Nagrodzeni przez Burmistrza Miasta Lubartów

Podczas festynu miejskiego Dni Lubartowa 2015 Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki wręczył nagrody osobom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta. Oto sylwetki nagrodzonych.

MAŁGORZATA MAZUREK – FILIP
Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w dziedzinie działalności na rzecz dzieci i młodzieży

Od 10 lat jest Prezesem Lubartowskiego Towarzystwa Muzycznego, organu prowadzącego Społeczną Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Lubartowie.
Pani Małgorzata Mazurek – Filip aktywnie działa na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży, wspierając zadania edukacyjne uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej w Lubartowie. Jako członek zarządu LTM pomaga budować strukturę szkoły, pozyskiwać środki finansowe i koordynować działania placówki. Wszystkie te zadania służą rozwijaniu muzycznych talentów dzieci i młodzieży, stwarzają uczniom warunki do doskonalenia umiejętności na polu muzyki. Ponadto bezpośrednio przyczyniają się do tego, że wychowankowie decydują się na podejmowanie nauki w szkołach muzycznych wyższego stopnia. Przez lata działalności Pani Mazurek – Filip w środowisku szkoły muzycznej – uczyło się w niej 220 uczniów, a 90 z nich zostało absolwentami szkoły.
Pełniąc funkcję Prezesa Lubartowskiego Towarzystwa Muzycznego Pani Małgorzata aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury naszego miasta. Od ponad 10 lat aktywnie włącza się w przygotowywanie Ogólnopolskiego Konkursu – Festiwalu dla uczniów szkół muzycznych, na który przyjeżdża młodzież z całej Polski. Co roku pomaga także w organizowaniu imprezy „Kulturalna Wiosna”, której ideą jest synteza sztuk, a jednocześnie integracja różnych środowisk artystycznych naszego regionu. Działając na rzecz szkoły muzycznej Pani Mazurek – Filip przyczynia się do przygotowywania różnych imprez kulturalnych, wprowadzających dzieci i młodzież w świat sztuki i życia muzycznego.
Należy podkreślić ogromne zaangażowanie, zainteresowanie i pomoc Pani Prezes w działaniach środowiska kulturalnego naszego miasta.

 

WIOLETTA DESSAUER
Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w dziedzinie działalności sportowej

Wioletta Dessauer jest sportowcem, którego pasją są biegi długodystansowe.
Zaczęła biegać kilkanaście lat temu, a w 2012 roku rozpoczęła systematyczne treningi biegowe i zaczęła startować w amatorskich biegach ulicznych na dystansie 5 i 10 km.
Po 3 latach startów w amatorskich biegach ulicznych zdecydowała się spróbować
czegoś znacznie trudniejszego i wymagającego zupełnie innej i cięższej pracy. Zdecydowała się na starty w biegach górskich na krótszych dystansach oraz w biegach ultra, czyli dłuższych niż 42 km. Mimo, że mieszka na Równinie Lubartowskiej, gdzie nie ma warunków do trenowania biegów górskich, to ta forma aktywności biegowej najbardziej przypadła jej do gustu i na chwilę obecną przy niej zamierza pozostać.

Najważniejsze osiągnięcia Wioletty Dessauer:
Rok 2012 :
Dystans 5 km: 5 miejsce w Biegu Lewarta w Lubartów – kategoria Open Kobiet
Dystans 10 km: 1 miejsce w Biegu Barbórkowym Bogdanka w kategorii K 30
Półmaraton: 2 miejsce w Półmaratonie Chmielakowym w kategorii „Pracownik Oświaty”
Rok 2013:
Dystans 10 km: 2 miejsce w Biegu „Pokój i Dobro” Lubartów, 2 miejsce w Biegu Barbórkowym w Bogdance
Rok 2014 :
Dystans 5 km: 1 miejsce w kat. K 30 w Cyklu City Trial Lublin
Dystans 10 km: 1 miejsce w Biegach Kwitnących Sadów w Sandomierzu kat. open kobiet
Biegi górskie: 3 miejsce w II Ultramaratonie Bieszczadzkim w kat. open kobiet
Rok 2015
2 miejsce wśród kobiet w I Zimowym Maratonie Bieszczadzkim
3 miejsce wśród kobiet w Półmaratonie w Szczawnicy
Maraton:
1 miejsce w Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Maratonie
2 miejsce w kategorii K40 w Maratonie – Dębno
1miejsce w kategorii K40 w III Maratonie Lubelskim

Wioletta angażuje się także jako wolontariusz w organizację imprez biegowych w naszym mieście : Biegu „Pokój i Dobro” oraz Półmaratonu.


LUBARTOWSKIE TOWARZYSTWO REGIONALNE

Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w dziedzinie działalności kulturalnej
LTR jest jedną z najdłużej działających w naszym mieście i na rzecz jego mieszkańców organizacji pozarządowych. We wrześniu tego roku będzie obchodzić Jubileusz 60 – lecia istnienia.
Główne cele działalności Towarzystwa to: pielęgnowanie tradycji regionalnych, upowszechnianie historii, dokumentowanie ważnych wydarzeń z życia miasta i regionu.
Wśród najbardziej znaczących form działalności i trwałych osiągnięć lubartowskich regionalistów wymienić należy :
– zorganizowanie i uroczyste otwarcie w październiku 1970 roku Muzeum Regionalnego w Lubartowie przy ul. Kościuszki 28
– wydanie 18 tomów książki „Lubartów i Ziemia Lubartowska”,
– wydanie 4 pamiątkowych medali z wizerunkami osób zasłużonych dla Lubartowa i cennymi zabytkami miasta,
– wydanie kilku tomików poezji zasłużonych regionalistów oraz zbioru wierszy, esejów i legend o naszym mieście,
– współorganizacja sesji popularnonaukowych na temat dziejów Lubartowa oraz sesji o tematyce: regionalnej, ekologicznej, literackiej dla uczniów lubartowskich szkół,
– zainicjowanie i przyczynienie się do renowacji kilkunastu pomników na cmentarzu lubartowskim i stała opieka nad nimi oraz trzykrotne zorganizowanie listopadowej kwesty na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków,
– zorganizowanie aukcji dla wsparcia finansowego restaurowanych dzieł sztuki w kościele Ojców Kapucynów w Lubartowie,
Towarzystwo jest także inicjatorem i współorganizatorem konkursów historycznych adresowanych do młodzieży szkół naszego miasta i powiatu.
Lubartowskie Towarzystwo Regionalne liczy ponad 300 członków indywidualnych – mieszkańców naszego miasta, ale również m.in. Lublina, Warszawy, Gdańska, Poznania oraz osób mieszkających poza granicami kraju.
Towarzystwem w ciągu 60 lat kierowało pięciu prezesów, a szóstym prezesem LTR – od roku 1992 – jest Pani Maria Kozioł.

 

MARIA SIEJ – właścicielka BARU CUKIERNICZEGO przy ul. Ks. A. Szulca w Lubartowie

Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w dziedzinie działalności gospodarczej

Przedsiębiorstwo BAR CUKIERNICZY MARIA SIEJ jest cukiernią rodzinną z tradycjami sięgającymi roku 1956 r. W Lubartowie działa od maja 1980 r., w bieżącym roku przypada więc Jubileusz 35-lecia Cukierni. Firma produkuje lody tradycyjne w ponad 40 smakach, lody – świderki oraz ciasta i desery.
Cukiernia Pani Marii posiada platynową odznakę mistrza za szkolenie uczniów w zawodzie „cukiernik” (wyszkolono tutaj ponad 100 uczniów). Przysmaki wykonywane w cukierni można spotkać na wielu kiermaszach, targach czy konkursach produktów regionalnych w całej Polsce. Wyroby cukiernicze produkuje się metodami tradycyjnymi, całkowicie wyeliminowano używanie środków chemicznych tzw. polepszaczy.
Na dzień dzisiejszy w firmie zatrudnionych jest 6 pracowników i 6 uczniów. Cukiernia Marii Siej wypromowała nasze miasto przede wszystkim przepysznymi produktami : makowcem lubartowskim oraz pasztecikami z grzybami. Zostały one wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Trwa procedura wpisywania na Listę kolejnych produktów autorstwa Pani Marii: lodów lubartowskich oraz szarlotki razowej żytniej.
Z najważniejszych nagród zdobytych przez Bar Cukierniczy Marii Siej wymienić należy:
– I miejsce w Konkursie Wojewódzki Lider Smaku za paszteciki z grzybami (2009 rok),
– I miejsce w Konkursie Wojewódzki Lider Smaku za makowiec lubartowski (2010 rok),
– Tytuł „Mistrza Szarlotki” i I miejsce za szarlotkę razową żytnią w Józefowie n/Wisłą
w czasie Wojewódzkiego Święta Sadów (2014 rok)
– Złoty Medal w kategorii „Skarby Natury” na Targach Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych w Warszawie za kruszonkę lubartowską ze śliwką pod pierzynką (kwiecień 2015 roku).
W Cukierni serwowana jest też pyszna kawa.
Pani Maria angażuje się w życie społeczne naszego miasta, finansuje i wspiera przedsięwzięcia sportowe i kulturalne.

KATARZYNA OGRODOWSKA

Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w kategorii działalność kulturalna

Katarzyna Ogrodowska jest muzykiem – klarnecistką, w roku 1999 wstąpiła w szeregi Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie, gdzie jako pierwsza klarnecistka wraz z zespołem reprezentowała nasze miasto na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Ponadto brała udział we wszystkich uroczystościach lokalnych, w których uczestniczyła orkiestra.
W roku 2004 objęła funkcję wiceprezesa w zarządzie orkiestry, którą pełni do dnia dzisiejszego. Jako członek zarządu czynnie uczestniczyła w organizowaniu wielu imprez kulturalnych w Lubartowie takich jak koncerty noworoczne, koncerty jubileuszowe orkiestry, koncerty charytatywne, koncerty kolęd. Również od 2004 roku jest instruktorką klarnetu w Ognisku Muzycznym działającym przy orkiestrze, gdzie wykształciła wielu muzyków grających obecnie w orkiestrze.
Uczestniczy w oprawie muzycznej uroczystości państwowych, miejskich, powiatowych, dożynek gminnych, powiatowych.
Od 2008 roku jest tamburmajorem i drugim dyrygentem, wielokrotnie można było ją zauważyć kiedy prowadziła orkiestrę podczas uroczystości państwowych i kościelnych na terenie naszego miasta.
Ważniejsze osiągnięcia Orkiestry z udziałem Katarzyny Ogrodowskiej:
– I miejsce w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych OSP w latach 1999 – 2007 oraz w latach 2009 – 2013,
– II miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP – Siemiatycze 2010

Katarzyna Ogrodowska reprezentowała także nasz region i Polskę na festiwalach za granicą, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Bułgarii, na Węgrzech.
Ponadto od roku 2004 udziela się grając na klarnecie oraz śpiewając w Kapeli Ludowej „Lubartowiacy”, z którą również reprezentowała nasze miasto na licznych festiwalach w kraju i za granicą oraz uświetniała wiele uroczystości miejskich.
Wraz z Kapelą Katarzyna uświetniała wiele uroczystości, brała udział w cyklicznych spotkaniach amatorskich kapel ludowych „Muzykowanie na ludową nutę”, festiwalach, przeglądach i innych imprezach okolicznościowych.

TADEUSZ MATWIEJCZYK

Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w dziedzinie promocji naszego miasta

Tadeusz Matwiejczyk jest Prezesem Miejskiego Koła Turystyki Rowerowej „Relaks”, które od 20 lat działa w Lubartowie.
Jest on jednym z najbardziej aktywnych działaczy społecznych w naszym mieście.
Koło Rowerowe „RELAKS” propaguje przede wszystkim turystykę rowerową, organizuje rowerowe rajdy po okolicy, a także w kraju i za granicą, rowerowe tory przeszkód dla młodzieży szkolnej, imprezy sportowo – rekreacyjne.
Pan Matwiejczyk wspólnie z RELAKS – em organizuje w ciągu roku średnio około 20 – 30 różnych wydarzeń. Na stałe do harmonogramu jego działań wpisały się m.in.: Rajd Wiosenny „Powitanie Wiosny”, Rowerowy Tor Przeszkód dla młodzieży szkół miasta Lubartów, Wiosenny Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej, Rowerowa Pielgrzymka do Wąwolnicy, rowerowe rajdy na orientację.
W programie działalności RELAKS-u znajdują się także wyprawy zagraniczne: na Litwę, Białoruś, Ukrainę, do Bułgarii, Włoch (dwukrotnie), Norwegii, Rumunii, Danii czy Estonii. W każdym z tych krajów rowerzyści promują nasze miasto i region.
Prezes MKTR RELAKS w roku 2000 wystąpił z inicjatywą nawiązania przez Lubartów współpracy z litewskim miastem Raseiniai. Kontakty te trwają do dziś, a Raseiniai jest jednym z naszych miast partnerskich.
W latach 2002 – 2013 Tadeusz Matwiejczyk wraz z członkami MKTR RELAKS był współorganizatorem Święta Roweru – jednej z największych imprez rowerowych w naszym kraju. Jest także jednym z autorów i realizatorów projektu „Rowerem przez Krainę Lewarta”, którego najważniejszymi elementami są: „Rowerowa Majówka” oraz „Rowerowe Lato”.
Tadeusz Matwiejczyk był inicjatorem i założycielem Sejmiku Dzieci i Młodzieży skupiającego uczniów szkół miasta Lubartów. Jest jego opiekunem do chwili obecnej. Lubartowski Sejmik Dzieci i Młodzieży oprócz integracji młodzieży różnych szkół znany jest z wielu cennych inicjatyw na rzecz naszego miasta.

BOGDAN WOŹNIAK

Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów w dziedzinie działalności kulturalnej

Pan Bogdan Woźniak przez 27 lat grał w Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie. Następnie przez 8 lat występował jako akordeonista, działając przy Cechu Rzemiosł Różnych w Lubartowie.
Od 12 lat jest głównym akordeonistą Kapeli Ludowej „Lubartowiacy”, z którą wielokrotnie zajmował czołowe miejsca na przeglądach kapel ludowych, a także reprezentował polską kulturę ludową poza granicami kraju (Ukraina, Węgry, Bułgaria, Niemcy). Najwięcej koncertów z Kapelą „Lubartowiacy” pan Bogdan daje dla lokalnej społeczności Lubartowa i okolic (dożynki, festyny, spotkania seniorów, koncerty okolicznościowe itd.). W roku 2014 odbyło się 15 koncertów, co daje średnio więcej niż 1 koncert na miesiąc.
Z dotychczasowych odznaczeń, jakie pan Bogdan Woźniak otrzymał, wymienić należy Złotą Odznakę 25-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej za pracę artystyczną, oraz Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną w 2012 roku.

Data opublikowania: 12:25, 16 czerwca 2015

Kategorie: Aktualności