Wystawa „Polska Walcząca” w Urzędzie Miasta

W ratuszu można oglądać wystawę „Polska Walcząca” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas jej oficjalnego otwarcia podziękowano przedstawicielom lubartowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej.

Wystawa przygotowana z okazji 75 rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego przypomina o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r, jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom – Niemcom i Sowietom. Na wystawie można znaleźć zdjęcia i dokumenty z okresu okupacji. Przybliżają one wydarzenia takie jak „Akcja Burza” czy Powstanie Warszawskie. Zaprezentowane zostały też sylwetki bohaterów, w tym także „Żołnierzy Wyklętych”. Ciekawe są także zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, starconych w komunistycznych więzieniach.  

O istocie Polskiego Państwa Podziemnego mówił podczas otwarcia wystawy dr Adam Puławski, pracownik lubelskiego Oddziału IPN.
 
Dyplomy dla lubartowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej wręczył burmistrz Janusz Bodziacki.
 
– 75 lat temu podjęliście wysiłek obrony naszej Ojczyzny, obrony wolności. Przez wiele lat nie szczędziliście swojego potu, krwi,  wielu z was swojego życia aby to, co jest najcenniejsze dla narodu – wolność – obronić. Walczyliście z najeźdźcą z zachodu i ze wschodu. Po 1945 roku wasze życie nie przyniosło wam radości,  poczucia, że ten wasz trud nie został złożony nadaremno. W 1945 r. Polskie Państwo Podziemne wydało testament dla przyszłych pokoleń Polaków. Wy ciągle wypełnialiście go pomimo cierpień was samych i waszych rodzin. Testament wasz nie był realizowany aż do 1989 roku. W obecnych latach, po części wypełniamy zobowiązanie Wasze nałożone na serca przyszłych pokoleń. Testament w pewnym stopniu wypełniła „Solidarność”. Od momentu powstania „Solidarności” i w latach po 1989 roku spłacamy nasz dług. Jesteśmy zobowiązani, aby testament Polskiego Państwa Podziemnego realizować. Wy stanęliście na wysokości swojego zadania – mówił burmistrz.
Otwarciu wystawy towarzyszyła krótka część artystyczna w wykonaniu Alicji Dzięcioł i Alfreda Kędziory. 

Data opublikowania: 10:41, 13 października 2014

Kategorie: Aktualności