Jubileusz 25 lat Samorządności w Lubartowie

25 lat temu, 27 maja 1990 roku obyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe w Polsce. Senat RP (uchwałą z 3.12.2014 r.) ustanowił rok 2015  „ROKIEM  SAMORZĄDU  TERYTORIALNEGO”.

Lubartów świętował Jubileusz 25-lecia Samorządu w sobotę 29 maja. W uroczystości zorganizowanej w odnowionym budynku Hali Targowej uczestniczyli m.in. radni dotychczasowych kadencji Rady Miasta, pracownicy magistratu, zaproszeni goście. Wydarzenie połączone było z podsumowaniem projektu pn. „Rewitalizacja centrum Miasta Lubartowa – zagospodarowanie Rynku II”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
80 lat temu w naszym mieście oddano do użytku zbudowany z inicjatywy ówczesnych władz obiekt mieszczący halę targową oraz na piętrze kinoteatr. Służył on mieszkańcom przez wiele lat.
Odrestaurowany budynek dawnej hali targowej stał się siedzibą Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Przebudowa i restauracja budynku hali została w części przeprowadzona w ramach Projektu „ Rewitalizacja centrum Miasta Lubartowa – zagospodarowanie Rynku II” .
O poszczególnych etapach projektu opowiedział zebranym Piotr Turowski, Naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Lubartów.
– Więcej życzliwej, przyjaznej przestrzeni dla kultury. Sale prób, piękna garderoba dla artystów, odnowiona sala kinowa, własna galeria wystawiennicza w centrum miasta – to wszystko mamy dziś na wyciągnięcie ręki, w samym sercu miasta – mówiła podczas oficjalnego otwarcia obiektu Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak, dyrektor LOK. – Już za chwilę młodzież oraz dzieci, mali i duzi mieszkańcy Lubartowa – będą mogli korzystać z nowej przestrzeni Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Cieszyć się tym wszystkim, co zastaną w budynku naszej siedziby. Dziś po raz pierwszy możemy powiedzieć, że otwieramy drzwi odnowionej, dawnej Hali Targowej. Jest to miejsce, które pozwoli na szlifowanie naszych lubartowskich diamentów, czyli uzdolnionej młodzieży, dzieci i dorosłych, których przecież nie brakuje.
 
W 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów
– 25 rocznica reaktywowania w Polsce samorządu terytorialnego to dobra okazja do refleksji i podsumowań minionego okresu – mówił burmistrz Janusz Bodziacki. – Spojrzenie z tej perspektywy uświadamia, jak wiele udało się osiągnąć. Samorząd stał się trwałym elementem naszego ustroju, samodzielnym i efektywnym w podejmowanych przez siebie działaniach. 
25 lat samorządności sprawiło też, że Polacy coraz bardziej identyfikują się z miejscem swojego zamieszkania, dobrze się czują w swoich „małych ojczyznach”, chcą mieć wpływ na ich rozwój.
– Na przestrzeni 25 lat lubartowski samorząd tworzyła znacząca grupa 84 radnych w tym 28 radnych i członków zarządu I kadencji. Część z nich mamy zaszczyt gościć wśród nas. Serdecznie Państwa witamy i dziękujemy za dzisiejszą obecność. Przyjmijcie słowa szacunku, uznania i podziękowania za Waszą pracę na rzecz Lubartowa. Nie wszystkim dane było doczekać tej rocznicy. Przywołajmy ich i uczcijmy minutą ciszy radnych wszystkich kadencji, którzy na przestrzeni tych lat odeszli na wieczną służbę. We wdzięcznej pamięci zachowujemy również pracownika UM z Biura Rady.
O wydarzeniach sprzed 25 lat, zmianach ustrojowych oraz istocie samorządu mówił zaproszony na spotkanie prelegent, mecenas Tomasz Przeciechowski, delegat pełnomocnika rządu ds. reformy samorządu terytorialnego w woj. lubelskim, uczestnik przygotowań do wyborów samorządowych i organizowania pracy samorządów gmin w woj. lubelskim (był również uczestnikiem sesji inaugurującej pracę lubartowskiego samorządu).
O początkach samorządności w naszym mieście mówił w swoim wystąpieniu przewodniczący Rady Miasta pierwszej kadencji lubartowskiego samorządu, Andrzej Zieliński.
Burmistrz Miasta Lubartów złożył wyrazy szacunku i uznania tym wszystkim, którzy na przestrzeni lat 1990 – 2014 uczestniczyli w pracach lubartowskiego samorządu w kolejnych kadencjach Rady Miasta. Minutą ciszy uczczono nieżyjących już radnych oraz pracowników samorządowych.
Podziękowania powędrowały także do wieloletnich pracowników Urzędu Miasta Lubartów. 25 lat lubartowskiego samorządu to również ich jubileusz.
Pod przewodnictwem Chóru Ziemi Lubartowskiej wszyscy zebrani zaśpiewali hymn miasta – „O Ziemio Lubartowska”.
Uroczystości uświetniła też część artystyczna w wykonaniu wychowanków LOK, Społecznej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina oraz Szkoły Podstawowej nr 1 Lubartowie.
Zakończeniem sobotnich uroczystości był występ Mieczysława Szcześniaka z zespołem. Na wieczorny koncert zaprosił mieszkańców Burmistrz Miasta Lubartów.

Data opublikowania: 11:22, 2 czerwca 2015

Kategorie: Aktualności