Spotkanie w sprawie pomnika AK

Projekt pomnika Armii Krajowej, który ma stanąć na Placu Piłsudskiego został przedstawiony 9 stycznia podczas spotkania w Kinie Lewart. Uczestniczył w nim Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki oraz Przewodniczący Rady Miasta Lubartów, Antoni Czop.

Inicjatorem budowy pomnika AK jest Honorowy Komitet Upamiętnienia Armii Krajowej w Lubartowie. Chce on uczcić 70 rocznicę akcji „Burza”, podczas której doszło do wyzwolenia Lubartowa. Rocznica ta wypada w tym roku.

– Pamięć o AK znajdzie swój praktyczny wymiar w postaci pomnika – mówił podczas spotkania Zbigniew Kulesza, członek Honorowego Komitetu Upamiętniającego Armię Krajową w Lubartowie. – Nasza inicjatywa w założeniu ma łączyć, a nie dzielić lubartowską społeczność. Mamy wyrazy poparcia żyjących żołnierzy AK i rodzin tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Napływają do nas też słowa poparcia od instytucji państwowych i społecznych, od radnych miasta Lubartów – dodał.

Jak podkreślił Zbigniew Kulesza, środki na budowę pomnika nie będą pochodziły z budżetu miasta, lecz od darczyńców. Jego projekt jako dar dla komitetu stworzył Jerzy Kiełczewski.

Pomnik o wysokości 5,5 m będzie miał formę obelisku. Zostanie wykonany z kamienia strzegomskiego, pojawią się też elementy kamienia szwedzkiego.

Zgodę na wzniesienie pomnika ma teraz wydać Rada Miasta Lubartów. Prośba o pozwolenie na jego budowę w centrum została złożona podczas spotkania na ręce przewodniczącego Rady Miasta Lubartów, Antoniego Czopa.

Spotkanie miało charakter publicznej debaty. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, radni, przedstawiciele środowisk kombatanckich, instytucji miejskich oraz stowarzyszeń działających w naszym mieście, a także Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki.

W budżecie miasta na 2014 rok zaplanowano modernizację Placu Piłsudskiego. Będzie tam nowa nawierzchnia, odwodnienie, pojawią się także ławki. Plac zostanie oświetlony.

Data opublikowania: 11:59, 14 stycznia 2014

Kategorie: Aktualności