W 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Dzień pamięci – 13 grudnia, w 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego rozpoczął się w Lubartowie Mszą świętą za Ojczyznę, w Bazylice św. Anny, z udziałem przedstawicieli samorządu miasta oraz NSZZ „Solidarność”.

Mszy przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Majchrzak. Kazanie rozpoczął słowami marszałka Piłsudskiego o poszanowaniu przeszłości i teraźniejszości. Podzielił się osobistymi wspomnieniami z tego dnia, gdy jako 17-latek w weekend pojechał odwiedzić swoją siostrę mieszkającą w Warszawie. Rano w niedzielę zamiast teleranka w telewizji wystąpił gen. Jaruzelski. – Ogarnął mnie niepokój. Jak wrócę do domu? – wspominał ks. Andrzej Majchrzak. – Co będzie się ze mną działo, z moimi najbliższymi? Co nas czeka? Gdy jechaliśmy ze szwagrem na dworzec, utkwił mi w pamięci obraz tej smutnej Warszawy. Z okien tramwaju patrzyłem na rzesze wojsk, a na skrzyżowaniach opancerzone wozy, czołgi. Puste ulice. Powrót do domu zakończył się w godzinach wieczornych. Gdy przyjechał po mnie tata, podczas powrotu rozmawialiśmy – co teraz będzie z naszą Ojczyzną. Była to niewątpliwie czarną karta historii. Dlatego trzeba o tym pamiętać, jak o szczególnej lekcji – przypomnienie, że mamy obowiązek troszczyć się o teraźniejszość i przyszłość naszego kraju. Nie możemy mówić, że to nas nie obchodzi.

Dalsze uroczystości odbyły się w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Spektakl pt. „Myśmy wszystko zapomnieli?” o czasach PRL dali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie. Były brawa na stojąco. Następnie w nurt szlagierów z dawnych lat porwał publiczność Chór Ziemi Lubartowskiej. Na zakończenie burmistrz Janusz Bodziacki podzielił się kilkoma refleksjami. Części oficjalnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce towarzyszyła wystawa prasy solidarnościowej z okresu PRL, w holu Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

(J.A.) RO, fot. R. Ozonek

 

Data opublikowania: 12:43, 28 grudnia 2015

Kategorie: Aktualności