Obchody 70- lecia wyzwolenia Lubartowa

Wczoraj (22 lipca) lubartowianie obchodzili 70 rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej.

22 lipca 1944 roku to ważna data w historii Lubartowa. Wtedy to dzięki wspólnym działaniom miejscowych oddziałów Armii Krajowej i pododdziałów 50. pułku piechoty 27 Wołyńskiej Dywizji AK pod dowództwem majora Jana Szatowskiego ps. „Kowal” Lubartów został wyzwolony. Trzy dni później 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK została rozbrojona w pobliskim Skrobowie.
 
Wczoraj minęło 70 lat od tamtych wydarzeń.  W obchodach tej rocznicy uczestniczyli między innymi kombatanci, przedstawiciele rodzin nieżyjących już żołnierzy AK oraz bractwa żaków i harcerzy lubartowskich, przedstwiciele samorządu oraz mieszkańcy miasta.
 
– Stanęliście na wysokości swojego zadania. Przynieśliście wartości opisane słowami Bóg, honor, Ojczyzna. Chcemy zaświadczyć, że pamiętamy, że jesteśmy dumni, że oddajemy cześć i dziękujemy – zwrócił się do byłych żonierzy burmistrz Janusz Bodziacki. –  22 lipca był dla lubartowian był dniem entuzjazmu, przeżywania wolności. Tak jak czytamy w różnych dokumentach, w ogródkach zabrakło kwiatów, tak radośnie witani byli żołnierze.
 
Z okazji obchodów 70 rozcznicy wyzwolenia miasta w Bibliotece Miejskiej im. A. Mickiewicza  zorganizowano wystawę  „Lipiec 44 r. na Ziemii Lubartowskiej”. Można na niej znaleźć unikatowe publikacje na ten temat, fotografie, wspomnienia, dokumenty, mapy. Pochodzą one ze zbiorów biblioteki, muzeum oraz od osób prywatnych.
 
W Kościele Ojców Kapucynów została odprawiona Msza święta w intencji walczących o wolność. Na placu przed Gimnazjum nr 1 odbyła się część artystyczna. Wystapił między innymi Chór Ziemi Lubartowskiej oraz soliści i instrumentaliści z Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

Data opublikowania: 14:12, 23 lipca 2014

Kategorie: Aktualności