Spotkanie informacyjne w sprawie solarów

Trwają montaże pierwszych instalacji solarnych w naszym mieście, z projektu „Lubartów przyjazny środowisku – wykorzystanie energii słonecznej szansą na poprawę jakości powietrza. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Gminę Miasto Lubartów i działającą na jej zlecenie firmę FlexiPower Group. Na wszystkie główne urządzenia obowiązuje 10 lat gwarancji. Wykonawca zapewnia kompletną opiekę serwisową, w tym jednorazową wymianę glikolu (płynu solarnego) przez okres 5 lat, natomiast bezpłatne przeglądy serwisowe – w okresie trwania gwarancji.

W Lubartowskim Ośrodku Kultury, we wtorek 25 sierpnia, zorganizowano dwa spotkania z wykonawcą i projektantem instalacji solarnych. Przybyło na nie około 400 osób. Na pytania mieszkańców odpowiadali: Bartosz Krawczyk i Maciej Kostrzewski – przedstawiciel wykonawcy – firmy FlexiPower Group, Grzegorz Lubas – inspektor nadzoru, Piotr Turowski – naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Lubartów. Pierwszy kolektor został zamontowany w domu prywatnym przy ul. Janka Krasickiego. Odbiór odbył się 24 sierpnia. Kolejne montaże trwają przy Al. Zwycięstwa. Jeszcze przez trzy tygodnie, do 15 września, w mieście będą pracowali ankieterzy. Zbierają oni informacje od przyszłych użytkowników solarów, potrzebne do przygotowania odpowiedniej instalacji. Po około dwóch tygodniach od wizyty ankietera, na danym budynku będzie przeprowadzony montaż. Z wyjątkiem tych domów, które znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Tam trzeba będzie poczekać na wymagane zezwolenia.

Podczas spotkania w ośrodku kultury padały pytania dotyczące m.in. montażu reduktora ciśnienia wody. – Posiadanie reduktora dodatkowo zabezpieczy instalację solarną – mówił Grzegorz Lubas nadzorujący inwestycję z ramienia Miasta Lubartów. – Jeśli takiego nie mamy, można go zamontować samemu albo zamówić u wykonawcy instalacji, który określił koszt takiego urządzenia wraz z montażem – w wysokości 200 zł.W ramach projektu w Lubartowie kwalifikowano do wykonania 705 instalacji. Wśród nich 695 zamontowanych zostanie na budynkach prywatnych, natomiast 10 na budynkach spółdzielczych, wspólnot mieszkaniowych oraz użyteczności publicznej. Finansowy wkład własny zależy od ilości osób mieszkających w budynku. Odpowiednio jest to 1608,69 zł (1 i 2 osoby), 1754,32 zł (3 osoby), 1762,42 zł (4 i 5 osób), 1978,35 zł (6 i 7 osób) oraz 2232,53 zł (8,9,10 osób). Odpowiednio pod ilość osób dobierane są instalacje oraz zasobniki ciepłej wody.

Termin gwarancji wynosi:
a) gwarancja na kolektor słoneczny – 10 lat od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia
b) gwarancja na zestawy montażowe i przyłączeniowe – 10 lat od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia
c) gwarancja na zbiorniki solarne i cwu – 10 lat od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia
d) gwarancja na grupy pompowe solarne 2-wu drogowe – 10 lat od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia.
e) gwarancja na pozostałe roboty, materiały i urządzenia – min 5 lat od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia
– Zwracamy się z prośbą o przechowywanie wszystkich dokumentów, w tym karty gwarancyjnej – przez okres jej obowiązywania – mówi Piotr Turowski, naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Lubartów.
[Lubartowiak]

Data opublikowania: 09:16, 27 sierpnia 2015

Kategorie: Aktualności