Święto Konstytucji 3 Maja. Obchody w Lubartowie

Przemarsz pocztów sztandarowych w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczął obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Lubartowie.

Pochód przeszedł spod Urzędu Miasta do Bazyliki św. Anny. Tam odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. dr Marka Słomki, rektora Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. W uroczystościach uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Zieliński, radni samorządowi, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych oraz mieszkańcy miasta.

Burmistrz Janusz Bodziacki podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z tych  dni w narodowym kalendarzu, które powinny jednoczyć Polaków.

– Bez wspólnej pamięci symboli wspólnota narodowa, ale również lokalna nie przetrwają. Nie da się zrozumieć naszej historii, naszego patriotyzmu bez duchowego dziedzictwa będącego podstawą narodowej tożsamości.Życzę tej mądrości i odwagi, którą znaleźli w sobie nasi przodkowie 3 Maja 1791 roku – mówił.

Podczas uroczystości do Księgi „Pamięć i Zobowiązanie” wpisano Stanisława Wysockiego – założyciela i pierwszego kapelmistrza Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, która w ubiegłym roku obchodziła 85 -lecie swojej działalności oraz Józefa Jurałomskiego – uczestnika Kampanii Wrześniowej 1939 roku, komendanta drugiego rejonu obwodu Lubartów AK, który po zakończeniu okupacji spędził 10 lat na Syberii. Do księgi tej wpisywani są mieszkańcy którzy swoją działalnością zawodową i społeczną wybitnie przyczynili się do rozwoju miasta, albo szczególnymi osiągnięciami indywidualnymi rozsławiali jego imię. 

Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Klasztorze Ojców Kapucynów po wieczornej mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych. Wystapił Chór Ziemi Lubartowskiej oraz Kapela Ludowa „Lubartowiacy”.

Data opublikowania: 10:32, 5 maja 2014

Kategorie: Aktualności