Tropem Wilczym – pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Mszą świętą w bazylice rozpoczął się w Lubartowie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 26 lutego mieszkańcy wzięli udział w Biegu Pamięci, oddając cześć polskiemu, powojennemu podziemiu niepodległościowemu. W Gimnazjum nr 1 zorganizowano grę edukacyjną „Szlakiem Wyklętych”, a na strychu uczniowie wystawili spektakle pt. Kolęda Warszawska” i „Wspaniały eksperyment w mieście Keinplatz”. W uroczystościach wziął udział burmistrz Janusz Bodziacki.

W wygłoszonej homilii ks. Mieczysław Marszałek wspominał Danutę Siedzikównę ps. Inka.

– Przed śmiercią z więzienia napisała gryps: „powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Była przykładem żołnierza niezłomnego, wiernego do końca, nie dającego się obcej ideologii.

Rodzice Danuty Siedzikówny pochodzili z Podlasia, z rodzin drobnoszlacheckich. Jej tata, Wacław w okresie zaborów był represjonowany za działalność patriotyczną. W wieku 19 lat trafił na Sybir. Cudem wrócił w 1926 roku. Nie na długo, bo w 1940 roku ponownie został wywieziony na Wschód, tym razem przez NKWD, w ramach pierwszej, wielkiej wywózki mieszkańców Kresów. Mama Eugenia zginęła 3 lata później zamęczona przez gestapo. Tuż przed śmiercią prosiła córki, by się nie mściły. Inka mimo wszystko poszła walczyć.

Ten i wiele innych przykładów postawy Żołnierzy Wyklętych stało się inspiracją do zorganizowania w Lubartowie wyjątkowych obchodów. Uczestnicy Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” mieli na sobie koszulki z podobiznami żołnierzy. Wystartowali sprzed Gminazjum nr 1 o godz. 15. Pierwszy był bieg honorowy na 1963 m, następnie bieg 5-kilometrowy, na czas. Bieg podsumowano na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1. Podziękowania biegaczom oraz organizatorom imprezy złożył burmistrz Janusz Bodziacki:

Spotykamy się po raz kolejny, aby wyrazić naszą wdzięczność, nas obecnie żyjących Polaków, że żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Ojczyźnie. Poprzez dzisiejszy dzień 1 marca chcemy wyrazić podziękowanie żołnierzom wyklętym za ofiarę ich życia. Dwaj z nich są dziś z nami – to żołnierze Armii Krajowej: pan Józef Michna i pan Czesław Drozd. Podziwiamy ich wytrwałość, pomimo wieku są z nami. Chylimy przed nimi czoła.

Bardzo dziękuję dzieciom, młodzieży, szanownym państwu, że jesteście dziś w Lubartowie. Chciałbym wielkie słowa podziękowania skierować do tych, którzy podjęli trud organizacyjny tego kolejnego spotkania – do nauczycieli, pracowników Gimnazjum nr 1, rodziców i osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Nagrody wręczono także zwycięskim drużynom, które wzięły udział w grze edukacyjnej. Aż 33 drużyny zmagały się z pierwszą pomocą, puzzlami, szyframi, przesłuchaniami i musztrą oraz sprawdziły swoją wytrzymałość na poligonie. Nagrodzono 9 drużyn w trzech kategoriach: rodzina, szkoła podstawowa i gimnazjum.

 

Wyniki biegu na 5 km:

kategoria kobiety:

VI m – Oliwia Zielińska z Lubartowa

V m – Anna Neczaj – Raczyńska z Łęcznej

IV m – Katarzyna Iwaniuk – Mroczek z Lubartowa

III m – Wiktoria Zagólska z Firleja

II m – Katarzyna Podsiadła z Lubartowa

I m – Maja Och z Kocka

kategoria mężczyźni:

VI m – Adam Mitura z Zakalewa

V m – Mikołaj Mitura z Zakalewa

IV m – Grzegprz Pożak z Lubartowa

III m – Marcin Wronowski z Lubartowa

II m – Dawid Czarkowski z Łęcznej

I m – Bartosz Ceberak z Lubartowa

Puchary, dyplomy i upominki wręczali: burmistrz Janusz Bodziacki, ks. Andrzej Juźko i dyrektor Jerzy Zbiciak.  

 

 

Data opublikowania: 14:02, 27 lutego 2017

Kategorie: Aktualności