Z wizytą w partnerskim mieście Raseiniai

Kapela Ludowa „Lubartowiacy” działająca przy Lubartowskim Ośrodku Kultury reprezentowała nasze miasto podczas „Jesiennego Festiwalu w Rejonie Rosieńskim”, na Litwie. Do Raseiniai wybrali się także przedstawiciele samorządu lubartowskiego.

W samym sercu Żmudzi lubartowianie spotkali się z serdecznym przyjęciem, tradycyjnie już, ponieważ kontakty obu miast trwają od 2003 roku. Obecnie merem naszego miasta partnerskiego – Raseiniai – jest Algirdas Gricius. Kapela „Lubartowiacy” usłyszała od niego ciepłe słowa podziękowania za uświetnienie festiwalu żywiołowym występem. Na twarzach Litwinów, którzy – jak się okazało – rozumieją język polski, nie brakowało spontanicznych łez. Publiczność śpiewała razem z „Lubartowiakami”. Jako dowód wdzięczności od władz Raseiniai Kapela otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar, z prośbą o przekazanie pozdrowień dla mieszkańców Lubartowa. Natomiast na pamiątkę pobytu w partnerskim mieście Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki podarował merowi Algirdasowi Griciusowi „kawałek Lubartowa”, czyli grafikę rodzimej artystki, Małgorzaty Wronowskiej.

Tegoroczne święto miasta Raseiniai nazwano „Jesiennym Ogrodem Przyjaźni”. Przypominało ono trochę nasze święto plonów. Wybrano gospodarstwo roku, wystąpiły zespoły folklorystyczne. Były biegi o „Puchar Jesieni”, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, koncerty lokalnych zespołów, a na zakończenie występ lokalnej gwiazdy i fajerwerki. Był także czas na zwiedzanie miasta. Lubartowianie w drodze do domu odwiedzili Wilno i zamek w Trokach, w rejonie wileńskim. Na zakończenie wyprawy Kapela zagrała na ludową nutę specjalną dedykację dla burmistrza Janusza Bodziackiego, dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury Małgorzaty Gryglickiej – Szczepaniak oraz dla naczelnik Wydziału Administracyjnego Grażyny Jałochy i współorganizatora tej wyprawy – Tadeusza Matwiejczyka. Burmistrz podziękował wszystkim za wspólny wyjazd, a Kapeli „Lubartowiacy” za promocję naszego miasta. Zawsze marzyłem o takiej integracji, o spotkaniu z „Lubartowiakami”. Bardzo dziękuję za tę możliwość przy okazji wyjazdu do naszego miasta partnerskiego Raseiniai. 

Data opublikowania: 13:44, 21 września 2016

Kategorie: Aktualności