Lubartów uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Lubartowie rozpoczęły się Mszą świętą. Bieg Pamięci na dystansie 1963 metrów oraz gra edukacyjna „Szlakiem Wyklętych” zostały przygotowane przez społeczności Gimnazjum nr 1 im. KEN.

Dzień Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się w Lubartowie Mszą świętą w Bazylice św. Anny, o godzinie 10.30.

– Między innymi dzięki ich ofierze możemy dziś żyć jako wolny naród i wspominać z dumą i szacunkiem naszych bohaterów. Pamiętajmy, że nie możemy zatrzymywać się jedynie w przeszłości. Tu i teraz Polska potrzebuje ludzi honoru, ludzi prawego serca, sumienia, dlatego że to tacy ludzie tworzyli naszą historię, do której my mamy obowiązek dopisywać kolejne chwalebne karty. mówił w swojej homilii ksiądz Marcin Modrzejewski.

W godzinach popołudniowych  dalszą część obchodów przygotowało Gimnazjum Nr 1 im. KEN. W ramach gry edukacyjnej, drużyny biorące udział, mogły sprawdzić swoją sprawność na poligonie, zaśpiewać pieśni wojskowe. Szpital polowy czekał na sanitariuszy, by udzielili pomocy rannym. W sali nieopodal trwał proces odszyfrowywania meldunków. Na korytarzach szkoły można było zapoznać się z eksponatami z okresu wojny, które przygotowała grupa rekonstrukcyjna „Front”. Projekcje multimedialne i wystawy przybliżały ludzi ich  dramat z tamtego okresu

O godzinie 16. wystartował Bieg Pamięci na dystansie 1963 m uliczkami Lubartowa (trasa przebiegała ul. Legionów, Cmentarna, Piękna, Obywatelska). Jak podał Jerzy Zbiciak, w Polsce odbyło się około 81 oficjalnych tego typu biegów upamiętniających żołnierzy.

Obchody zakończył apel poległych połączony z częścią artystyczną przygotowaną przez młodzież gimnazjum. Po apelu głos zabrał Burmistrz Janusz Bodziacki i dyrektor Jerzy Zbiciak. Na zakończenie wręczone zostały zwycięskim drużynom pamiątkowe hełmy, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. Na wszystkich czekała gorąca herbata i grochówka prosto z polowej kuchni.

 

 

Data opublikowania: 13:23, 3 marca 2015

Kategorie: Aktualności