Lubartowianie złożyli Apel Pamięci w hołdzie bohaterom

Uroczystością na cmentarzu parafialnym rozpoczęły się wczoraj (29 września) lubartowskie obchody 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

W wydarzeniu uczestniczyły władze samorządu miejskiego, duchowni, kombatanci, dyrektorzy szkół i placówek oświatowo – kulturalnych, uczniowie oraz mieszkańcy.

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych podczas II wojny światowej, złożył burmistrz Janusz Bodziacki. Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej skupieni w lubartowskiej drużynie „Huragan”, zapalili znicze na grobach działaczy Polskiego Państwa Podziemnego z Ziemi Lubartowskiej.

Chylimy czoło przez tymi wszystkimi bohaterami, którzy jeszcze z nami są. Dziekujemy Wam za to, że nie wahaliście się narażać własnego życia dla wolności ojczyzny i drugiego człowieka. Módlmy sie za tych, którzy już odeszli na wieczną wartę – mówił podczas uroczystości ksiądz proboszcz Andrzej Majchrzak.

Burmistrz Janusz Bodziacki wspomniał o testamencie, jaki obywatele Polskiego Państwa Podziemnego przekazali następnym pokoleniom. – Zapisy testamentu to zobowiązanie dla nas.

Wyrażamy wdzięczność tym, za przyczyną których możemy żyć dzisiaj w wolnej ojczyźnie.

Deklarację żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego wręczył uczniom lubartowskich szkół oraz przedstawicielom harcerzy podporucznik Władysław Borówka, były żołnierz Armii Krajowej.

Testament wskazuje młodemu pokoleniu, by „śmiało iść przez życie, dochowując wierności ideałom, które przyświecały naszej walce”. Zaleca też, by młodzi ludzie poprzez pracę i służbę na rzecz ojczyzny (…) urzeczywistniali wartości, o które walczyli żołnierze i obywatele Polskiego Państwa Podziemnego.

Część artystyczną wykonali uczniowie Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem nauczyciela Tomasza Prażmo.

 

Z historii Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. W 1998 roku Sejm ogłosił dzień 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w okupowanej Europie.Wypełniało wszystkie funkcje państwa: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą. Jak czytamy w liście otwartym prezesa IPN – Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony: wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.

Data opublikowania: 12:32, 30 września 2014

Kategorie: Aktualności