Rocznica Bitwy o Lubartów 10 maja 1831 roku

Wojewoda Przemysław Czarnek przyjechał do Lubartowa na obchody rocznicy Bitwy o Lubartów rozegranej 10 maja 1831 roku. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców i zapalenia zniczy na grobie Powstańców, na lubartowskim cmentarzu parafialnym.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki oraz społeczność Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Obok Wojewody Lubelskiego do Lubartowa przybyła także Kurator Oświaty w Lublinie Teresa Misiuk.

Podczas Mszy św. w klasztorze pw. Św. Wawrzyńca homilię wygłosił wicedziekan ks. Andrzej Majchrzak, który nawiązał do wielkich i małych rocznic, w kontekście jubileuszu obchodów 1050-lecia istnienia państwa polskiego, a także 185 rocznicy bitwy o Lubartów.

Tuż przed posadzeniem „Dębu pamięci”, wojewoda w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie pielęgnowania lokalnej tradycji i pamięci o poległych bohaterach, szczególnie w wykonaniu młodzieży. – Pamiętaj, że jesteś tutaj i dzisiaj, nie przez przypadek, lecz dlatego, że wiele pokoleń Polaków o to walczyło – mówił profesor Przemysław Czarnek.

Burmistrz Lubartowa Janusz Bodziacki zwracał uwagę, że wiele pokoleń rodaków poświęciło swoje życie dla Polski. – Nasza Polska ziemia na przestrzeni 1050 lat przesiąkła krwią Polaków – mówił.

Po wystąpieniach gospodarza miasta oraz wojewody odbyła się ceremonia zasadzenia Dębu Pamięci i odsłonięcia pamiątkowej tablicy.Kolejnym punktem obchodów było przedstawienie teatralne pn.: „Miasto wawrzynów”, w murach Gimnazjum nr 1 im. KEN. Uroczystość zakończyła się okolicznościowym spotkaniem, w którym udział wzięli zaproszeni goście.

Bitwa pod Lubartowem miała miejsce 10 maja 1831 roku podczas powstania listopadowego. Maszerujący w kierunku Zamościa generał Wojciech Chrzanowski (5600 żołnierzy i 10 dział) po stoczonej 9 maja zwycięskiej bitwie pod Firlejem z częścią sił rosyjskiego korpusu Cypriana Kreutza dotarł na noc do Lubartowa. Tutaj wojska polskie założyły nieubezpieczony biwak na skarpie nadwieprzańskiej. Dowiedziawszy się o tym Kreutz, mający około 9000 żołnierzy i 27 dział, postanowił odciąć grupie Wojciecha Chrzanowskiego drogi odwrotu na Kock i Łęczną, a następnie zepchnąć ją do Wieprza.
O świcie 10 maja wojska Kreutza zbliżyły się do Lubartowa od strony zachodniej, wychodząc na drogi prowadzące do Kocka i Lublina. Polacy zostali całkowicie zaskoczeni pojawieniem się sił rosyjskich, Kreutz nie ruszył do natychmiastowego natarcia, rozpoczynając walkę od ognia artyleryjskiego. Wykorzystał to Chrzanowski, uszykował swe siły frontem w kierunku zachodnim, oparł prawe skrzydło o Lubartów, a lewe osłonił polną drogą prowadzącą w kierunku na Serniki, gdzie znajdował się most na Wieprzu.
Gdy Kreutz wreszcie zaatakował, kierując główne uderzenie na Lubartów, Chrzanowski zostawił tam część prawego skrzydła, a z resztą wojsk polskich ruszył marszem flankowym przed frontem rosyjskim na południowy wschód i o godzinie 16 przeprawił się pod Sernikami przez Wieprz. Pozostawione w Lubartowie pododdziały 1 pułku i 5 pułku piechoty wiązały główne siły rosyjskie. Nadzwyczaj mocny opór stawiła kompania 1 pułku piechoty, która broniła klasztoru kapucynów, dowodzona przez kapitana Józefa Leśniowskiego. Obrońcy przez kilka godzin odpierali ataki rosyjskie a poddali się po wystrzeleniu wszystkich naboi I wybiciu bram. Dla Lubartowa tragicznymi okazały się konsekwencje bitwy. W wielkim pożarze wywołanym rosyjskimi pociskami artyleryjskimi spłonęła prawie cała drewniana zabudowa Lubartowa, ocalało zaledwie kilka murowanych budowli, odnotowano też straty wśród mieszkańców. Obliczone w późniejszym okresie straty materialne Lubartowa poniesione w następstwie tych wydarzeń przewyższyły kilkakrotnie straty innych miast w województwie lubelskim. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zorganizowała ogólnokrajowa zbiórkę na rzecz pogorzelców z Lubartowa. Według danych oberpolicmajstra tylko ludność Warszawy zebrała wówczas ponad 1500 rubli, ofiary przekazywano też z innych miasta I guberni. Pozwoliło to na stopniową trwającą wiele lat odbudową miasta.

 

Data opublikowania: 16:52, 10 maja 2016

Kategorie: Aktualności