Festiwal „Ma ojczyzna jest mi bliska”

We wtorek 8 listopada w sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury rozpoczął się VI Miejski Festiwal Pieśni Patriotycznej „Ma Ojczyzna jest mi bliska” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Lubartów Janusza Bodziackiego. Reprezentowała go Anna Bielińska – sekretarz Miasta Lubartów.

Festiwal rozpoczął w naszym mieście obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na początku głos zabrał pan Marian Bober – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie, który podkreślił, że organizatorki tego konkursu: pani Emilia Sobczak – Chudzik, Magdalena Kwiatkowska, Małgorzata Burzyńska, Barbara Zegar i Monika Sulowska chcą ocalić od zapomnienia piękne polskie pieśni patriotyczne i zachęcić dzieci do ich śpiewania, a przez to kształtować w nich poczucie tożsamości narodowej i osobowości współczesnego Polaka – patrioty. Powiedział, że poprzez śpiewanie i słuchanie polskich pieśni patriotycznych oddamy hołd tym wszystkich, którzy walczyli i umierali za naszą ojczyznę oraz pokażemy, że pamiętamy o ich ofierze i swoim zachowaniem pokażemy, że Polskę kochamy. Pan Dyrektor powitał również wszystkich gości, jury, widownię, opiekunów i uczestników oraz dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu. Podziękował też Dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury pani Małgorzacie Gryglickiej – Szczepaniak za udostępnienie sali widowiskowej oraz panu Burmistrzowi Januszowi Bodziackiemu za honorowy patronat i ufundowanie dyplomów, upominków i nagród. W imieniu burmistrza naszego miasta głos zabrała pani Anna Bielińska – sekretarz Miasta Lubartów. Festiwal tradycyjnie odbył się w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, klasy I-III oraz klasy IV-VI. Festiwal cieszy się popularnością i wzięły w nim udział wszystkie przedszkola zarówno państwowe jak i prywatne, oraz wszystkie szkoły podstawowe z Lubartowa. Każdy uczestnik festiwalu i jego opiekun na zakończenie otrzymał dyplom i upominek. W tym roku były to opaski patriotyczne i słodycze. Artyści wyróżnieni w kategorii klas I-III i IV-VI otrzymali nagrody. Wszystkie upominki i nagrody ufundował burmistrz naszego miasta pan Janusz Bodziacki.

Występy oceniała komisja w składzie: pani Marta Migal Dyrektorka ze Społecznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Lubartowie, pani Grażyna Stawska reprezentująca Urząd Miasta Lubartów, ks. Paweł Ciosmak z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz pan Paweł Pasikowski nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie.

W kategorii: Przedszkolaki zaprezentowano 15 piosenek, a zaśpiewało je 38 uczestników, w tym 29 dziewczynek i 9 chłopców. Według jury opiekunowie powinni zwrócić większą uwagę na dobór repertuaru do wieku młodych artystów, ale wszyscy zasłużyli na wyróżnienie. Byli to:

 1. Antonina Małyska z Przedszkola Miejskiego nr 4 z piosenką „Czerwona Róża” przygotowana przez panią Małgorzatę Misiak.

 2. Dominika Kostyła z Przedszkola Prywatnego „Casper” z piosenką „Taki kraj” przygotowana przez panią Annę Krupę.

 3. Zespół: Hanna Mitruk, Magda Kowalik, Julia Gdula, Sara Pilarczyk z SP3 z piosenką „Płynie Wisła, płynie” przygotowany przez panią Magdalenę Kwiatkowską.

 4. Zespół: Marcin Nieścioruk, Jakub Kloc, Alicja Rossa z Przedszkola Miejskiego nr 1 z piosenką „Deszcz jesienny” przygotowany przez panie: Edytę Rydzewską i Małgorzatę Szczepańską.

 5. Duet: Joanna Kostyła i Marek Przytocki z Przedszkola Prywatnego „Casper” z piosenką „Sanitariuszka Małgorzatka” przygotowany przez panią Magdę Białoszewską.

 6. Zespół: Ewa Białek, Zofia Sokół, Alicja Derecka, Iga Budzyńska z Niepublicznego Przedszkola Dwujęzycznego „Motylek” z utworem „Pałacyk Michla” przygotowany przez panie: Justynę Sokół i Wioletę Szostak.

 7. Pola Maluga z Prywatnego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” z utworem „Warczą karabiny” przygotowana przez panią Katarzynę Kobus.

 8. Zespół: Ola Krzyżanowska, Joanna Zbiciak, Patryk Łata i Adam Szczepaniak z Przedszkola Miejskiego nr 5 z piosenką „Przybyli ułani pod okienko” przygotowany przez panie: Magdalenę Różecką i Sylwię Nużyńską-Klej.

 9. Zespół: Emilia Wrzecion, Natalia Zielińska, Gabrysia Chwesiuk i Amelka Wasak z SP3 z „Wiązanką patriotyczną” przygotowany przez panie: Emilię Sobczak-Chudzik i Katarzynę Romanek.

 10. Duet: Hanna Kozioł i Agnieszka Pietruszka z Przedszkola Miejskiego nr 1 z piosenką „Rozkwitały pąki białych róż” przygotowany przez panie: Małgorzatę Kłodę i Jolantę Góźdź.

 11. Amelia Symbor z Przedszkola Miejskiego nr 4 z utworem „Dzień dobry biały ptaku” przygotowana przez panią Ilonę Kożuch.

 12. Zespół: Nadia Majcher, Amanda Jaworska i Jakub Kłoda z Przedszkola Miejskiego nr 2 z piosenką „Polska flaga” przygotowany przez panią Renatę Poznańską.

 13. Zespół: Maria Bożym, Alicja Dzięgiel, Julia Barwińska, Iga Majcher z Przedszkola Miejskiego nr 5 z utworem „ Kraj naszych przodów” przygotowany przez panie: Annę Kosik i Agatę Jednous.

 14. Zespół: Milena Haraszczuk, Amelia Marzęta, Filip Misiak, Lena Och z Przedszkola Miejskiego nr 4 z utworem „Jak szło wojsko raz ulicą” przygotowany przez panią Małgorzatę Krupę.

 15. Piotr Zbiciak z Przedszkola Miejskiego nr 2 z piosenką „Deszcz jesienny” przygotowany przez panie: Jolantę Jakubowicz i Katarzynę Świniarską.

 

Po pożegnaniu Przedszkolaczków prezentowali się uczniowie z klas I-III lubartowskich szkół podstawowych. Spośród 13 solistek w tej kategorii jury nagrodą wyróżniło:

 1. Kaję Wróblewską z SP3 za wykonanie piosenki pt. „Powołanie”, opiekun: pani Marta Majchrzak.

 2. Amelię Nieścioruk z SP3 za wykonanie piosenki pt. „Taki kraj”, opiekun: pani Marzena Łukasiewicz

 3. Martynę Różyk z SP3 za wykonanie utworu pt. „Sanitariuszka Małgorzatka”, opiekun: pani Eliza Mazurek.

 4. Alicję Górską z SP3 za wykonanie utworu pt. „ Leguny w niebie”, opiekun: pani Emilia Kamińska.

 

 1. Alicję Karwowską z SP4 za wykonanie piosenki pt. „ Jestem Polakiem”, opiekun: panie Jolanta Antos i Ewa Czech.

Pozostali wykonawcy z klas I-III to uczniowie:

 1. Maja Tchórz z SP1, piosenka: „Biały krzyż”, opiekun: pani Maria Droś.

 2. Michalina Sławecka z SP1, piosenka: „Polskie kwiaty”, opiekun: pani Elżbieta Miciuk.

 3. Aleksandra Sojka z SP1, piosenka: „Żołnierz dziewczynie nie skłamie”, opiekun: pani Maria Droś.

 4. Weronika Poznańsa z SP3, piosenka: „Nasze miejsce na ziemi”, opiekun: pani Danuta Bogusz.

 5. Jessica Malec z SP1, piosenka: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, opiekun: pani Maria Droś.

 6. Joanna Waśniowska z SP1, piosenka: „W domu ojczystym”, opiekun: pani Maria Droś.

 7. Melania Słowikowska z SP3, piosenka: „Biały ptak”, opiekun: pani Eliza Mazurek.

 8. Maja Lis z SP3, piosenka: „Dzień dobry Syrenko”, opiekun: pani Małgorzata Burzyńska.

W kategorii klas IV-VI zaśpiewało 11 solistów: 10 dziewcząt i 1 chłopiec. Po naradach jury postanowiło nagrodzić, aż 7 wokalistów. Nagrody otrzymali:

 1. Maja Jaworska z SP1 za wykonanie piosenki pt. „Dziś idę walczyć mamo” przygotowana przez panią Marię Droś.

 2. Wiktoria Kowalczyk z SP4 za wykonanie utworu pt. „Dziewczyna z granatem w ręce” przygotowana przez panią Jolantę Antos.

 3. Gabriela Bisek z SP3 za wykonanie piosenki pt. „Gołębi song” przygotowana przez panią Emilię Sobczak-Chudzik.

 4. Iga Goleń z SP3 za wykonanie piosenki pt. „ Niepodległa” przygotowana przez panią Emilię Sobczak-Chudzik.

 5. Maja Macioszek z SP3 za wykonanie utworu pt. „Za wolność” przygotowana przez panią Emilię Sobczak-Chudzik.

 6. Alicja Nagietowicz z SP3 za wykonanie piosenki pt. „Warszawo ma” przygotowana przez panią Emilię Sobczak-Chudzik.

 7. Filip Józefaciuk z SP3 za wykonanie piosenki pt. „Dziś idę walczyć mamo” przygotowany przez panią Emilię Sobczak-Chudzik.

Pozostali wykonawcy w kategorii klas IV-VI to:

 1. Martyna Lal z SP4, piosenka: „Rozkwitały pąki białych róż”, opiekun: pani Jolanta Antos.

 2. Zuzanna Tomasiak z SP4, piosenka: „Serce w plecaku”, opiekun: pani Jolanta Antos.

 3. Zuzanna Bednarz z SP1, piosenka: „Flaga”, opiekun: pani Maria Droś.

 4. Wiktoria Siwek z SP4, piosenka: „Miejcie nadzieję”, opiekun: pani Jolanta Antos.

 

Data opublikowania: 09:18, 9 listopada 2016

Kategorie: Aktualności