40 lat Przedszkola nr 1 w Lubartowie

Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubartowie w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. Uroczysta gala miała miejsce 21 kwietnia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Samorząd miasta na uroczystości reprezentowali zastępca burmistrza Radosław Szumiec, sekretarz Anna Bielińska i skarbnik Lucyna Biskup.

Uroczystość pod hasłem „Pierwsze 40 lat za nami” prowadzili Tymoteusz Pawluk i Stanisław Tarnowski. Rozpoczęła się od zaśpiewania przez wychowanków utworu będącego hymnem przedszkola pt. „Bóg się mamo nie pomylił”. Następnie dyrektor Teresa Oleszko powitała gości m.in. władze Miasta Lubartów, które reprezentowali zastępca burmistrza Radosław Szumiec, sekretarz Anna Bielińska i skarbnik Lucyna Biskup oraz Lubelską Kurator Oświaty Teresą Misiuk. Wśrod gości byli przedstawiciele Gminy Lubartów, księża, radni, pracownicy Kuratorium Oświaty w Lublinie, osoby współpracujące przez lata z przedszkolem, emerytowani pracownicy, dyrektorzy szkół, przedszkoli, przedstawiciele placówek kultury, regionaliści, rodzice. Przedszkolaki zaprezentowały piosenki i tańce – walc, mazurek, polonez. Wspomnienia i informacje o placówce w przerwach występów przywołała dyrektor Teresa Oleszko:

Przedszkole jest przecudne. Praca w nim jest trudna, ciężka, ale fantastyczna. My nie jesteśmy normalni. To znaczy jesteśmy wyjątkowi. Mamy około dwudziestu dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Nauczyliśmy się pokory wobec życia, wobec rodziców, wobec siebie nawzajem, a przede wszystkim wobec dziecka. Nasze przedszkole współpracuje z wieloma podobnymi jednostkami w Polsce i poza jej granicami. Zna nas Gdańsk, Gdynia, Sopot, Warszawa, przemyśl, Rzeszów, Kkarków, Katowice, Poznań, Szczecin i Wrocław. Osobiście tam byłam i wszystko im opowiedziałam. Osiągnięcia naszego przedszkola prezentowane były w Austrii, Szwajcarii, Danii, Francji oraz podczas wizyt gości z Włoch, Litwy i Ukrainy.

 

Dyrektor Teresa Oleszko mówiła również, że dzieci głęboko upośledzone były w przedszkolu już w 1991 roku. Wiele z nich odeszło, a pracownicy byli obecni na pogrzebach. Zapłatą za pracę był uśmiech tych dzieci. Podczas uroczystości była okazja do złożenia podziękowań przez kadrę pedagogiczną przedszkola, która przygotowała przeróbkę piosenki Andrzeja Rosiewicza „40 lat minęło”. Podziękowania, kwiat i upominki składali zaproszeni goście.

 

Jestem szczęśliwa, że tu jestem. Jak Państwo widzicie, jestem tu nie tylko ja, ale też są moi współpracownicy z tego powodu, że niezwykle sobie cenimy „Jedyneczkę” – mówiła kurator Teresa Misiuk, odczytując list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Podziękowania i list okazjonalny od burmistrza Janusza Bodziackiego przekazał jego zastępca Radosław Szumiec:Nie byłbym sobą, gdybym na wstępie nie podziękował za tak wspaniały występ. Pani dyrektor składam serdeczne podziękowania dla nauczycieli, dla całej kadry, szczególnie dla dzieciaków. Podziękowania chciałbym skierować w imieniu pana burmistrza Janusza Bodziackiego, który nie mógł dziś z nami być.

Na obchody 40- lecia Przedszkola nr 1 w Lubartowie składa się kilka wydarzeń. 7 lutego w LOK miał miejsce koncert absolwentów pt. „Wspomnień czar”. 17 maja będzie bal dziecięcy „Urodziny przedszkola”. 18 czerwca w Bazylice św. Anny o godz. 12.00 będzie Msza św. jubileuszowa. Na 20 czerwca zaplanowano festyn dla dzieci i rodziców o godz. 16.00 w restauracji Laguna. Ponadto w październiku odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłych pracowników i dzieci z przedszkola. W listopadzie odbędzie się koncert muzyki poważnej „Jesienne recytacje”. Obchody zakończy w grudniu opracowanie folderu „Z pamiętnika dyrektora…”.

Data opublikowania: 08:20, 25 kwietnia 2017

Kategorie: Aktualności