Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska

Uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zorganizowane zostały w naszym mieście przez Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Miejską Bibliotekę Publiczną. Współorganizatorami byli Urząd Miasta Lubartów i Lubartowski Ośrodek Kultury.

 

Pierwszą częścią obchodów była Msza św. w Bazylice św. Anny w Lubartowie w niedzielę 10 kwietnia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu miejskiego – burmistrz Janusz Bodziacki, jego zastępca Radosław Szumiec, sekretarz Anna Bielińska, naczelnik Wydziału Oświaty Ewa Sędzimierz, radni, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe Armii Krajowej i NSZZ  Solidarność”, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Psallite Deo pod kierownictwem Zbigniewa Skrzypka.

Druga część uroczystości związanych z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej miała miejsce we wtorek 12 kwietnia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. – Spotykamy się w tym szczególnym momencie życia naszej ojczyzny po to, aby przeżyć, pomyśleć i wyrazić wdzięczność tym, którzy byli przed nami. Wspomnienia rocznicowe Katynia i Smoleńska są to dziś dwa nierozerwalne miejsca złączone daniną polskiej krwi. Katyń i Smoleńsk to swoista klamra dla dramatycznych wydarzeń ostatniego stulecia naszej ojczyzny. Wydarzenia tamtych lat kierują nas do sposobu oddawania swojego życia i pracy dla drugiego człowieka i ojczyzny. Ci, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, zrobili dla nas wszystko. Warto sobie zadać pytanie: czy Polacy po 1940 r. przez kolejnych kilkadziesiąt lat i my teraz obecnie żyjący jesteśmy godni ich ofiary – mówił burmistrz Janusz Bodziacki. Odczytał on adres skierowany do uczestników uroczystości w LOK przez Małgorzatę Sadurską, szefa Kancelarii Prezydenta RP: „ Dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 76 rocznicę zbrodni katyńskiej i 6 rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Gromadzimy się w tych dniach w tak wielu miejscach w Polsce, by oddać hołd obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej, których rozstrzelano wiosną 1940 roku w lesie katyńskim. Równocześnie wspominamy ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię oraz wszystkich, którzy pełniąc służbę dla ojczyzny, zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wyruszyli w tę podróż, by uczcić pomordowanych rodaków i pomodlić się nad ich grobami. Obchody 70 rocznicy zbrodni w Katyniu miały odbyć się z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych, reprezentantów rodzin katyńskich, ludzi nauki i kultury. Jednak ten lot został dramatycznie przerwany. Mija szósty rok od tamtych tragicznych chwil. Jednoczyły nas wtedy ból i cierpienie. Czuliśmy, że jesteśmy wspólnotą. Bardzo potrzebna jest dziś nasza pamięć i modlitwa i dobra determinacja, by umacniać narodową więź. Łączę się z Państwem we wspólnej modlitwie. Chcę również wyrazić wdzięczność władzom samorządowym za zorganizowanie uroczystości w Lubartowskim Ośrodku Kultury, w których uczestniczyć będzie młodzież, zaproszeni goście i Lubartowianie. Wierzę, że bohaterowie tamtych wydarzeń są dla nas przykładem odpowiedzialności za losy kraju. Jestem jednocześnie przekonana, że istotne jest dzisiaj także nasze świadectwo wiernej służby i oddania Polsce. Życzę Państwu wielu dobrych działań, które będą służyć miastu i całej ojczyźnie”.

W programie obchodów była również projekcja filmu z serii Echa Katynia pt. „Epitafia katyńskie”, połączona z komentarzem pracownika IPN, dr Adama Puławskiego. A uczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Ich głosu nic nie zagłuszy…”. Goście mieli też okazję obejrzeć wystawę fotograficzną „Katyń – Smoleńsk” w Galerii w Rynku. 

Data opublikowania: 14:06, 12 kwietnia 2016

Kategorie: Aktualności