Konferencję podsumowującą projekt pn. „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej” zorganizowano 7 kwietnia w sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Uczestniczyli w niej członkowie i władze związku, strona szwajcarska, przedstawiciele samorządu Lubartowa, powiatu i województwa, prezesi, dyrektorzy, kierownicy zarządzający firmami i instytucjami współdziałającymi z ZKGZL na poziomie kraju, województwa lubelskiego, powiatu lubartowskiego i gmin.
Spotkanie poprowadzili – Ewa Badyoczek – Brzyska dyrektor Biura Związku oraz Marian Olesiejuk dyrektor Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej.
Burmistrz Janusz Bodziacki witając wszystkich gości podkreślił obecność na konferencji przedstawiciela darczyńców, czyli strony szwajcarskiej – Guido Beltrani, Dyrektora Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dyrektorowi biura towarzyszył Krzysztof Kaczmarek, opiekun projektu realizowanego przez lubartowski związek gmin. Podczas swojego wystąpienia podkreślił on, że czuje satysfakcję z pracy z lubartowskim zespołem ZKGZL.
Podobnymi wrażeniami podzieliła się z uczestnikami konferencji przedstawicielka instytucji rozliczającej projekt: – Przez pewien czas nie były pewne ani losy działki, która była pośrodku planowanej inwestycji, ani kwestia podpięcia pod sieć energetyczną – wspominała Katarzyna Suda-Puchacz, naczelnik Wydziału Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Nasze spotkania odbywały się co dwa, trzy miesiące. Do Warszawy przyjeżdżali panowie, na czele z panem Radosławem Szumcem, z uśmiechem na ustach mówili, jakie mają rozwiązania. Taka postawa nie zdarza się często. Dla nas to był sygnał, że instytucja wdrażająca projekt jest bardzo odpowiedzialna. W dodatku zgrany był zespół ludzi zaangażowanych. Zespół, który jest nie tylko na chwilę, który wiąże przyszłość z projektem, z jego kontynuacją. Tylu przeciwności, co tutaj były, rzadko się zdarzają. A dziś zakład funkcjonuje i mamy nadzieję, że na bazie tego projektu jeszcze wiele innych zostanie zrealizowanych w regionie.
– Dziś Związek tworzą – Gmina Lubartów na czele z panem wójtem Krzysztofem Kopyściem (poprzedzony pracą wójta Janusza Bodziackiego), Gmina Ostrów Lubelski z panem burmistrzem Józefem Gruszczykiem (poprzedzony pracą panów burmistrzów Jarosława Jośko i Ryszarda Smerdla, Gmina Ostrówek z panem wójtem Tomaszem Piecakiem (poprzedzony pracą panów wójtów Wacława Osieja i Krzysztofa Karczmarza), Gmina Serniki z panem wójtem Stanisławem Marzędą oraz Miasto Lubartów, którego mam zaszczyt być burmistrzem, a wcześniej pan burmistrz Jerzy Zwoliński oraz dwaj nasi zastępcy – Krzysztof Jacek Świętoński i obecny zastępca burmistrza, przewodniczący Zarządu Związku pan Radosław Szumiec. Nasze społeczności pięciu samorządów mogą dziś świętować – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.
Działalnia ZKGZL w porządku chronologicznym podsumował Krzysztof Grzegorczyk, kierownik Działu Inwestycji. Przypomniał, jak w maju 2012 roku rozpoczęły się prace nad rekultywacją składowisk śmieci, a następnie rozpoczął się nabór na utylizację azbestu. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że projekt ZKGZL zakończy się tak efektownym rezultatem, jakim dziś jest najnowocześniejszy w regionie Zakład Zagospodarowania Odpadów działający z pełną mocą przerobową. Konferencję uzupełnił film specjalnie przygotowany na tę okazję, pokazujący efekty kilkunastu lat pracy związku.
Janusz Bodziacki
Burmistrz Miasta Lubartów, Przewodniczący Zgromadzenia Związku.
– Historia Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej jest krótka, ale burzliwa. Pokazuje, że zapał i zaangażowanie pomimo przeciwności mogą doprowadzić do sukcesu. Gdy w 2004 roku w głowach ówczesnych włodarzy gmin powiatu lubartowskiego powstała myśl, aby utworzyć ZKGZL nikt nie spodziewał się, że trzyosobowe biuro zorganizuje tak obszerny i bogaty w działania projekt. Po drodze część gmin postanowiła opuścić Związek, pozostali najwytrwalsi. Współpraca z samorządami Lublina i Świdnika była jednym z elementów przyczyniających się do realizacji kluczowego zadania – budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej. Wszystkim, którzy dołożyli swoje dobro do pozytywnego zwieńczenia tego projektu z całego serca w imieniu Zgromadzenia Związku reprezentującego pięć samorządów – dziękuję.
Radosław Szumiec
Zastępca Burmistrza Miasta Lubartów,
Przewodniczący Zarządu Związku.
My i nasi poprzednicy w ciągu kilkunastu ostatnich lat przeszliśmy długą drogę. Z roku na rok wspólnymi siłami rozbudowaliśmy niewielkie z początku trwania Związku działanie, które rozrosło się w okazałą firmę w postaci Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Oddaliśmy przyrodzie zrekultywowane składowiska śmieci, tony azbestu z dachów naszych mieszkańców poddaliśmy utylizacji. W ciągu ostatnich lat nie zawsze sprzyjały okoliczności, ale wzrost kursu franka szwajcarskiego dał nam możliwości doposażenia w sprzęt zakładu zagospodarowania odpadów. Stworzyliśmy zespół, który zrealizował zadanie skromnymi siłami i kosztami, bo przecież oszczędność w kosztach była jednym z haseł osób będących w opozycji do realizowanego projektu, ale również i naszym. Warto podkreślić, że członkowie zarządu i zgromadzenia związku nie pobierali wynagrodzeń z tytułu sprawowanych funkcji i udziału w statutowych zgromadzeniach.
Sławomir Struski
Przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego
Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Przytoczę słowa listu skierowanego przez pana Marszałka Sławomira Sosnowskiego: „Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu, w ramach którego powstał m.in. nowoczesny i spełniający europejskie standardy Zakład Zagospodarowania Odpadów, pozwalający na efektywne zarówno pod względem finansowym, jak i środowiskowym przetwarzanie odpadów. Mam nadzieję, że państwa doświadczenie i dobre praktyki w zakresie unieszkodliwiania azbestu pomogą innym samorządom w podobnych działaniach.” Ja również dziękuję przede wszystkim samorządom za to, że dzięki dobrej współpracy doszło do budowy tak nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów. To wszystko wpisuje się w niedawno uchwalony przez samorząd województwa plan gospodarki odpadami. W ub. roku Sejmik Województwa przyjął plan, który określa i porządkuje cały system w województwie lubelskim, także kwestie dotyczące utylizacji azbestu.
Krzysztof Dziewulski
Przedstawiciel Wojewody Lubelskiego
Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Rozwój cywilizacyjny, który jest pozytywem, doganianie Europy zachodniej, ma też swoje minusy i takim minusem jest ogromna ilość produkowanych przez nas odpadów. W imieniu pana Wojewody, w imieniu rządu polskiego, chciałbym na ręce pana Dyrektora Polskiego Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Guido Beltrani, złożyć podziękowanie i podkreślić, że zaangażowanie donatorów przyczyniło się do tego, że ten obszar województwa lubelskiego jest dziś przykładem dbałości o środowisko.
Guido Beltrani,
Dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Ta konferencja jest podsumowaniem jednego z 58 projektów realizowanych w ramach pomocy Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Kwota pomocy ze strony Szwajcarii to ponad 479 milionów franków szwajcarskich, co wynosi 1 miliard i 900 milionów polskich złotych. W województwie lubelskim i małopolskim program wspiera 3 projekty, jednym z nich jest projekt w Lubartowie, czyli budowa zakładu zagospodarowania odpadów, usuwanie azbestu i rekultywacja nieczynnych składowisk śmieci. Kiedy spoglądam na realizację tego projektu, widzę, że możemy być wszyscy dumni z osiągniętych efektów. Projekt przyczynił się do ochrony środowiska, a tym samym – polepszenia zdrowia i lepszego samopoczucia mieszkańców regionu. Dzięki powstaniu zakładu zagospodarowania zakładów można w różny sposób przetwarzać frakcje śmieci. Mamy nadzieję, że nasze praktyki będą wskazówką do podążania za dobrym przykładem. Chciałbym wyrazić wdzięczność panu burmistrzowi Bodziackiemu i innym burmistrzom, osobom, które zostały zaangażowane w projekt. Mieliście państwo wizję, jak zarządzać odpadami w regionie i wprowadziliście to w życie. Bardzo za to Państwu dziękuję.