakładano. Również projektant przestrzegał nas przed rozwiązaniem, które wprowadza ścieżki pieszego i rowerowe bezpośrednio po przejściu dla pieszych na ciąg rowerowy. Jeżeli nie było miejsca na wykonanie azylu dla pieszego, to te miejsca zastąpiliśmy ciągami pieszo – rowerowymi – poinformował Piotr Turowski, naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznym UM. – Założenie jest takie, że zachowujemy przejezdność dla rowerzystów przez całe miasto wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego. Natomiast rowerzysta w części porusza się wydzieloną ścieżką rowerową, z boku ścieżki usytuowany jest chodnik. W części zaś porusza się cięgiem pieszo – rowerowym, który jest oznakowany i musi uważać na pieszego, a pieszy na rowerzystę.

 

Większość zaproponowanych rozwiązań nie budziła sprzeciwu. Jednak wiele uwag dotyczyło ścieżek rowerowych w centrum miasta pomiędzy ul. Lipową i Alejami Tysiąclecia. Piesi i rowerzyści na takich samych prawach musieliby poruszać się chodnikami. Rowerzysta nie mógłby jechać już drogą asfaltową w kierunku Lublina. Rozwiązanie nie zadowalało osób, które codziennie pokonują tę trasę z uwagi na wydłużenie czasu potrzebnego na jej przejechanie.- Dodatkowo w samym centrum miasta zdecydowaliśmy się na wyrzucenie jednostronnie pasa dla rowerów na jezdnię od ul. Mickiewicza do wjazdu na teren starostwa prawie do ul. Lipowej. To rozwiązanie pozwala nam odciążyć chodnik po stronie wschodniej, który jest obłożony dużym ruchem pieszych. Natomiast chodnik po drugiej stronie, który jest mało uczęszczany – zostawiamy jako ciąg pieszo – rowerowy – dodał Piotr Turowski.

Problem w centrum stanowi nawierzchnia z kostki brukowej. – Strefa ochrony konserwatorskiej na odcinku od ul. Lipowej do Tysiąclecia uniemożliwia nam wydzielenie ścieżek asfaltowych, ze względu na to, że konserwator nie pozwolił zmienić nawierzchni. Wszystkie przejścia będą tak zrobione, że rowerzyści pokonają je bez schodzenia z roweru. Samochody będą musiały ustąpić pierwszeństwa – mówił projektant koncepcji ścieżek Grzegorz Kosior. – Od wiaduktu na ul. Słowackiego ze względu na teren wprowadzono ciąg pieszo – rowerowy o szerokości 2,5 do 3 metrów. Ten ciąg będzie poprowadzony również przez rondo. Za rondem zaczynamy wydzielone ścieżki rowerowe, o szerokości 1,5 metra, wykonane z asfaltu. Wszystkie ścieżki będą jednokierunkowe.

Mieszkańcy mogą teraz przesyłać uwagi do zaproponowanej koncepcji do dnia 2 sierpnia za pomocą poczty elektronicznej: poczta@um.lubartow.pl lub dostarczyć je do Urzędu Miasta Lubartów.

Po przygotowaniu dokumentacji ratusz ma ogłosić przetargi. Jak poinformował zastępca burmistrza Radosław Szumiec – prawdopodobnie uda się to zrobić na jesieni. Prace przy budowie ścieżek rowerowych byłyby realizowane w 2018 i 2019 roku.

Data opublikowania: 15:25, 28 lipca 2017

Kategorie: Aktualności