Goście z Hajdúdorog w Lubartowie

Zobaczyli Kazimierz Dolny, Nałęczów, Lublin, Stadion Narodowy w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Byli na warsztatach pieczenia chleba w gospodarstwie agroturystycznym w Obszy. Odwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, „Farmę iluzji” oraz Kozłówkę.

Młodzież z naszego miasta partnerskiego Hajdudorog na Węgrzech spędziła wakacyjny tydzień w Polsce. Goście mieszkali i wypoczywali w Firleju. Dzień 18 lipca przeżyli na sportowo, na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie. Mieli tam do dyspozycji miasteczko rowerowe, tor przeszkód. Rozegrali dwa mecze piłki nożnej – w grupie starszej wygrali Węgrzy, w młodszej – Polacy. – Było dużo śmiechu. Rywalizacja zdrowa, ale nikt nogi nie odstawiał – mówi Paweł Muzyka z SP1, opiekun młodzieży.

Węgrzy uczestniczyli także w warsztatach. – Mieli arcyciekawe zajęcia plastyczne z Art-Chatą Małgorzaty Wronowskiej oraz warsztaty szklarskie z pracownią „Witraż” państwa Barszcz z Niemiec – mówi Jerzy Walczak, opiekun grupy. – Warsztaty odbywały się w Firleju. Młodzież mieszkała tam w ośrodku „Wodnik”, korzystając z uroków kąpieliska.

Węgrzy zwiedzili Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz nowe Muzeum Parafialne. W czwartek 16 lipca spotkali się w lubartowskim ratuszu z burmistrzem Januszem Bodziackim. – Cieszę się, że współpraca między naszymi miastami tak dobrze się układa. Proszę o przekazanie pozdrowień dla burmistrza Hajdudorog, pana Csige Tamás. Dzięki współpracy Lubartowa z waszym miastem rozmawiamy w sprawie  porozumienia gospodarczego i w tym celu planujemy spotkanie z przedsiębiorcami –powiedział burmistrz.

– Nasi goście byli zaskoczeni bardzo bogatym programem, nawet troszkę zmęczeni. Była fajna atmosfera między uczestnikami, dobra współpraca z gospodarzem obiektów w Firleju, jedzenie dostosowane do potrzeb Węgrów – podsumowuje Jerzy Walczak.

W tym samym czasie, w ramach międzynarodowej wymiany, w węgierskim Hajdudorog przebywała nasza, lubartowska młodzież z gimnazjów i szkół podstawowych.

Data opublikowania: 09:31, 30 lipca 2015

Kategorie: Aktualności