Lubartów we współpracy ze Sławutą na Ukrainie

3 maja burmistrz Janusz Bodziacki uczestniczył w wideorozmowie w Urzędzie Miasta Lubartów z przedstawicielami miasta Sławuty, leżącego na Ukrainie. Polacy tam mieszkający obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja.

Samorząd Lubartowa nawiązał współpracę z merem Sławuty i przedstawicielami Związku Polaków na Ukrainie. 3 maja burmistrz Janusz Bodziacki miał możliwość rozmowy rozmowy internetowej z przedstawicielami tego miasta. Uroczyście otwarto tam park po modernizacji, należący niegdyś do rodu Sanguszków. Władze Sławuty starają się o nadanie parkowi imienia Sanguszki. – Serca Wasze i nas Lubartowian biją życzliwością dla siebie. Dziękuję za życzenia skierowane do nas – mówił burmistrz Janusz Bodziacki. – Jest to ważny dzień dla Polski. 3 maja jest związany z 225 rocznicą uchwalenia konstytucji (pierwszej w Europie i drugiej na świecie). W 2016 roku obchodzimy w naszym mieście 1050 rocznicę Chrztu Polski. Z wielką radością przyjmuję propozycję pana mera Sławuty i Was mieszkańców, żeby ze sobą współpracować, bo nasze dwa miasta łączy piękna historia, łączą ludzie, którzy współtworzyli dobro Sławuty, jak również Lubartowa. Myślę o rodzie Sanguszków. Bardzo się cieszę, że możemy nawiązać współpracę, co potwierdzimy dokumentem z panem merem 28 maja, kiedy obchodzone są Dni Lubartowa. Na tym spotkaniu doprecyzujemy kolejne obszary, gdzie możemy nawiązać współpracę. Chcę wpomniec, że dzień 29 maja jest ważnym dniem dla Lubartowa, ponieważ wtedy w 1543 roku zostało założone nasze miasto. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i mam nadzieję na spotkanie w Lubartowie, być może też w Sławucie.

Burmistrz miał okazję obejrzeć występy dzieci i młodzieży, które pieśniami i wierszami o tematyce patriotycznej uczciły Święto 3 Maja.

 

Lubartów i Sławutę łączy ród Sanguszków. W 1506 roku Sanguszkowie założyli w Sławucie legendarną stadninę koni, która istniała przez 400 lat do 1917 roku. Sławuta otrzymała prawa miejskie 25 kwietnia 1633 roku jako Sławutyn. Od roku 1720 była siedzibą rodu książęcego Sanguszków, którzy okazali się faktycznymi dobroczyńcami miasta, aktywnie inwestowali w rozwój gospodarczy i socjalny regionu. Ostatni z książąt Roman Damian Sanguszko zginął 1 listopada 1917 roku.

Data opublikowania: 11:04, 4 maja 2016

Kategorie: Aktualności