Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – obchody w Lubartowie

3 marca Lubartów obchodził Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości uczczenia pamięci żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 
odbyły się w Gimnazjum nr 1. Poprzedziła je Msza święta w Kościele Ojców Kapucynów.

– Komuniści postanowili nie tylko ich zabić, ale też unicestwić w pamięci Polaków. Przez dziesiątki lat oni nawet bali się mówić o swoich przeżyciach  najbliższym, aby nie narażać ich na konsekwencje – mówił o Żołnierzach Wyklętych obecny na uroczystości burmistrz Janusz Bodziacki.
Wspomniał też o bohaterach naszej lubartowskiej ziemi  – Bolesław Mucharski  ps. „Lekarz”, Zdzisław Broński  ps. „Uskok”, Roman Jezior, Kazimierz Kućmiński. Dzięki nim dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Wszyscy mieszkańcy Lubartowa bierzemy na serce zobowiązanie, aby nie zapomnieć, aby oddawać im hołd, pamięć i wdzięczność, bo oni na to zasługują.
 
Część artystyczną przygotowali uczniowie klas II Gimnazjum nr 1 pod opieką nauczyciela Tomasza Prażmo.
 
W uroczystościach uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki, sekretarz Anna Bielińska, naczelnik Wydziału Oświaty Ewa Sędzimierz, radni, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych i  kulturalnych,  środowiska kombatanckie oraz delegacje szkół.
 
    

Data opublikowania: 14:46, 3 marca 2014

Kategorie: Aktualności